Et ole kirjautuneena.
Ei kai kukaan oo liikkeitä kieltäny laittamasta ilmojaan tänne, itseasiassa joku halpa ulkomainen liike vois vaikka....
- muuli
Ja jos miehekästä luettavaa hakee niin Merten Korkeajännitys 7/86: Syvyyksien urhot - erittäin jännä sukellusveneseikkailu..
Puuh.
- muuli
Joo. Mun mielestä sillä, että kun ostaa kamat täältä ja on voimassa oleva takuu + huolto on jotain merkitystä. Jos joku haluaa tilata ulkomailta niin HARASOOO mutta mitä _VITTUA_ siitä pitää täällä boardilla mesoa? Ja edelleen, jos tän lajin budjetti on tonnista kiinni, niin parempi siirtyä pentankkiin. Tonnilla ei nimittäin pelaa turnaustakaan.
Nato, halataan!
- Muuli
Lupahan tarvitsee aina kysyä, joko maanomistajalta tai sitten niiltä, jonka käyttöaluetta maa-alue on.
Helppoja kenttiä Helsingin lähistöllä:
DH:n kentät petikossa klaukkalassa ( kysy DH:sta )
AG:n kentät Kehä III:sen varressa, Kysy Ag:ltä / Urhon kapteenilta ( Juicelta )
Jotkut pelaa vuosaaressa
Painballsin halli Keravalla/Saviolla
jne.
Sellaista paikkaa, johon voisi mennä räiskimään Terroristivarusteilta näyttävissä tamineissa ilman kenekään lupaa ei yksinkertaisesti ole olemassa. Jos jossain on kenttä ( siis syndejä väännetty jonkilaiselle rajatulle alueelle, on se varmaankin jonkun käytössä ( kukaan ei tee sellaisia huvikseen ) ja silloin siltä joltakulta pitää kysyä lupa.
- Muuli
Määrittele Hässäkkä.
Muutoin vaustakseksi saat: On.
- Muuli
Kato Ravi Chopran sivut ekaks, joku varmaan muistaa URLinkin.
Siellä on kaikki räjäytyskuvat ym.
- Muuli
Yleisestihän on niin, että kaikki mihin ei tarvi rautasahaa, viilaa tai rälläkkää saa normaalikyvyillä varustettu ihminen takaisin kasaan. Kokkerikaan ei ole mikään vanha vedettävä herätyskello, josta takakannen avauksessa sinkoilee 1001 jousta enemmän tai vähemmän valonnopeudella uudenmaan läänin alueelle.
Vittu saku, marsut kybälle, meil on artisti maksaa diiili..
Siis jos sä kysyt sitä, että onko preset-ilmareguissa on/offi, niin kaikissa
ei oo. Ilmapulloissa, joissa on on /offi on kierteet eri päin, eli niitä ei voi ruuvata kiinni co2 bottomlineen. Preset regussa taas on sama kierre kuin c02 bottomlinessä eli voi ruuvata kiinni. IKINÄ!! ei saa tehdä sitä, että ruuvaa 3000/4500 psi fillisen ilmapullon kiinni suoraan c02 paineelle tarkoitettuun bottomlineen ( 850 psi). Silloin lentää osia. Jos haluat on/offin, niin se kannattaa sitten laittaa bottomlinen ja rungon väliin ja varustaa se bleedillä, jos preset regussa ei ole on/offia
On olemassa pelkkiä 4500 psitä kestäviä on/off venttileitä ilmapulloihin. näissä venttiileissä on co2 kierre. Mulla on sellainen. Se on sen vuoksi, että mun systeemillä voi valita pelaako co2:lla vai paineilmalla. Lisäksi koska pullossa on co2 kierre, niin se käy suoraan co2 filliin. ei tarvi värkätä ilmanipplellä olevaa filliä, joka sopii co2 täyttöpulloon. Niin varmaan arvasit että myös isossa täyttöpullossa kierre on erilainen co2:lla ja paineilmalla.
Ja viimeiseks: se Raptorin mötikkä mikä sulla on, EI ole Preset.
- Muuli
Niin. Eipä noita hintasuosituksia oikein varmaan kannata pistää, kun jokainen mutka on jollain lailla kustomi. Ei kenekään tarvi arvostella kenenkään myynti-ilmoa. Sitä vartenhan niitä mutkia saa testata, eittei tarvi ostaa sikaa säkissä. Jonkun mielestä jonkun automagi on 1500 FIM ja jonkun toisen mielestä sama mägi on 2500 FIM.
Jos joku on niin upi, että ostaa jotain samantien kokeilematta niin CAVEAT EMPTOR!!! Ja lisäksi: Jos joku makssa mielestään 500 FIM liikaa mutkasta, ja budjetti kaatuu siihen, on parempi vaihtaa lajia. 500 FIM budjettitoleranssilla ei painttia pelata millään tasolla.
Amen.
- Muuli
Nato vs Gasflow:
1-0
Ja vielä ihan syystä.
- muuli
Saankos kysyä: Miksi Govnairin jälkeen on toi mankelin regu?
Eiks tollanen 3 regun systeemi huononna flowin ihan paskaksi?
Vai onkos sulla toi takaregu ilman Sealia ja kranaattia pelkkänä
on/offina??
Vaikka enhän mä mägistä mittään ymmärräkkään.
- Muuli
Pistä mulle mailia, se face on nettirajoitteinen.
Muistaakseni tossa Raptorissa on ihan stanu-nipple, eli filleri kiinni ja ilmaa koneeseen.
- muuli
Kyllä se kokkerin oma riittää mainiosti
Tarviit kokkeriin / Raptoriin sopivan dropin, saat varmaan samalla kun sen raptorin. ja sitten pullon. Lisäksi tarviit mielellään on/offilla ja bleedillä varustetun letkun kokkerin höyrykoneen ja raptorin väliin. Mä luulen että kaiffan raptorissa on se on/offikin. Ja toi raptor on ollu kiinni just kokkerissa, eli kalikat sopii heittämällä.
Eli Raptor, Droppi + on/offi ~ 700 Fim?
Egiltä Pullo ~ 1200 Fim?
= 1900 FIM leimatuista ilmakamoista kiinni mutkassa... MEE nyt jo hakeen!!
- Muuli
Täh?? Riippuu mistä sä fillaat sen. Jos sä fillaat sen raptorin omasta ilmafilliin käytettävästä täyttönipasta = korkeapainepuolelta niin et tarvii.
Siis onko sulla pullo kiinni mutkassa kun fillaat vai miten?
Mun yhellä kaiffaalla lojuu kaapissa Raptor-regusetti ( 3000 psi ) ilman pulloa.
Mitäs tarjoat?
_ Muuli
Joo, kyllä mä ainakin täyttäisin noin fiilispohjalta 40 kg!!!! Hei se 20 OZ on sen pullon nimellistilavuus, ja OZ on painoyksikkö, joka tässä tapauksessa on n. 30 grammaa. eli 20 * 30 = 600 g. As simple as that.
Glo hei, ei tarvi mittaa veden kiehumista peukalolla, siitä nousee sillon höyryä.
- Muuli
Paljos huudat?
Jos tossa mutkassa on Diehardin vanha BLOT-valve, niin se ei sitten ole slobo, veen englannissa tarkkuussorvilla kopioitu automag-regu, eli mitään slobon toleranssiongelmia ei oo.
nimi. blotti vuodesta 94
_ muuli
Ei pojat ei: Jos sun magis skulaa huonommin täydellä co2-fillillä ja paisarista _EI_ mee nestettä koneeseen, niin vika on seuraava: Sulla on se regun takaosan pistoni jumissa, eli se ei säädä painetta kunnolla. Kun pullo on täys, niin painetta on enemmän ja lähdöt nousee. Pullon tyhjentyessä paineet laskee, lähdöt laskee ja kuulat lentää suorempaan. Mitään vaikutusta ei oo sillä onko lähdöt 260 vai 300 fps.
Eikä se Paisari mikään autuaaksi tekevä asia ole. Jos sulla on pullossa antisiphoni vituillaan ja se hörppii pullosta nestettä, niin se sun paisaris täyttyy kans aika nopeesti ja laajennustilaa ei ole.
_ Muuli
Joo stanu-valvestakin saa poraamalla ihan hyvän. Poraukset ym hoonaukset seuraavasti: "kranaatin" reikä + valve bodyn reikä siinä regun takapäässä isommaksi, kuitenkin silleen, että regulator body sealille jää tarpeeks tiivistyspintaa - Valvebodystä On/offille menevä reikä siten, että on/offin pohjan tiivistypinnat jää ehjäksi - Powertuben chamberin ja on/offin välinen reikä siten, että On/offin tiivistys ei kärsi. Sitten voi viilata sen on/offin kruunun pienemmäksi niistä sakaroista, viilata kranaatin varren litteämmäki ja hoonata regun takaosassa oleva mäntä sileäksi ja samalla se männän chamberi sileäksi. Tossa on noi mitä kotikonstein saa porattua.
Lisäksi vanhassa DH-blotissa on tuolta on/offista powertube chamberiin porattu kaksi reikää lisää sivuilta ja samalla jyrsitty se chamberi isommaksi. Tähän tarvii jonkun NASA-sorvin ja koneistajan. Sitten voi vielä viilata keinua ( jos osaa ) samoin kuin lyhentää / on/offin tappia. On/offin tappia on helppo viritellä, sen kun pystyy tekemään uuden itse, mutta keinu ( sear ) menee sitten kerrasta vituiksi.
- Muuli
Vai että RT. Ja ANS venturi. RT on Valveista Editynein ja omaa hieman eri toimintaperiaatteen kuin mikä tahansa vanha Venom, Diehard tms. RT valvella ei periaatteessa kunnon setissä lähdöt laske ollenkaan, vaan Nousevat tiettyyn rajaan saakka. Senpä takia RT 'pitäisi' Kronota eri tavalla. Saaks ton RT-vaven kiinni tavalliseen magirunkoon?
Bolteissa taas ei ole eroa käytännössä: Joku sanoo että venomin titaaninen olis nopein, ANS venturissa on yhdistetty Venturin ja foamiboltin hyvät puolet, mutta kyllä mä oon pärjänny ihan hyvin stany-Foam boltillakin.
- Muuli
Joo, ostakaa pois Iippo-sedän mägi, just laitoin, skulaa kuin unelma.
- Muuli