Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#76 Re: SPBL-keskustelut » Ilmoittautuminen kaudelle 2011 » 2011-01-10 17:54:25

Jii kirjoitti:

Löytyyhän netistä asia, jossa voin olla coen kanssa täysin ja 100% samaa mieltä big_smile Hyvin sanottu.

Samoin täällä.

Eritoten siinä asiassa että musta on hauskaa voittaa, huonoimmillaankin se on ihan parasta. Jos en voita, teen asioita paremmin ja enemmän jotta voittaisin. Joskus vuonna -96 oli ihan siistiä vaan pelata ja pelailla, joskin silloinkin halusin voittaa koska se oli kivempaa kun häviäminen. Se että mennään "tekemään parhaansa" on suomiurheilun perushäviäjän puhetta ja se on perseestä.

#77 Re: SPBL-keskustelut » Ilmoittautuminen kaudelle 2011 » 2011-01-10 15:25:36

HeavyMachinery kirjoitti:

Eikö siihen liiton porukkaan pitäisi kuulua joka sarja tasolta vähintään yksi tai kaksi henkilöä ?

Liitto ottaa käsittääkseni lisää ihmisiä ihan mielellään järjestelytoimintaan mukaan. Ongelma on vaan siinä että kun niitä vapaaehtoisia kysellään ei käsiä nouse yhtään sen enempää kuin liiton hallituksessa on nyt jäseniä.

Itse olisin valmis tekemaan asioiden eteen jotain jos vaan olisi mahdollisuus/quote]

Mahdollisuuksia kyllä on, pitäis vaan tehdä jotain.


Jos kolmosen kärki on liian kova häntäpään tiimeille niin kenties häntäpään pitää treenata enemmän... tai sitten täytyy perustaa nelosdivari joka varmasti kaatuu aikaongelmaan?

#78 Re: Turnaukset » EM-kisat 2011, maajoukkue? » 2011-01-10 15:13:40

Mun mielestä myös hyvä ja hauska idea ja joillekin jopa pieni porkkana kotimaisen sarjojen vääntämisen lisäksi. Mutta kuten Jii sanoi, paskimmillaan tuo johtaa melkoiseen kyräilyyn joten vaatii toki pientä vaivannäköä ja säätämistä pelaajavalintasysteemin suhteen... mutta mikään kiva ei muutenkaan tuu helpolla ja ilmaseks smile

#79 Re: Turnaukset » Onko PSP sääntömuutoksillaan oikealla linjalla? » 2011-01-02 16:55:09

jussiu kirjoitti:

Sääntöjä ei o updatettu kunnolla aikoihin ja muutenkin alkuperäisestä X-ball formaatista on lipsuttu kohti jotain vähän sinne päin muttei kuitenkaan.

Eipä nuo PSP:n divisioonatkaan kamalan lähellä olet X-ballia sikäli kun itse asian ymmärrän. PSP:n PRO-sarjassa on viitteitä oikeaan X:ään, mutta suomiresursseilla oikean X:n pelaaminen taitaa olla enemmän surkuhupaisaa kuin millen väitetty surkuhupaisuus. Jos jengillä ei riitä resurssit nykysäännöillä kuuteen pelaajaan ja pariin koutsiin niin miten ihmeessä ne riittäis jos "pelattais oikeesti X:ää"?


Leiskatki o usein lähinnä surkuhupaisia.

Tälle kuulisin mielelläni perusteluita. Tääkin on hyvin jännää että Millen leiskoja haukutaan aina, mutta mitään oikeasti järkevää kukaan ei esitä tilalle. Ja sitä paitsi viiden minutin vertailulla Millellä oli tällä kaudella 3 suht fiksua leiskaa, PSP:llä vain kaksi. Ja niistäkin millen kolmesta fiksusta leiskasta Suomessa tehtiin järkipäätös ja jätettiin Malagan leiska pelaamatta, vaikka se oli aika pitkälti kauden hauskin leiska. Mikähän idea siinäkin oli?

PSPn muutokset taas on uusia, testaamattomia, useita ja tasolle jolla me ei täällä pelata. Nyt kannattas kattoo miten peli sielä muuttuu jossain diva-tasoilla, niin siitä vois sit hakee vertauksia tänne. Pro jätkät on ihan eri jutu. Tsori kaikki.

Tässä ollaan kyllä samaa mieltä. PSP:n muutokset on testaamattomia ja PRO-sarjaan ei kamalasti kannata verrata. Divarit on asia erikseen...



Tää nykynen tilanne on vähän kun Euroopan jenkkifutis liiga ilmottas, et me pelataan tääl jenkkifutista mut pyöreellä pallolla. Tai jekit alkais pelata lätkää isommil maaleil...
Kansainvälisesti lajia ajatellen, se nyt on vaan typerää olla eri formaatteja, vääristä syistä.(hyvät syyt on eriksee) Mut täält suomest käsin, ni minkäs teet. Ei tää pelaajien vika oo.

Enemmän tää touhu on verrattavissa lätkän pohjoisameriikan pieneen ja euroopan isoon kaukaloon sekä pitkä kiekko-sääntöjen eroon. Onhan se jokseenkin spedeä pelata eri säännöillä eri mantereilla, mutta painttitouhuissa meillä Suomessa ei valitettavasti ole muuta järkevää vaihtoehtoa kuin pelata niillä säännöillä joilla Euroopan pääsarjoissa pelataan.

#80 Re: Turnaukset » Onko PSP sääntömuutoksillaan oikealla linjalla? » 2010-12-28 15:32:40

coe kirjoitti:

Heti kun tajuaa, että yksittäisellä ampujalla ei saavuteta tarpeeksi tasaista suoritustasoa, aletaan ampua kahdella samaan linjaan niin oho, putoo breikistä jengiä. Moni tiimi ei vaan tajua tätä. Ja tämä europelleily johtuu vain ja ainoastaan tosta roffista.

Se on totta että yhdellä piipulla ei breikkejä kannata ampua jos käytössä on viisi piippua. Optimaalisin breikki on se että ammutaan viidellä riippumatta siitä mitkä ovat ko. ampujien aloitussyndit. Se tosin on pakko sanoa että mun tietääkseni me ei tällä kaudella KERTAAKAAN laitettu kahta jätkää ampumaan samaa linjaa. Olen melko varma että tietäisin jos näin olisi tehty. Ammu molemmille laidoille kahdella jätkällä samat linjat ja kentästä jää niin paljon auki että noutaja tulee.


Jaa, kummallisia nuo teidän treenit kun matematiikka sotii täysin 4/5 heittoa vastaan tai sitten teillä on ihan vitun hyvä tuuri. (tm) Tai sitten et vaan kehdannut kirjoittaa 1/3 koska sun pointti olisi mennyt ja kaunistelit 4/5:aan. smile 20% vs 33%. 13% huisa ero, mun on matikasta sun on empiirisestä kokemuksesta.

Tuota... tuo peli "tuolla ulkona" on sitä mikä tuottaa sitä kokemukseen pohjautuvaa tietoa. Matematiikka on kiva asia, tilastoja ja todennäköisyyksiä on jännä laskea mutta painttikin on siitä jännää että siinä ei pelkkä todennäköisyys ratkaise. Kun ne kuulat osuvat ja hajoavat niin sillä ukko lähtee ulos riippumatta siitä mitä sä lasket todennäköisyydeksi jolla pelaajan pitäisi pudota movesta X.


Jokatapauksessa, on kyseessä sitten 20% tai 33% tai jopa 40% nopeille ja pienille kavereille, miksei me ammuta yksinvitunkertaisesti 12.5+ jolloin puhutaan 0%:sta?

Miksi meidän pitäisi pelata roffilla jolla esim takakulmaan pääsemisen todennäköisyys on 0%?


Mä en vieläkään ymmärrä mitä tämä "osaa ampua" oikein tarkoittaa. Jos osaamisella tarkoitetaan, että pystyy rykäsemään mutkan irti levystä tarpeeksi nopeasti (itseasissa suurin vaikutus koko breikki-ammuntaan on nopeus millä saa sen mutkan piipun irti levystä) - ja osaa ampua kentän poikki oikealle korkeudelle, niin siinä se sitten on jos puhutaan kulmajuoksijan ampumisesta. Ampuu siihen parimetriä ennen syndia niin jamppa ei ole edes slaidissa, jolloin ainut merkittävä asia on nopeus millä piippu irtoaa levystä.

Se osaa ampua tarkoittaa juurikin sitä että on nopeutta riuhtoa se piippu irti seinästä, kokemusta suunnata piippu oikein ja tekniikkaa ampua sellainen linja että se on kohdallaan niin korkeutensa kuin leveytensä puolesta. Sitten tuohon pitäisi vielä osata lisätä pieni ennakko jolla varmistetaan se osuma (tiedoksi että edes suoraa breikkilinjaa ei ammuta täysin suoraan ja täysin yhteen kohtaan) ja vielä mahdollisesti se fakta että ampuminen pitäisi tehdä osittain liikkeestä niin voidaan puhua mielestäni taidosta ja "osaamisesta".

Jos tää breikkiampuminen on niin käsittämättömän helppoa niin miksi sitä ei sitten osata? Roffilla et taaskaan voi perustella koska selviö on että jotkut tämän osaavat euroroffilla.

Typerää tässä roffissa on, että jos haluaa jonkun saada pois, pitää pesään jättää 2-3 ampujaa, kuten nähtiin liigapeleissä tänävuonna lähes poikkeuksetta niillä tiimeillä mitkä pärjäsivät. Onko passiivisempaa tapaa enää pelata, kun asesäännötkin kannustavat hinaamaan pesässä ja levittämään vasta kun näkee monta putos tälläkertaa?

Kaksi ampujaa pesään? Joo, melko useasti. Kolme ampujaa pesään? Meillä hyvin poikkeuksellisesti eli ei juuri ikinä. Ehkä breikki tai kaksi per turnaus. Tuossa pesään jäännissä on sellainen pieni ongelma että sinne ei vaan kannata jäädä jos mielii vielä päästä pelaamaan. Ammu breikki usealla pelaajalla paskasti ja päästä vastustaja syndeille niin olet kusessa kun liikkuminen on varsin hankalaa.

Breikistä pudotukset on kaikkein tärkeimmät, joten parempia ampua vaikka koko hiton tiimillä. Ei paljoa passivisemmaksi voi plänit tulla. Europalloa parhaimmillaan, eikö?

Aiemmin jo sanoin: Jos sulla on viisi piippua niin niitä kannattaa käyttää. Viiden piipun käyttäminen ei kuitenkaan tarkoita sitä että ollaan kaikki pesässä ja pelataan passiivisesti, ei tosiaankaan.

ps. Joo, olet ihan oikeassa siinä että etu on ihan oikeasti merkittävä jos on mutka millä uskaltaa ampua 10.4, ongelma on enemmän nuo roffikronot, ne on helvetin epätarkkoja. Ja ennen tätäkautta napsui aika rankasti penalttia jos roffin ylitti. Nyt uskaltaa jo pistää lähemmäs 10.5:tä, Suomessa. Millessä edelleen lähtee turnausbanni roffin ylityksestä. (mikä on huvittavaa ottaen huomioon miten epätarkkoja roffikronot ovat)

Tuo on kyllä totta että roffikronot ovat paskoja. Tosin ainakaan meidän tiimillä ei tuon suhteen ollut ongelmaa ja käsittääkseni aika monella roffi oli niin tapissa kuin se laillisesti saa olla, eli siis siellä 10,4bps.


Yleisesti sanottakoon että 10,5 on helvetisti kivempi roffi kuin aika moni korkeampi, eritoten se taannoinen 15bps. Tällä roffilla aggressiivista peliä rohkaistaan siinä mielessä että linjoista voi oikeasti päästä läpi ja pelaajilla on mahdollisuus järkevästi päästä puoleen kenttään josta vastustajia ammutaan kylkiin. Nykyformaatilla pelin idea on nimenomaan päästä pitkälle ja tikata kyljet täyteen eikä pelata piippu piippua vastaan. Nykyroffilla overshootingia ilmenee harvemmin, korkeammilla roffeilla overshootingin vaara tuskin ainakaan vähenee.

Joskus roffin pudottaminen tosiaan ärsytti, pelotti ja itketti. Ei enää, tää on oikein jees. Tosin keskustelu aiheesta on varmasti melko turhaa koska mitään suomispedeilysääntöjä ei kannata lähteä tekemään. Seurataan Eurooppaa ja pelataan niin kuin muutkin pelaavat.

#81 Re: Turnaukset » Onko PSP sääntömuutoksillaan oikealla linjalla? » 2010-12-27 12:27:59

coe kirjoitti:

Pakko kommentoida tähän. 10.5bps, tarkoittaa käytänössä 10 roffina jolloin tuuri, ei taito on suurin tekijä siinä, saatko pudotuksen lanella vai et. 10 on niin hidas rof, että nopea kaveri juoksee pystyssä linjan läpi.
...
Jos et usko minua, ammu linjaa kulmasyndiin, pistä jätkät juoksemaan linjan läpi pystyssä. Hämmästy. Se siitä taidosta ja tarkkuudesta kybäroffilla.

Siitäkin huolimatta että sulla on kyllä pointtia siinä että tuo 10 roffi kannustaa osittain paskoihin mooveihin, mun on vaan pakko olla eri mieltä tietyistä "faktoista".

Jos 10 roffilla breikit ja muut juoksut ovat niin helppoja niin kerrotko minulle miksi eräät tiimit tälläkin kaudella ottivat breikeistä (erän ekan 10sek aikana) jatkuvasti ulos yhtä, kahta tai kolmea vastustajaa? Tähän ei käy selitykenä pelkkä hyvä tuuri. Ja tämä ei tietenkään koskenut pelkästään Suomen liigaa tai alempia sarjoja vaan mm. euroopan "pääsarjaa" ja sen alempia divareita. Siellä pystyttiin myös tällä käytössä olevalla roffilla tuhoamaan breikeistä vastustaja todella hyvin ja joillain leiskoilla tietyistä linjoista lähti jätkä ulos aina.

Ja mitä tulee tuohon "pistä jätkä juoksee kulmaan" niin voin sanoa että on kokeiltu menneellä kaudella jokusen sata kertaa. Kokeiluista pystyi päättelemään sen että jos ampuja osaa asiansa ja pallo on kohtuullista niin juoksija lähtee 4/5 yrityksestä.

Pointti: 10 roffilla saa jengiä ulos kun osaa ampua. Mahdollisuudet osumiseen paranevat kun hommaa sellaisen mutkan/boardin millä roffi saadaan lailliseen maksimiin 10,4bps. Ja toki 12 tai suuremmalla roffilla jengiä lähtee enemmän, mutta ei toi 10 mikään sysipaska kuitenkaan ole.

#82 Re: Turnaukset » Onko PSP sääntömuutoksillaan oikealla linjalla? » 2010-12-12 17:48:28

Joudun olemaan Domin kanssa aika vahvasti samaa mieltä. Vajaan tunnin häröily aamuhämärissä kentällä aiheuttaa juuri sen että varsinkin ensimmäiset pelit ovat häröilyä ja se ei mielestäni ole kamalan järkevää. Saa nähdä lähteekö Millennium Series mukaan tähän touhuun, Suomessa en tätä kuitenkaan mielelläni näkisi.

Suomessa tällainen "salainen leiska" on siitä hankala toteuttaa että noita lay outteja ei varsinkaan kauden alussa ihan kamalasti ole tarjolla ja omia ei kannata lähteä räpeltämään. Sen verran pitkällä tässä hommassa kuitenkin ollaan että haluan pelata sellaisella leiskalla joka oikeasti toimii eikä missään nimessä sellaisella jonka joku on kännissä keksinyt ja joka ei vaan yksinkertaisesti ole pelattava.

Laitavalmennusta en kanssa ihan herkästi olisi kieltämässä. Valmennuksella voidaan tehdä merkittävää eroa kentällä, mutta tällä hetkellä suomessa kukaan ei ko. hommaa osaa niin hyvin että se todella merkittävä ero sieltä tulisi valmentamalla esille. Huutaminen on jo ihan tunnelman kannalta hyvä juttu.

Kentän koon muuttaminen ei todellakaan tule eliminoimaan sitä faktaa että nopeat ja tarkat pärjäävät. Suurempi koko mahdollistaa enemmän breikkejä, mutta samalla äärikulmien käyttö todennäköisesti vähenee koska kasvaneen leveyden myötä kulmajuoksijat on helpompi ampua pois. Kentän suurempi koko tulee vaatimaan pelaajilta enemmän fysiikkaa..

PSP tekee toki siinä mielessä ehkä hyvää työtä että harrastajamääriä yritetään saada kaikin keinoin kasvuun, nähtäväksi jää onko noista muutoksista oikeasti mitään hyötyä.

Suomen tulevia sääntöjä sorvatessa käyttäisin aika kovaa harkintaa ennen kuin mitään radikaalia tehdään. Kentän koko toki kulkekoon eurooppalaisella standardilla, oli se sitten mitä tahansa.

#83 Re: SPBL-keskustelut » SPBL kilpasarjojen palautekysely » 2010-10-23 17:26:25

anco kirjoitti:

6. Katsotaan nousuihin muutakin kuin pelkkää sijoitusta 3 joukkoon. vaaditaan joukkueilta kenttää milleen ja metsään. Näin otamme joka joukkueelle kenttä velvoitteen. Aina voi olla joukkue ketä pelaa jonkun muun kentällä ei käy vaan pitää olla toimintaa omalla kentällä saadakseen liiga/1 div. lisensi tämä veisi harrastustamme eteenpäin enemmän kuin joukkue vaan nousisi asteen omaamatta mitään kenttävastuuta/tuomarointi vastuu ym...

Tuollainen sääntö käytännössä tappaa lajin. Kaikilla/kaikkialla ei oo vaan mahdollisuutta moisiin eikä esimerkiksi allekirjoittaneella henkilökohtaisesti ole edes kiinnostusta hommata metsäkenttää.

#84 Re: SPBL-keskustelut » SPBL kilpasarjojen palautekysely » 2010-10-21 16:31:05

Joukkuemäärän nostamisella saavutettaisiin tiettyä uskottavuutta kun sarja olisi ikään kuin suurempi. Käytännössä kuitenkin tasoerot kärjen ja häntäpään välillä olisivat jopa sitä luokkaa että "lisääntynyt uskottavuus" syötäisiin heittopussimeiningin takia heti kättelyssä. Turnausjärjestelyiden muutoksia en lähde edes miettimään koska todennäköisesti olisi vaikeaa tai jopa mahdotonta saavuttaa jotain suuremmalla joukkuemäärällä ja silti saada mahdutettua pelit yhteen päivään järkevällä aikataululla. Käytännössä eletään siis siinä että nykyinen joukkuemäärä on oikein hyvä, eikä sitä ole suuremmin järkeä lähteä muuttamaan.

Eniten sarjan uskottavuus nousisi ehkä sillä että esimerkiksi korkeimmalla sarjatasolla olisi vain yksi joukkue per organisaatio. Tällä hetkellä suomen painttiskene ei kuitenkaan pysty tähän haasteesen vastaamaan ja tulevalla kaudella nähdään kaksi eri organisaatiota joilla on kaksi joukkuetta pääsarjassa (tosin uuden liigatulokkaan näkeminen ensi kaudella taisi jäädä nyt kiinni tuurista ja erään joukkueen kannalta erittäin paskasta tuurista).

Tää nyt on vaan tällaista ääneen ajattelua, ei siis oikeasti mikään kannanotto sarjajärjestelmän muutoksien suhteen.

Mutta jos jotain tosiaan tulevalla kaudella haluan nähdä niin euroreffejä ja siinä sivussa esiin putkahtelevia kotimaisia tuomaritähtiä (ja ehkä, ehkä joskus joku kotimainen käy ulkomailta hakemassa vähän tuomarikokemusta ja vie kotimaista perinnettä tälläkin saralla eteenpäin). Samoiten haluan nähdä turvallisia turnauspaikkoja ja hyviä pelialustoja. Kulunut kausi oli tuomaroinnin suhteen kuitenkin historiallinen: torikokouksia oli huomattavasti aiempaa vähemmän ja pelit ratkaistiin pääsääntöisesti reilulla ja kovalla pelillä.

#85 Re: SPBL-keskustelut » SPBL kilpasarjojen palautekysely » 2010-10-21 11:02:35

1. Liigasta kakkosdivariin asti joukkuemäärät lienevät melko hyvin kohdallaan. Pelisysteemistä riippuen liigaa voitaisiin kasvattaa 10-12 joukkueen sarjaksi, joskin tuo 12 joukkueen sarja nykyisellään saattaa tuoda melkoisia tasoeroja kärjen ja hännän välille.

2. Mielestäni turnauksia on juuri oikea määrä.

3. Joukkueesta en tiedä, itse en ole valmis tällä hetkellä pelaamaan kaksipäiväisiä suomiturnauksia.

4. Kokonaisuus. Turvallisuus on ykkösasia, Mikkelin verkkokohellus ei saa toistua. Tuollaiselle paikalle ei mielellään tuo vaimokkeita ja sukulaisia kun saa koko ajan varoitella kuulista. Hyvä kenttäpohja vähentää loukkaantumisriskiä ja tekee peleistä nopeampia, oikeat vessat ovat mukavuustekijä ja jopa nykyaikaa.

5. Hintaan en osaa ottaa kauheasti kantaa, lienee varmasti melko kohdallaan.

6. Tuomarointiin panostettava edelleen, kulut kausi meni jo kohtuullisen kivasti tuon suhteen. Ymmärrän kyllä että monia harmittaa jos tuomarit vaihtuvat kesken päivän ja linja vaihtuu, huomasihan tuon Mikkelissäkin kun linja oli aika epätasainen riippuen siitä missä kohtaa kenttää itse pelasit. Nopealla miettimisellä suuriin muutosehdotuksiin en osaa ottaa kantaa, tuo parhaiden pelaajien palkitseminen oli kuitenkin positiivinen juttu ja vastaavia traditioita kannattaa kehittää ja pitää yllä.

Lisää pidemmän pohdinnan jälkeen.

#86 Re: SPBL-keskustelut » Kilpasarjat 2010 » 2010-09-07 15:59:38

Verkotuksen täytyy olla kunnossa.

Mikkelissä sai varoitella vaimoketta ja vanhempia aika paljonkin noiden verkosta läpi ja verkon yli tulevien pallojen takia. Onneksi niitä onnettomuuksia ei sattunut enempää, joskin siinä yhdessäkin oli ilmeisesti ainekset katastrofiin. Laiminlyönnistä johtuva onnettomuus ei ole hyväksyttävä edes lajin harrastajalle, mutta olisin ollut todella pahoillani ja pettynyt jos joku lajia harrastamaton (esim. yllä mainitut) henkilö olisi uhriksi joutunut.

#87 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 4. kierros 4. Syyskuuta 2010 Xon-puisto Mikkeli » 2010-09-06 16:01:14

Helsinki Cyclone kiittää mestaruuteen johtaneesta kaudesta 2010 yhteistyökumppaneitaan:
-Dye
-Proto
-Virtue
-GoldHammer
-Paintball Games
-Max's
-The Tiger
-KM Straps
-Pakkotoisto.com
-Bullit Proof Monkey
-Paintball Photography
-The City of Tuusula

Lisäksi Helsinki Cyclone kiittää kaudesta Suomen paintball liittoa, uskomattoman hyviä tuomareita, yleisöä ja ennen kaikkea sarjoihin osallistuneita joukkueita. Kanssanne oli hieno pelata, pelit olivat kovia ja ennen kaikkea reiluja! Kiitos!

...kotimaan suhteen asiaan palataan kaudella 2011!


(Juice: Käyn poimimassa päätösturnauksen pytyn perjantaina, ei tartte postittaa.)

#88 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 4. kierros 4. Syyskuuta 2010 Xon-puisto Mikkeli » 2010-08-25 08:40:13

HeavyMachinery kirjoitti:

[
helposti löylytetttävissä olevat ihmiset.

En voisi enempää olla samaa mieltä.

#89 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 4. kierros 4. Syyskuuta 2010 Xon-puisto Mikkeli » 2010-08-24 11:04:07

HeavyMachinery kirjoitti:

Voi kyynel.... Olitko itse valitsemassa kun noin pahamieli tuli.

En ollu valitsemassa, eikä tullu paha mieli. En vaan ymmärrä tuota turhanpäiväistä rutinaa jo päätetystä asiasta. Olis varmaan kannattanu tuoda oma mielipide esille ennen päätöksen tekoa.


Hyvin sinä omasta mielestäsi minun asiat näytät tietävän mutta väärässä kyllä olet.

No missä asiassa nyt olen väärässä?

Poiketen normi käytännöstä jotkut treenaakin (tiedän että se on epäreilua ja kielettyä suomi peintissä ihan niin kuin kabinetin päätösten arvostelukin)

No kerro ny vielä miten treenaaminen tohon sun rutinaan liittyy? Ja puuheet kabinettipäätöksistä voi oikeastaan unohtaa tässä vaiheessa, kilpailulautakunta päättää sille kuuluvista asioista liiton sääntöjen mukaan ja kilpailulautakuntaan on valittu väkeä liiton sääntöjä noudattaen.

#90 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 4. kierros 4. Syyskuuta 2010 Xon-puisto Mikkeli » 2010-08-24 05:22:48

HeavyMachinery kirjoitti:

HOHO Kait sitä saa mielipiteensä ilmaista etukäteen ettei sitten tarvii nillittää kun jälkeen päin sanoo   8)

Etukäteen? Se leiska ON JO päätetty eikä sitä muutenkaan valita huutoäänestyksellä netissä. Muutenkin on todella rakentavaa huutaa että joku on paska eikä edes viitsi kertoa että miten olisi paremmin, vaikkakaan sillä huutelulla ei ole mitään merkitystä tässä vaiheessa.

Ja sitä paitsi, veikkaan että pistettäkään et ole tuota leiskaa pelannut. Se on oikeesti hyvä leiska. Pelattu on.

#91 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 4. kierros 4. Syyskuuta 2010 Xon-puisto Mikkeli » 2010-08-20 18:26:12

HeavyMachinery kirjoitti:

No voi paska. Ois tuolla parempiakin ollut....


No voi paska. Ois voinu olla nillittämättäkin...

#92 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-29 14:11:00

Tässä on kaikki mitä asiasta tarttee tietää:

Värikuulan tulee jättää jälki, merkkaus.

Eiköhän tää oo taputeltu.

#93 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-29 11:50:57

No kumpaa mieltä sä nyt oikeasti olet?

Tätä:

coe kirjoitti:

Eli, tuomari näkee osuman pelaajaan -> näkee pallon hajoavan osumasta (maalia lentää, kuori halkeaa jne.) -> tuomari eliminoi pelaajan, riippumatta siitä jäikö pelaajaan maalia vai ei.

vai tätä:

coe kirjoitti:

Jos tuomari taas näkee tilanteen, tulee pelaaja elimoida mistä tahansa merkkauksen jättämästä jäljestä, vaikka siitä yksittäisestä pisarasta tai viirusta.

Tuossa on se homman pointti. Sä väität yhtä ja toista etkä nähtävästi enää itsekään tiedä mitä mieltä olet. Minä olen sitä mieltä ja minusta säännöt edelleen sanovat että merkkauksen tulee jättää jälki jotta pelaaja voidaan eliminoida ja jäljen koolla ei ole merkitystä silloin kun tuomari tilanteen näkee.



Tämä johtaa siihen, että pelaajista tuntuu "bounssista lähdettiin ulos", mistä olen täällä sanonut, että ihan varmasti ei suomidumat eikä millereffit ole ottaneet bounsseista ulos. Kyllä ne pisarat ja viirut ovat siellä olleet.

Ihan turhaan sä mulle tota sepustat. En missään vaiheessa ole väittänyt että jengiä olisi bounsseista dumattu ulos koska satun tietämään sen, ihan niin kuin aiemmin mainitsin, että ne hitit voivat kadota aika hätäseen eliminoinnin jälkeen.

Minä en voi vaikuttaa siihen, mikä on dumien linja, mutta minusta se oli oikea niin Ikaalisten kuin Turunkin kierroksella.

En edelleenkään ole väittänyt että tuomarit olisivat toimineet väärin näillä em. kierroksilla. Haluan vaan yksinkertaisesti tietää mitä säännöt sanovat ja miten niitä sääntöjä tulee tulkita.


coe kirjoitti:

Jos Millennium series todellakin ei ota pelaajia ulos osumista joissa pallo hajoaa, mutta ei jää selkeästi havaittavaa maalijälkeä pelajaan, niin sitten asia muutetaan täälläkin.

Jos lainaat tekstiä, olisi mukavaa että lainaisit sen tärkeimmän kappaleen myös. Joka ainoassa viestissä on asia mainuttu, joka kerta jätät sen lainaamatta. Miksi?

No lainataas nyt ihan vaan lainaamisen vuoksi. Tosin jotenkin näitä tekstejä lukiessa herää ajatus että lainaus on taas turha. Arvaatko miksi?


Olisi mielenkiintoista nähdä minkä väitteiden takia "tälle linjalle on päästy".

Sillä että sä väität että päätuomari voi heittää jengiä pihalle asiallisesti esitettyjen kysymysten perusteella. Suomessa säännöissä ei sanota että asiallisesti esitettyjen, jopa toistuvien kysymysten perusteella voi eliminoida pelaajaa, kunhan kysymykset esitetään pisteiden välillä esimerkiksi kapteenin toimesta. Edelleen sanon että ei varmaankaan ole järkevin mahdollinen toimintatapa kysyä joltain dumalta joka pisteen välillä miksi eliminoi sitä tai tätä, mutta jos pelaaja tai kapteeni on oikeasti niin vitun tyhmä niin ei siitä voi rangaista.

#94 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-28 21:03:28

coe kirjoitti:

Mikä tahansa, elossa olevan pelaajan ampuva pallo, osuu ja hajoaa pelajaan tai mihin tahansa pelaajan hallussa olevaan esineeseen tai mikä tahansa jälki josta ilmenee osuma, on merkkaus.

Maalijäljestä ei puhuta mitään, vaan "striking and breaking" / "osuu ja hajoaa". Kyse on musta enemmän siitä, että mille on kirjoittanut sääntönsä huonosti.

Mulle on ihan sama miten se homma on, kunhan se nyt vaan yksinkertaisesti on SELKEÄ ja selvä kuinka niinkin vähäpätöistä sääntöä kuin pelaajan eliminoivan osuman määritelmä on.


E

n tiedä mitä helvettiä tähän asiaan liitty se, että olet pelannut 15 vuotta ja miksi se on maininnan arvoinen. Joo, olen pelannut 12 kautta vähemmän kisapainttiä ja ekan kerran mettässä 95 vuokra-aseilla. Me ei edes tiedetty, että ne pallot voi hajota kun vaan sattui niin vitusti. Jos olet asiastasi noin varma, niin otat luonnollisesti ottaa asian esille seuraavassa kapteenien kokouksessa ja vaadit muutosta reffien tulkintaan. Liitto ei ole reffien kanssa asiasta keskustellut missään vaiheessa miten asia pitäisi tulkita.

Pelivuosien mainitsemisella oli se merkitys että jonkun aikaa väitän about tienneeni miten säännöt ovat tässä valtakunnassa menneet ja miten niitä on about tulkittu. Jos tosiaan niinkin mitätön sääntö kuin pelaajan eliminoiminen osumasta ja osuman määrittely muuttuu, olisi siitä kai hyvä jonkun jotain tietää. Enkä mä ole vaatimassa muutosta reffien tulkintaan vaan haluan nimenomaan tietää mikä on tuon säännön virallinen tulkinta koska kotimaisiin sääntöihin se on kirjoitettu niin että sitä voi tulkita kahdella tavalla. Ja varmaan liiton pitäisi sitten keskustella miten tuota sääntöä tulkitaan koska tällä hetkellä tulkintoja on kaksi. Jos ei asiasta yhteistä linjaa sääntöihin saada, niin itse tuomaroidessani tulkitsen sitä niin kuin olen ko. sääntöä viimeiset X vuotta (x=merkityksetön määrä harrastusaikaa) tulkinnut.



Niin, tärkeintä tässä on se että tuomari pystyy perustelemaan itselleen sääntöjen mukaisen ratkaisun. Säännöissä käsittääkseni edelleen sanotaan että kuulan täytyy osua pelaajaan ja tässä yhteydessä kuulan tulee rikkoontua ja jättää pelaajaan maalijälki.

No ei ainakaan amerikkkan sääntökirjan mukaan tarvitse, vaan hajoaminen riittää. Olen aika varma, että euroreffeille opetetaan myös pallon _hajoaminen_ osumasta, eikä heitä paskan vertaa kiinnosta jäikö pelaajaan nyt tosta burstanneesta pallosta maalia vai ei. Siitä eliminoidaan.

Mulle on aika sama mitä ameriikan sääntökirjassa sanotaan. Samoiten mulle on ihan sama mitä euroreffeille opetetaan, koska mua oikeasti kiinnostaa ainoastaan se miten sääntö on Suomessa kirjattu ja miten sitä tulisi näiden, meillä voimassa olevien sääntöjen mukaan tulkita. Toki toivon että Suomessa ja Millessä käytetään samoja sääntöjä ja jos käytetään, niin ainakin tällaiset selkeästi merkitykselliset asiat voisi kirjata sääntöihn niin ettei omien tulkintojen varaa jää.


Ompa saivartelua. Säännöissä kielletään turhien checkkien pyytäminen ja kielletään tuomareiden häirintä ja epäurheilijamainen käytös, johon turha vittuilu tuomaristolle kuuluu. Sinähän sitä milleä kierrät, käy kokeilemassa jospa ne kolme peliä riittää tuomariston ärsyttämiseen tarpeeksi, että tulee penalttia.

Saivarteluapa hyvinkin, mutta sille linjalle tässä nyt on päästy tiettyjen väitteiden ansiosta. Onko pisteen välillä tuomarin kanssa keskustelu turhan chekin pyytämistä? Ei. Onko pisteiden välillä tuomarilta jonkin asian kysyminen vituilua? Ei. Onko pisteiden välillä tuomarilta jonkin asian kysyminen häiritsevää, epäurheilijamaista tms jos kysymys sävyltään on asiallinen? Ei. Ja joo, kierrän ehkä milleä mutta yhtään rangaistusta en siellä vielä ole saanut, en pisteen aikana tai pisteiden välillä. Ja kysymyksiä on ajoittain ollut.

Pidän varsin valitettavana sitä että tunnut ottavan sääntöjä ja sääntötulkintoja koskevan keskustelun henkilökohtaisesti.

#95 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-28 09:54:33

coe kirjoitti:

Ei tuota sääntöä noin minusta tulkita. Siis, tämä kyseinen käännetty Millennium sääntö puhuu siitä, kun tuomari näkee osuman. Tuomarin tehtävä on päättää merkkaako osuma pelaajan vai ei. Sääntöön on vain kaksi poikkeusta, pallo hajoaa ennen osumista pelajaan tai pallon on ampunut jo eliminoitu pelaaja. Käytänössä, sääntöjen puitteissa tuomari aina elimoida nähtyään pallon hajoamisen ja maalia joko lentävän ilmassa tai bounsin yhteydessä pursuavan pallosta. Hyvä esimerkki, jonka kuulin euroreffeiltä oli maskihitti, josta jää pieni viiru maskiin mutta pallo heti kimmottuaan maskista spinnaa maalit ulos on eliminointi.

Tummennettu kohta: tuossa nimenomaan on se että tuomari näkee pallon osuvan, hajoavan ja jättävän jonkinlaisen maalijäljen vaikka maalijäljen koolla ei ole merkitystä. Mutta kovin on jännä juttu tämäkin jos säännöissä ei pystytä sanomaan että pitääkö vai eikö pidä jäädä edes jonkinlainen maalijälki. Itse olen elänyt vuonna 1995 alkaneen paintballharrastukseni ja 1996 alkaneen kilpapaintballharrastukseni  alkuhetkiltä lähtien siinä käsityksessä että paintballin idea on merkata vastustaja ampumalla tätä kohti värikuula joka osuessaan hajoaa ja jättää maalijäljen. Elän kuitenkin ilmeisesti menneisyydessä, koska nykyään tarvitsee vain saada kuula rikkoutumaan.


Tässä sääntökohdassa idea on, että tuomari näkee sen tilanteen ja tekee siitä tuomion, ei se että hän pystyy "todistelemaan", eli osoittamaan adrenaalinissa paukkuvalle 100kg jössikälle niitä pisaroita pelipaidassa. Kyse on siitä, että tuomari näkee pallosta jäävän jäljen pelaajaan, ei sen koko tai merkittävyys. Jäljen selkeydellä ei ole merkitystä. Läntti, viiru, pisaroita, jne.

Niin, tärkeintä tässä on se että tuomari pystyy perustelemaan itselleen sääntöjen mukaisen ratkaisun. Säännöissä käsittääkseni edelleen sanotaan että kuulan täytyy osua pelaajaan ja tässä yhteydessä kuulan tulee rikkoontua ja jättää pelaajaan maalijälki. Ei siellä kentällä tarvitse sen kummemmin alkaa perustella että on pisara tai jotain, pääasia että tuomari pystyy sääntöjen mukaisen tuomion antamaan. Tiedän kyllä että ajoittain hitit katoavat matkalla pittiin, muta sellaista se elämä on. Aina en ole itsekään hittiä löytänyt, mutta sen kyllä tiedän että osunut on ja sateella jälki ei kauaa viihdy puserossa. Eikä sillä, ei mua nuo menneet tuomiot tässä asiassa kiinnosta vaan lähinnä haluan keskustella siitä mitä ne säännöt oikeasti sanovatkaan.


Millenniumin säännöt ovat yksinkertaisesti naurettavan huonot ja esim. deadman walkkia käsi päänpäällä ei ole kielletty mitenkään. Kuitenkin, tätä et voi tehdä Millessä, etkä Suomen kentillä.

Hyvä ettei voikaan. Onneksi kuitenkaan mikä tahansa käden heiluttelu ei ole itsensä eliminoimista koska muuten esimerkiksi ottelun/pisteen viimeisillä sekunneilla tapahtuva tuulettelu veisi ukkoja pittiin oikein urakalla. Tässä nyt onkin tärkeintä se että ymmärretään hiukan erilaisten käsimerkkien eroja. Kuulasatsiin juoksemisen jälkeen pään päälle kohoava käsi on eliminointi, tyhjällä kentällä ilakoidessa käsien heiluttelu ei ole eliminointi. Tokihan DMW on sallittu peliliike, mutta tuohon liikkeeseen liittyen et voi tehdä käsimerkkiä tai huutaa olevasi ulkona...joskin nykyisillä turnauskentillä DMW alueen rajamailla kävellen rikkoisi herrasmiessääntöjä ja muutama tällainen liike johtaisi siihen että jokaista kentän reunalla kävelevää pelaajaa skannattaisiin tämän jälkeen kunnolla.

Mitä asiallista ja urheiluhengessä esitettyä on päätuomarilta kysyä pleksihitistä, että miksi mut otettiin pois ja haluaisin tilanteesta selvennyksen?

Ei se varsinaisesti normaalilla äänellä kysyttynä epäasiallista ole, joskin tyhmää. Vaan kun säännöt eivät varsinaisesti kiellä tyhmän pelaajan tai kapteenin käyttämistä.

#96 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-27 16:38:36

coe kirjoitti:

Tällöin helposti tuntuu että otti bounssista pois, mutta jos tuomari näkee sen pallon hajoavan, ei hänen tarvitse tulla katsomaan mahdollista maalijälkeä.

Niin, mites tää nyt menee? Aiemmin säännöissä on mainittu että hajonneesta kuulasta tulee jäädä maalijälki, mutta maalijäljen koolla ei ole merkitystä. Säännöissä kohdasa 23.02 tämä asia edelleen määritellään ja oletan tuon pitävän edelleen paikkansa kohdasta 23.01 huolimatta. Oikeastaan tulkitsen asian niin että 02 täydentää kohtaa 01, eli merkkaus tapahtuu vasta kun kuula hajoaa JA jättää maalijäljen.


Mikä tahansa käden heiluttelu päälaen yläpuolella on itsensä eliminointi.

Ei pidä paikkaansa. SPBL säännöissä sanotaan että käden laittaminen pään päälle tarkoittaa itsensä eliminointia. Mikä tahansa käden heiluttelu itsensä yläpuolella ei täytä tuota sääntökohtaa. Säännöissähän ei esimerkiksi sanota, olikohan se PSP tyyliin, että kämmenen osoittaminen vastustajan suuntaan olisi itsensä eliminoimista, vaikkakin tämä sääntö olisi ihan hyvä olla kirjoitettuna. Käytännössä syndin takaa kämmentään esittelevä pelaaja tulkitaan eliminoiduksi herrasmiessääntöjen, ei virallisten sääntöjen perusteella. Eipä sillä, jos joku todella pyytää checkiä laittamalla käden päänsä päälle niin omaa tyhmyyttä. Sen lisäksi että käden pään päälle laittaminen todella on itsensä eliminointia, saa pään päällä olevaan käteen hyvin usein hitin koska käsi paljastuu suojan takaa liikaa. Täytyy sanoa että silmiini ei yhdessäkään liigapelisä pistänyt se että pelaaja olisi laitanut käden päänsä päälle ja pyytänyt chekiä selkään, vaan asia huudettiin vähän hillitymmin käsimerkein ja huudoin.


Huomioitavaa on, että jos päädumaa tarkoituksenhakuisesti häiritsee jokaisessa pelissä / pisteessä kysyen selkeistä tilanteista miksi näin tai noin, varmasti lähtee neljällä seuraavaan pisteeseen.

Millä perusteella? Mikään sääntö ei kiellä kapteenia keskustelemasta päätuomarin kanssa pisteiden välissä niin kauan kun keskustelun/kysymysten sävy on asiallista ja urheiluhengessä esitettyä. Se on toki kokonaan toinen asia, onko tuollainen joka pisteen välissä tinkiminen järkevää. Säännöt eivät sitä keskustelua kuitenkaan kiellä.

ps. Lontoon kierroksella on kuulemma tulossa tarkennuksia tiettyihin millen sääntöihin (ei kuitenkaan tähän bounce-asiaan), jolloin varmaan liittokin saa ensi kierrokseksi tarkennettua sääntökirjaansa. Katsotaan mitä patonkiporukka saa aikaiseksi.

Onko hajua mitä nämä säännöt mahtavat olla?

#97 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 19. - 20. kesäkuuta 2010 Piikkiö » 2010-06-20 10:24:20

Helsinki Cyclone kiittää järjestäjiä parannellusta ja hyvin toimivasta pelipaikasta, tuomareita hyvästä tuomaroinnista ja jaksamisesta ja ennen kaikkea vastustajia kovista ja reiluista peleistä!

Edelleen Helsinki Cyclone kiittää yhteistyökumppaneitaan: Dye, GoldHammer, Paintball Games, Proto, Virtue, Maxs, The Tiger, BullitProof Monkey, Pakkotoisto.com ja Ålcom. Ilman teitä menestys ei olisi mahdollista!


Kiitos!  big_smile

...taistelu jatkuu elokuussa...  wink

#98 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 1. kierros 29. - 30. toukokuuta Ikaalinen » 2010-06-04 12:15:15

Rajis kirjoitti:

"Lippuaseman eteen".. voi nus nus..

Niin, sillä lienee jonkinlainen merkitysero ovatko piiput kiinni lippuasemassa vai kaikki pelaajat lippuaseman edessä. Pelkästään piipun kärjen kiinni pitäminen lippuasemassa antaa lähtöasetelmalle helposti 2m lisää leveyttä.

#99 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 1. kierros 29. - 30. toukokuuta Ikaalinen » 2010-06-04 06:48:50

Rajis kirjoitti:

Kyllähän siitä saa. Kun 5 jantteria ahtautuu siihen levyn eteen, niin takamiehen ois paljon helpompi lähteä pystystä kuin kyykystä. Tähän oon ainakin ite oppinu ja tuntuu helpommalta.

Mä teen sit varmaan jotain väärin kun lähden myös takamiehenä matalammalta ja piippu suhteellisen alhaalla. Lisäksi missään säännössä ei sanota että kaikkien viiden pelaajan tulee ahtautua "lippuaseman" eteen.

#100 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 1. kierros 29. - 30. toukokuuta Ikaalinen » 2010-06-02 15:03:58

nallez kirjoitti:

Mua huvittaa tä asia sen takia, että SM-liigassa ja 1-divarissa ei tapahtunut YHTÄÄN tämänkaltaista virhettä. Ainoastaan alemmilla sarjatasoilla sekoiltiin.

Niimpä. Liigassa tuo raja näkyi selvästi joten erehtymisen vaaraa ei mielestäni ollut. Samoiten käsittääkseni aika moni liigapelaaja tietää miten asioita pitäisi teknisesti tehdä oikein, joten suurta kiusausta piipun laittamiseen yli 120cm ei vaan yksinkertaisesti voi olla.


1) Opettellaan ne säännöt
2) Opetellaan pelaamaan sääntöjen mukaan.

Tuolla ratkaistaisiin monta "ongelmaa". Yksi vaihtoehto on myös opetella arvioimaan noin metri maasta ja laittamaan piippunsa siihen, oli viivaa tai ei.

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB