Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#51 Re: Palautteet ja ehdotukset » Ylläpito kiltti » 2003-01-15 15:16:15

No hidashan tämä on ja on hidastunut koko nykyversion olemassaolon ajan. Tuolla kehityspuolella, jossa ei ole muuta kuin vähän ylläpidon keskinäistä läppää, homma vaikuttaisi pelittävän huomattavasti jouhevammin joten pahoin pelkään että kyse on optimoimattomasta koodista, eli ajan myötä yhä raskaammista kantahauista kun käyttäjät tauluja viesteillään täyttävät.

Rautaa rajalle olis se perinteinen korporaatioratkasu mutta tässä tilanteessa vähän turhan kaukaa haettu. Joten joutunemme jossain vaiheessa tekemään mahdollisesti jotain turhempia featureita karsivia hätäratkaisuja ennen kuin saadaan koko höskä suunniteltua uusiksi, joka onkin ollut \"pitäs\"-asteella kohta vuoden päivät.

Koettakaa kestää,

--
Timo / RumaQ

#52 Re: Palautteet ja ehdotukset » oisko mahdollista? » 2003-01-11 11:38:26

Lisää purkkaa. Olisko nyt?

--
Timo / RumaQ

#53 Re: Yleinen » Softaajilta kovaa faktaa...? » 2003-01-10 14:56:27

No tää \"epärealistinen\" tuossa yhteydessä on varmasti niitä sanoja joista äidinkielenopettajilta saa tunnin jälkeen kuulla. Kyllähän se tää touhu ihan realistiselta tuntuu vaikka toisinaan jotain leijumisfiiliksiä saattaa olla havaittavissakin.

Eli toisin sanoen harvinaisen huono sanavalinta.

--
Timo / RumaQ

#54 Re: Yleinen » top 10 KUUMAT jutut » 2003-01-08 17:22:37

Juu olisin maininnu mutten viittiny nipottaa pikkuasioista..

Mutjoo. Top 10 pelejä edelleen yhdessä Archonin (I) kanssa eikä pelkistä nostalgiasyistä.

--
Timo / RumaQ

#55 Re: Yleinen » top 10 KUUMAT jutut » 2003-01-08 13:41:13

Muuli kirjoitti 08.01.2003 klo 15:24:39:

C64: Wizards of Wor

nuff said

--
Timo / RumaQ

#56 Re: Yleinen » Onko kellään kuvia... » 2003-01-07 16:13:10

Eli sama periaate kuin tämänkin saitin ylläpitäjillä uusien ominaisuuksien koodailun suhteen.

--
Timo / RumaQ

#57 Re: Palautteet ja ehdotukset » Thredi rikki eli mäsänä » 2003-01-06 14:04:06

Joo tuossa oli alunperin semmonen säätö että viestejä saattoi olla vain 256 kappaletta yhessä threadissa. Tää on pitänyt korjata jo ajat sitten mutta eihän sitä ollu jaksanu ku tätä ennen tuota rajaa ei vielä käytännössä ollu tullu vastaan. Nyt viestejä pitäisi saada threadiin 2^32 eli 4294967296 kappaletta, riittänee vähän aikaa...

--
Timo / RumaQ

#58 Re: Yleinen » NYT-Liite 1/2003 » 2003-01-03 19:39:59

Eihän lehtijuttu voi oikeutta tehdä itse pelaamiselle muutaman sadan sanan ja yhden kuvan perusteella. Lähes kaikki \"värikuulasodasta\" joskus kuulleet mieltävät sen metsässä tapahtuvaksi, josta tämä lehtijuttu on kaukana, ja siksi juttu voi antaa kuvan tyyliin \"jaa mitä tässä lajissa nyt tehdäänkään?\"

Olisi mielenkiintoista kuulla muiltakin tahoilta lajin ulkopuolisilta, että millaisen kuvan lajista lehtijutun perusteella sai?

Vaan se on hyvä juttu että saatiin artikkeli näinkin laajalevikkiseen mediaan, ja että artikkelissa puhutaan kilpapaintista sanan varsinaisessa merkityksessä ja vieläpä varsin edutstavaan sävyyn. Pitkä askel hyvään suuntaan.

--
Timo / RumaQ

#59 Re: Yleinen » Hallelujah! » 2002-12-31 13:59:40

\"Even the doors are flanked by air-filled angels.\"

Hm.

--
Timo / RumaQ

#60 Re: Palautteet ja ehdotukset » Ylläpito » 2002-12-04 09:07:23

Joo hieman säädin tuota eilen testaamatta, ja eihän se korjaantunut kunnolla. Homma on ollut alusta lähtien niin että signaturen on voinut muuttaa 2 eri paikassa joista toinen ei ole toiminut vaan pyyhkinyt sigun pois kokonaan. Eli kuten tästä voi päätellä, koodi on tehty varmuuden välttämiseksi erilailla molempiin kohtiin. Just tämmösiä pitäis välttää kirjotellessa seuraavaa versiota sw:stä.

Nyt pitäis toimia (tm).


--
Timo / RumaQ

#61 Re: Yleinen » Tällä tapaa » 2002-11-12 16:47:13

Viestin alkuperäiseen aiheeseen viitaten, asialle ollaan tekemässä jotain. Joskus. Ehkä.

Siirrän tän viestin muiden vastaavien joukkoon asiaosastolle.

--
Timo / RumaQ

#62 Re: Palautteet ja ehdotukset » Uudet postaukset » 2002-10-07 13:08:10

Offtopiccina mainittakoon että icq on kyllä aikamoinen tietoturvapommi pahimmasta päästä smile

Tuosta privaviestihommastahan lienee ollut joskus aikaisemminkin keväällä/kesällä/tms puhetta, jossa keskustelussa oli pointteja suuntaan jos toiseensa.

--
Timo / RumaQ

#63 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Klassikko » 2002-10-04 14:22:38

oma spämmini threadiin, eli sami on ihan oikeassa. ei noilla \"antiikkiarvoa\" ole, kun niitä on tunnetusti myyty hävyttömän useita miljoonia kappaleita.

--
Timo / RumaQ

#64 Re: Palautteet ja ehdotukset » Galleria » 2002-10-03 14:32:34

hniX on väsäillyt uuden huomattavasti käytettävämmän gallerian kohtuu valmiiksi, ollut tosin standby-tilassa jonkin aikaa, kuten n kappaletta muitakin hommia... syyt tietänette

--
Timo / RumaQ

#65 Re: Palautteet ja ehdotukset » Häppäreitä kehiin kiitos » 2002-10-03 09:36:03

TJukola kirjoitti 03.10.2002 klo 10:50:25:

Oletko tosiaan laskenyt työpäivät, Castaway? Tuo on aikas hurja luku, reilu 1,5 miestyövuotta!!! En kyllä epäile, sillä kaikkien koodaaminen ja bugien korjaaminen vaan vie aikaa.

Eiku siis tarkotin että tää nykyinen systeemi on ollut pystyssä 6.10.2001 alkaen, eli kohta tää täyttää vuosia.

Laitoin sulle mailia noista teknisemmistä seikoista.


--
Timo / RumaQ

#66 Re: Palautteet ja ehdotukset » Häppäreitä kehiin kiitos » 2002-10-02 19:38:22

Animoidut? No jaa, mulla on kotikoneessa ollu jo pitkään gif-animaatiot pois päältä.

Joskus 2001 talvella/keväällä piirtelin (ei-animoituja) smileyitä tähän boardiin käytettäväksi kun ei viiti ripata niitä samoja mitä on kaikkialla. Sanomattakin on selvää että niitä ei enää ole olemassa, mutta kait noita vois piirrellä.

Tämähän on tietty myös niitä asioita joita tehdään siinä välissä kun nappaa eikä ole muuta tekemistä (boordiratsaajan elämä on kovaa).

Yksi asia mikä on kiikarissa on koko Splatwebin uudelleenrakennus, tällä kertaa ihan oikeita suunnittelu- ja toteutusmenetelmiä käyttäen. Samalla olis tietty aika vaihtaa ulkoasuakin (tämä on ollut jo 361pv), mutta aikataulu on tässäkin täsmällisesti \"published when ready\".

--
Timo / RumaQ

#67 Re: Turnaukset » Zap 10 mänin tuloksia? anyone? » 2002-09-22 16:08:09

1. Cyclone
2. Jihad
3. URHO

--
Timo / RumaQ

#68 Re: Palautteet ja ehdotukset » Tämä sivusto... » 2002-09-22 08:37:41

Jees. Kehuja saa niin harvoin että niistä täytyy aina kiittää erikseen smile

On monesti tullut mietittyä että miten varsinkin lajin uudet harrastajat tämän sivuston annin kokevat, semminkin kun itse tuntee tämän luita ja ytimiä myöten.

--
Timo / RumaQ

#69 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Angel V6 w/ Anti-chop eye » 2002-09-11 19:34:31

EDIT - Myyty.

Kokeillaanpa olisko markkinoilla tarvetta, eli myydään:

Angel V6 (musta)
- Cyclone anti-chop eye
- AKA low pressure palikat
- laturi
- piippu (Custom Products 2-osanen 12", bore .693)

Mutka toimii loistavasti, ja 750 eurolla tämän saa heti omakseen.

Pari kuvaa löytyy täältä.

Lisäksi löytyy tarvittaessa myös 3k Max-Flow-ilmat 1,9l pullolla (leimat vuodelta 98).

email: <!-- e --><a href="mailto:timo.hilden@splatweb.net">timo.hilden@splatweb.net</a><!-- e -->
gsm: 040-754 5053 (ei txt)


--
Timo / RumaQ

#70 Re: Palautteet ja ehdotukset » Anonyymit » 2002-08-30 11:47:49

Psycho kirjoitti 30.08.2002 klo 14:29:44:

Onhan sitä hyvä välillä purkaa aggressioitaan tällaisiin kuupoihin, mutta ei siitä mitään muuta iloa ole. Antaa ääliöiden olla ääliöitä...

Ei ole iloa ei, mutta pientä vitutusta niitten viestien lukeminen saa kuitenkin aikaan itse kussakin.

Vaikuttaa näiltä tapauksilta, joissa teini-ikäiset taas tieteellisesti todistavat sen faktan, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Boordimaailman rikkaruohoja, sano entinen puutarhuri.

Ei kuitenkaan ihan millekään natsilinjalle tyyliin \\\"rekisteröityessä vaaditaan puhelinnumero\\\" viitsi lähteä, koska kyse on kuitenkin vain muutamasta tapauksesta.

Mutta jotainhan näille tietysti on tehtävä. Pitää löytää joku kohta mihin rajan vetää ilman että oikeat kunnon käyttäjät joutuvat kärsimään.

--
Timo / RumaQ

#71 Re: Palautteet ja ehdotukset » Uudet postaukset » 2002-08-28 13:02:07

In the meantime, kannattaa kokeilla tota \"Lisää uusia viestejä ->\"-nappia.

--
Timo / RumaQ

#72 Re: Yleinen » ONGELMIA!!!! » 2002-08-15 10:45:01

Lopeta Hepsakka tuo hyvän sään aikana.

--
Timo / RumaQ

#73 Re: Palautteet ja ehdotukset » viestien editointi » 2002-07-22 15:42:06

Juu, kyllähän me koodaillaan kaikkea kivaa mitä jengi tahtoo, kunhan vain muistatte kertoa hyvät perustelut sille miksi joku ominaisuus pitäisi lisätä.

Jos kyse on epähuomiossa tehdyistä kirjoitusviehieistä, niin... no niin. Ehkäpä joku preview-toiminto olis kätevä, josta näkis viestin sellaisenaan ennen julkaisua.

Mut kahtellaan...

--
Timo / RumaQ

#74 Re: Palautteet ja ehdotukset » mutkaraati » 2002-07-20 16:21:46

Joo, GIF-kuvien laitto ei onnistu, tuli huomattua tuo itsekin tässä.

Jos pitempää selitystä kaipaatte niin tässäpä sitä: Mutkaraati tekee joka kuvasta thumbnailin eli sen pikkukuvan mitä siinä etusivulla näkyy. Tämä siksi että kaistaa säästyisi kun ei tarvi runtata isoa kuvia väkisin pieneen kokoon + plus latausajat nopeutuvat rutkasti. PHP:ssä on GD-kuvankäsittelykirjasto jolla voi tehdä kaikkea jännää, kuten näitä thumbnaileja, mutta patenttikiistojen myötä tuki GIF-formaatille on siitä(kin) otettu pois.

Pitänee jossain vaiheessa tutustua tuohon ImageMacigkiin josko siitä olis apua, mutta siihen asti joudutte valitettavasti lähettämään kuvat jossain muussa kuin GIF-formaatissa smile

--
Timo / RumaQ

#75 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » O: Bulkkivyö.... » 2002-07-16 22:12:59

No okei, jotta ei valinnanvara loppus ihan alkuunsa, olis tommonen Paniq 4/140 (pystyyn), hintaa 34e smile

--
Timo / RumaQ

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB