Et ole kirjautuneena.
Nyt olis kiva tietää ensimmäinen päivämäärä?
Kiitos
On tosiaan sääli että Viron loistava pelitapahtuma ja Finnkampen osuvat tällä kertaa päällekäin, mutta valitettavasti ilmeisesti molemmat tapahtumat ovat jo aikataulunsa kiveen kirjoittaneet.
Ainakin on upeat mätöt tarjolla niin skenu- kuin turneepelaajillekin!
Matkaan tällä hetkellä ilmoittautuneita:
Cyclone (Elite)
Urho (Div 1)
Nääsville Predators (Div2 ?)
Furious Goblins (Div2)
Hei nyt kaikki liikkeelle, tämän isompaa ja kansainvälisempää turnausta ei ole heti tiedossa!
Myynnissä Traumaheadin DVDt:
Commanders Cup 04 (NPPL) The Men, Dynasty, XSV, RedZ, etc. 16 peliä!
30e
World Cup 04 (PSP) kaksi täyttä XBALL peliä: RL vs. Infamous ja RL vs. Dynasty featuring Mike-O!
30e
Denver 04 (NPPL) 17 peliä! kovia nimiä
30e
Las Vegas 04 (NPPL) 16 peliä!
30e
Tilaa postitse allekirjoittaneelta tai hae omasi Sissokselta (Espoo).
MYYTY!
Onnittelut uudelle omistajalle hyvästä kaupasta.
Mikään muu ei ole parempi kuin Spede, paitsi uusi Spede 05!!
NES järjestetään suomalaisten paljoudesta/vähyydestä riippumatta.
Ilmoituksia vaan allekirjoittaneelle niin saadaan matka-aikataulut kuntoon.
Milloin saadaan tietoa?
Kiitokset Höyrylle, savukonetta ja pyrotekniikkaa onkin turnauksissa kaivattu!!
Kiitokset tuomareille!
Kiitos omalle jengille, Sissokselle, Jesperille ja Draxxus Hellfirelle!
Finnkampen 05 tulee räjäyttämään tajunnan!!
Tavoitteena yli 40 joukkuetta! Nyt jo tulijoita on neljästä eri maasta!
Kaksi päivää kansainvälistä 5-man mättöä yli rajojen!
Vähintään 8 peliä/joukkue ja pelit jakautuvat molemmille päiville la 9.4. ja su 10.4.
Osallistuminen Suomesta tapahtuu allekirjoittaneen kautta.
- osallistumismaksut:
* 1 Divari (SM-liiga) 350e
* 2 Divari (liiga- ja divarijengit) 250e
* 3 Divari (aloittavat turnausjengit) 200e
"Painttilaiva" (vain Helsingin lähtö)
- on lastattu Traumahead DVD näytöksellä ja ainakin EMPIRE malliston esittelyllä (Huom lisää saa ilmoittaa minulle)
- perjantailähdöillä on kuulemma myös usein mukana biletaitoisia ihmisiä, joten toiveet iltapäivälohkosta saa esittää ilmoittautumisen yhteydessä... :twisted:
Lähtö Helsingistä pe 8.4. klo 17.30
Paluu Turkuun ma 11.4. klo 7.45
Joukkuepaketti pitää sisällään:
- 2 kpl B4 hyttejä
- 1 kpl henkilöautopaikka
- yöpyminen Formula One hotellissa, n. 400m kentälle (2 kpl 3hlö huoneita)
5 hlö pakettihinta: 450e (+osallistumismaksu)
(A-luokan hytillä 540e)
Lähtö Turusta pe 8.4. klo 21.00
Paluu Turkuun ma 11.4. klo 7.45
5 hlö pakettihinta: 395e (+osallistumismaksu)
(A-luokan hytillä 475e)
Muitakin yöpymisvaihtoehtoja tulee tarjolle viikon 9 aikana.
Ilmoittautuminen 7.3. mennessä! (Maksujen eräpäivä 15.3.)
Jani Leskinen
0400-613 744
<!-- e --><a href="mailto:jani.leskinen@saunalahti.fi">jani.leskinen@saunalahti.fi</a><!-- e -->
Matkapakettia ja tarkempaa aikataulua julkaistaan tuolla Talviliigan toisella kierroksella lauantaina (19.2.) ja tietysti sen lisäksi näillä palstoilla.
Riippuen nyt "15 bps" sanahirviön tulkinnasta ei syöttölaitteella ole merkitystä.
Eli jos tuo 15 palloa/sek mitataan ns. nopeimmasta kahden pallon välistä niin sehän on ihan sama mikä 10-tuubi sulla on syöttönä.
Itse en oikein näe mitään muuta vaihtoehtoa kuin mitata tuota kahden pallon väliä joka siis pitää vähintään olla n. 67ms, eli tuota sääntöä voi "rikkoa" myös ilman boxia pelkällä syöttöputkella...
Vaikka minunkin mielestä Suomessa pitää Mille/NPPL etc. sääntöihin mukautua sopivalla aikavälillä, en lähtisi vaatimaan sitä vielä tulevalla kaudella kovin vahvasti. Koska kuitenkin 90% suomalaisista pelaajista ei tuolla ulkomailla käy ja olisi kohtuutonta vaatia heiltä nyt kalustomuutoksia 3 kuukauden sisällä. (Luonnollisesti ulkomailla enemmän käyvät toki panostavat laitteisiinsa muutenkin...)
Finnkampen järjestetään tällä kertaa "toisin päin", eli me pääsemme laivalle rällästämään ja pelaamaan krapulassa!!
Finnkampen 05 pelataan Northern European Seriesin (ent. Nordic Series) ensimmäisen kierroksen yhteydessä Tukholmassa 9.-10.4.2005
Entistä enemmän kansainvälisiä pelejä ja yhä perinteinen Suomi-Ruotsi maaotteluhenki huikeine finaaleineen!
5-man formaatti
Tasot: Elite, Div 1, Div 2, Div 3
Allekirjoittanut järjestää homman täällä Suomen päässä.
Tulen tarjoamaan todella loistavan paketin (sis. osallistuminen, matkat ja majoitus).
Tarkemmat tiedot 15.2. mennessä.
Alustavia ilmoittautumisia ja kysymyksiä saa laittaa: <!-- e --><a href="mailto:jani.leskinen@saunalahti.fi">jani.leskinen@saunalahti.fi</a><!-- e -->
Älä jää rannalle kun lähdetään Ruotsia kaatamaan!!
Urhosta tulossa ainakin: Juice, Tommi ja Tero
Mahtaako muista liigajengeistä olla tulijoita, tulkaa opettamaan meitä pelaamaan :twisted:
Mutta missäs on sellaiset pikkujoukkueet kuin Trivoga, Quality, Takeover yms.
Nääs kun Urho ei ole niitä syönyt vaikka Rock ehkä onkin...
Toivottavasti pelejä on reilusti, sillä pienessä tilassa 4-man peli kestää alle minuutin...
Nostetaan vuoden loppumisen kunniaksi, pitäkää silmistänne huolta.
Ottamatta kantaa mihinkään muuhun sisältöön, mutta kun tuolla TBS:n foorumilla keskustellaan sisähallifirmojen nimistä niin tiedoksi:
Voin kertoa että on/oli olemassa Paintball Arena Oy joka toimi 1998-2000.
Saa keksiä muitakin nimiä... :twisted:
koko paketti 870e
Mielestäni ko. pätkä oli ihan toimiva ja hyvin hoidettu. Kaiken voisi aina tehdä paremmin, mutta hyvä alku tuo oli.
Itse peli oli vaan tylsä.
Finnkampen 5.-6.3. on myös varma.
Mutta loistavaa että Suomessakin viimein pääsee kisaamaan!
Vielä kun tarkennatte tietoa formaatista, sillä tämä otteluajankohdan toivominen herättää kysymyksiä.
X-formaatti on vaikea ennenkaikkea aikataulullisesti, tämä on nähty jo maailmalla.
Minä näkisin että Suomessa olisi tilaa ja tilausta jopa kahdelle X-sarjalle, esim. 4 "pro" ja 4 "am" joukkuetta.
Lisäksi toisin sääntöihin mahdollisuuden lopettaa peli kesken esim. silloin kun piste-ero on kasvanut vaikkapa kymmeneen, sillä X:ssä erittäin epätasainen matsi on resurssien hukkaa molemmille joukkueille.
Tai X-tyylistä peliä ajaisi myös Latvian TopBall-formaatti eli kolmella voitolla jatkoon. Tämä voisi erityisesti toimia ns. perinteisen 5-man formaatin tilalla ja antaa näin mahdollisuuden kehittyä lajissa nopeammin.
Minun ajatuksessani toisena päivänä pelataan 5-mania ja X:ää ja toisena 7-mania.
Minulla ei suinkaan ole tarkoitus "painostaa" ketään pelaamaan suppia...
Olisi vaan hienoa löytää lisää kilpaformaatteja, joihin voisi olla kiinnostusta laajemminkin. Ei meitä tosiaan niin paljon tässä maassa ole että kannattaa liian isoa hajurakoa pitää.
Liiton puolesta toki sen verran että yleensä jonkinlainen kilpatoimintaan osallistuminen saa pelailevan kaveriryhmän organisoitumaan edes yhteisen nimen alle. Organisoitunut ryhmä saa toimintaansa usein uutta potkua ja erilaiset harrastusta helpottavat yhteishankinnatkin onnistuvat.
Tässä vaiheessa voi myös tulla mieleen käyttää Liiton loistavaa sivupalvelua: pelaajalisenssi kun antaisi lajinmukaista vakuutussuojaa myös siellä metsässä, jossa kuitenkin loukkaantumisvaara on jopa suurempi kuin leikatulla nurmella.
Lisää mielipiteitä ja kehitysajatuksia, kiitos.
Mukava saada jo näinkin pikaisesti vastauksia, kiitos.
Itseäni vähän huvittaa tämä nykyinen puska/kisa-jako, mutta se on toki jonkinlaisen kehityksen/vauhdin tulosta.
Itse "puskaa" 1990-2001 pelanneena uskallan väittää että molemmat "alalajit" ovat lystiä joskin toki erilaisia.
Oikeastaan kyse on varmaan kilpailuvietistä ja aktiivisuudesta.
Henkilökohtaisesti haluaisin olla yhä enemmän mukana skenario-tapahtumissa, mutta kun vapaa-aika on nykyään rajattua niin nopeammin ja useammin kiksit saa irti kilpakentällä.
Toivottavasti löydämme tulevaisuudessa vaihtelevia ja houkuttelevia peliformaatteja, jotta saamme Suomessa kuitenkin harvalukuiset painttaajat "saman katon alle" ja isompia tapahtumia. Siitä hyötyisi koko laji.
Tervehdys Puhvelit,
osoitan nyt tämän kyselyn teille, vaikkakin tähän toivon vastauksia kaikilta teidän kaltaisiltanne "uusilta" joukkueilta/organisoituneilta ryhmiltä.
Millainen olisi se kilpapaintball formaatti mihin haluaisitte osallistua tulevaisuudessa?
- haluatteko pelata vain "omalla tasolla" vai ottaa mittaa kokeneiden kanssa?
- onko tarkoituksenne kasvaa seurana ja osallistua jopa 7-man tapahtumiin?
- tulisiko aloitustasolla vaatia osallistumista usean turnauksen sarjaan vai vapaasti yksittäisiin tapahtumiin?
- paljonko on paljon, eli mikä kuulostaa sopivalta osallistumismaksulta 30e, 50e vai 100e/hlö/turnaus?
- mitä ja missä tällä rahalla pitäisi saada? (kenttä pellolla vai kenttä stadionilla, tuomarit toisista joukkueista vai tuomarit "ammattilaisia")
Tässä nyt muutama juttu mihin saadut vastaukset helpottaisivat tulevaisuuden turnaustarjonnan suunnittelussa.