Et ole kirjautuneena.
Ensimmäinen kurssivuoro veti paikalle huikean määrän osallistujia.
Tilaa seuraaville vuoroille on enää 3-4 paikkaa. Jos haluat mukaan niin ilmoittaudu mahdollisimman pian, kiitos.
Ilmeisesti kaikki yrittivät ilmoittautua turnaukseen yhtäaikaa ja tukkivat postin... :twisted:
Mutta nyt on mukana ainakin:
Cyclone
4-man turnaus
Osallistumismaksu: 120e
Ilmoittautuminen 1.12. mennessä!
Mukavasti ilmoittautumisia jo kaikille neljälle kurssikerralle. Nämä sankarit nappaavat bonuksena Eclipsen 2011 pelipaidat.
Vielä mahtuu mukaan ja ensimmäinen koulutreeni siis ensi sunnuntaina 20.11. klo 9.00 - 12.00 (halliin pääsee 8.30).
Rohkeasti mukaan vaikka olisit jo vähän kokeneempikin pelaaja tai vaikka ei olisi edes omia varusteita. Kouluttajia on useampia niin voimme keskittyä osaamisen eri tasoihin.
Koulu jakautuu neljään opetuskertaan ja niiden aikana on tavoitteena opettaa perusteet kilpapaintballin pelaamiseen. Koulu on suunnattu kaikille pelaajille jotka tuntevat tarvitsevansa perustaitojen hiomista nykyaikaisella kilpakentällä. Koulutuksen jälkeen osallistujalla on perustaidot tehokkaaseen ja vauhdikkaaseen kilpapaintballiin sekä pohjaa jatkaa omatoimista harjoittelua omassa seurassa tai avoimissa harjoituksissa.
Kokeneemmatkin pelaajat saavat varmasti yksilöllistä opastusta omien taitojensa hiomiseen vaikka olisi jo pelannut pidempäänkin.
Osallistujilla ei välttämättä tarvitse olla yhtään kokemusta paintballista, ikärajaa ei ole mutta suositellaan vähintään 14 vuoden ikää. (alaikäisillä tulee olla huoltaja mukana ainakin ensimmäisellä kerralla)
Koulutuksessa voidaan käyttää omia varusteita tai vuokrata ne Paintball Sissos Oy:stä. Huom. hallissa käytetään vain hallista ostettavaa kuulaa.
Jokaisella opetuskerralla käydään läpi paljon erilaisia asioita ja harjoitteita, mutta erityisesti kolme viimeistä kertaa painottuu enemmän valittujen osa-alueiden syventämiseen.
1. Sunnuntai 20.11.09 09.00-12.00 Intro (Kisapaintin perusteet)
2. Sunnuntai 27.11.09 09.00-12.00 Ampuma-asennot (molemmat kädet, matalat ja korkeat syndit, juoksuammunta)
3. Sunnuntai 4.12.09 09.00-12.00 Liikkuminen kentällä (breikit, slaidit)
4. Sunnuntai 18.12.09 09.00-12.00 Pelitaktiikka (eri syndit, breikkijaot, kommunikointi, joukkuetaktiikka)
Koulutuksesta vastaavat Urho mustan pelaajat (SM 2006 ja 2009).
Urho koulu toimii Paintball Sissos Oy:n uudessa sisähallissa Paintball Bunkkerissa Helsingin Jätkäsaaressa.
Ilmoittautuminen: (aina vähintään päivää ennen kouluvuoroa, esim. ensimmäiseen vuoroon viimeistään la 19.11. klo 12 mennessä)
sähköpostilla: jani.leskinen(ät)saunalahti.fi
tekstiviestillä: 0400-613744
Hinnat: 24,- euroa(KK- tai VIP-kortilla 19e) per kouluvuoro (sis. 3h hallimaksun, opetuksen ja paineilmahuollon)
lisäkustannuksina kuulat Paintball Bunkkerin hinnaston mukaan
HUOM Paintball Sissos Oy tukee Urho koulua ja tarjoaa erittäin edullisen pakettitarjouksen:
95,- euroa(KK- tai VIP-kortilla 85e) kaikki neljä kouluvuoroa maksettuna ensimmäisellä kerralla
BONUKSENA ilmaiseksi Planet Eclipsen 2011 pelipaita!!
(paita erikseen 30,- VAIN kouluun osallistuville)
Tervetuloa oppimaan parempaa pelaamista!!
"Virallinen" kisastudio, koittaakahan löytää paikalle!
Mikko Huttunen juuri liputti, hieno isänmaallinen tilanne!
Sillon kun kentät tehtiin ite, ja aamulla luettiin, oli helvetisti hauskempaa.
Hurjan subjektiivinen ja luonnollisesti sallittu mielipide/tunne. Harmillista tietenkin jos jo pelkkä leiska vie pois peli-iloa.
En kuitenkaan usko että palaamme virallisissa turnaussarjoissa takaisin vuosien 2007 ja aikaisempiin (niin tuota kuvaamasi hauskaa pidettiin Suomen suppikentillä vuodet 2000-2007), juurikin siksi että silloin joskus voitiin spekuloida sillä että joku oli jo ko. leiskalla pelannut ennen ja enemmän kuin muut tai että joku leiska oli totaalisen perseestä ja "tahallaan" :twisted: .
Mutta olisi mielenkiintoista kuulla muiltakin ja ehkä olisi järkevää kysely järjestää miten muut, erityisesti alempien sarjojen pelaajat, leiskat kokivat.
Itse haistelen tuulia nyt niin että tulevaisuudessa meidän on PAKKO muokata pelautusaikatauluja aika kovalla kädellä.
Ihan näin nopsaan heittona illan ratoksi:
- 3.divari kokonaan eri viikonlopulle ja vaikka sitten eri kentille
En ehdota tätä mielelläni mutta toinen vaihtoehto on sarjojen pienentäminen.
- Liigan pelit kahdelle päivälle = aito Sunday Club
Tämä tietysti olisi järkevämpää 8-10 joukkueen sarjassa, ei ehkä mielekästä kuudella.
Ihan jees nuo leiskat ovat ja mielestäni on jossain määrin järkevää pelata samoja leiskoja mitä muu Eurooppa sutii. Täältä silloin tällöin aina joku tiimi matkustaa maailmalle ja tällöin on ihan suotavaa että kotimaassa annetaan sen verran vetoapua että leiska voi olla tuttu jo kotimaan skaboista...
Tuo matkustuspuoli on toki yksi vaikkakin tällä kuluneella kaudella vähäpätöinen asia.
Tärkeimpänä pitäisin lajimme standardointia, että pelataan samoilla kentillä kuin muu maailma. On sekin kokeiltu että ihan itse keksitään noita ja sitten täällä pelattiin ja pelattaisiin ihan omalla tavallamme.
Nyt voi jopa katsoa videoilta että miten ne maailman/euroopan parhaat pelaa juuri sitä samaa leiskaa kuin itse, voi vaikka oppia vahingossa jotain.
Ja vielä "puolueettomuus", eli kenttäleiskat suunnittelee joku ihan täysin ulkopuolinen, ei voida spekuloida että käytössä olisi jonkin tietyn joukkueen pelityyliä suosiva kenttä. Tai että jokin joukkue tietäisi muita ennen leiskasta jotakin.
Mikäli ko. leiskat tuntuvat tylsiltä voisi osallistuminen metsäliigaan tuoda helpotusta?
Päättäjäispalaute tuli jotakuinkin selväksi.
Sitten enemmän pelimääristä, peliformaatista, päivien aikataulutuksesta, kierrosten lukumäärästä ja sijoittumisesta kalenteriin?
Kiitos
Hienoa saada uusi nimi Pokaaliin!
Onnittelut Trivogalle, pitkä työ kantoi viimein hedelmää!
Olipa hieno liigakausi, todella kovia pelejä joka kerta ja joka piste.
Ei vaan voi tarpeeksi kiittää Jaagoa ja dumia, mutta yritän: KIITOS!
KIITOS kaikille SPBL kilpasarjoihin osallistuneille joukkueille, tuomareille ja tapahtumien rakentajille/purkajille!
ONNITTELUT KAIKILLE VOITTAJILLE!
Erityisesti Trivogalle mestaruudesta!
Tähän ketjuun toivon ruusuja ja risuja tästä kaudesta.
Pyydän kuitenkin jokaista kirjoittajaa lukemaan tekstinsä ja miettimään ennen lähetystä mitä on kirjoittanut ja mitä haluaa sanoa. :twisted:
Kun huomaatte mahdollisesti jotain parannettavaa niin toki se pitää kertoa, mutta vielä parempi on jos teillä on jo ehdotus parannustavasta.
Löytyykö kiinnostusta puolipäivätuomarointiin?
2. divari voi tuomaroida 3. divaria ja toisin päin
1. divarista voi tuomareita mennä molemmille kentille
liiga voi tuomaroida 1. divaria
Pyydän ottamaan suoraan allekirjoittaneeseen yhteyttä mahdollisimman pian.
Kahdella kentällä tapahtuva kauden päätös vaatii osallistujilta talkoohenkeä joka tässä tapauksessa jopa on palkallista.
HUOM 3. divisioona!
Olisi ensiarvoisen tärkeää tietää osallistuvatko kaikki sarjan joukkueet Oulun kierrokselle?
Divisioonaan olisi tulossa mahdollisesti uusiakin osallistujia.
Aikataulutus on tuolla viimeisellä kierroksella entistä vaativampaa ja toivomme että hallitukselle tulisi kaikki siihen liittyvä tieto mahdollisimman pian, kiitos.
OULUN PELIJÄRJESTYS:
kenttä1:
- aamulla 1. diva
- iltapäivällä liiga
kenttä2:
- aamulla 3. diva
- iltapäivällä 2. diva
JOS jokin joukkue jostain syystä EI osallistu Oulun kierrokselle pyydämme ilmoittamaan siitä mahdollisimman pian ja viimeistään 19.8. mennessä hallitukselle. (huom mitään palautuksia ei ole tulossa ja mahdollinen poisjäänti painaa sitten negatiivisena muistona kun ensi kauden sarjapaikkoja jaetaan)
Ouluun tarvitaan paljon tuomareita, erityisesti sieltä vähän lähempää Oulua.
Ottakaahan yhteyttä, voimme rajallisesti avustaa yöpymisessä/matkoissa.
Sunnuntaille tilaa, parille tarjolla yöpyminen la-su +100 per hlö
Sunnuntaille tarvitaan pari tuomaria, kättä pystyyn!
Melko pian, tässä vielä viime hetkillä varmistui että 3. divariin tuli 10 joukkuetta.
Molemmat päivät pyritään aloittamaan jo 8.30 että pelit saataisiin oikeasti käyntiin ennen yhdeksää.
Lauantaina aloittaa siis 3. divari, liiga jossain 13 maissa
Sunnuntaille Piikkiöön 31.7. mahtuu tuomari tai kaksi.
Ottakaa pikaisesti yhteyttä, kiitos.
Lauantaina 30.7.
aloittaa aamulla 8.30: 3. Divisioona
aloittaa päivällä: SM-liiga
Sunnuntaina 31.7.
aloittaa aamulla 8.30: 1. Divisioona
aloittaa päivällä: 2. Divisioona
Tarkemmat aikataulut viikonloppuna.
Seuraavat avoimet Urho-treenit Kirkkonummen ProParkissa:
ti 5.7.
Tule yksin tai oman joukkueesi kanssa, vierailijat ovat olleet tyytyväisiä treenin sisältöön.
Ilmoita tulostasi allekirjoittaneelle viimeistään tiistaina, kiitos.
Mahdollisesti yksi joukkue olisi tulossa mukaan 3. divariin, mutta vain yhden tulo vaikeuttaa tasaista pelauttamista.
Onko muita joukkueita, jotka haluaisivat mukaan tässä vaiheessa kautta?
Seuraavat avoimet Urho-treenit Kirkkonummen ProParkissa:
ti 28.6.
ti 5.7.
Treeni-/kenttämaksu 15e + kuulat ostettava Progames Oy:n myymälästä.
Aloitetaan klo 17.45 lämmittelyllä ja sladitekniikoilla, loppuu klo 21.
Jokaisessa treenissä mukana 5-6 eri drilliosiota, joissa käydään läpi mm. juoksuammuntaa, aloituksia, pelitilanteita ja myös pientä peliä.
Tule yksin tai oman joukkueesi kanssa, vierailijat ovat olleet tyytyväisiä treenin sisältöön.
Ilmoita tulostasi allekirjoittaneelle viimeistään tiistaina, kiitos.
Historiallinen kulttuuriteko, kiitos!
Toistuvatko tuomariongelmat?
Eivät samassa mittakaavassa kun olemme lähempänä satamaa. Sunnuntaille vielä 1-2 tuomaria mahtuisi.
Aikataulu kuitenkin ilmoitetun mukainen eli 2. diva aloittaa ja 1. lopettaa päivän.