Et ole kirjautuneena.
sold out.
Loccö: Mäen oo mitenkään kommentoinut noita sun kirjotuksia/ideoitasi (ennen tätä postausta) ja toisekseen olen samaa mieltä kanssasi. Ois siistii, jos vaikka haluisin pelata ainoostaa kiekat joille on matkaa alle 200km mun kotiovelta, MUTTA mäen todellakaan tiedä miten sen voisi toteuttaa, ENKÄ myöskään halua lisätä aikaa joka käytetään turnauksiin, eli alle 9-timmaa on se maaginen raja, jossa päivä pitää saada pulkkaan.
KOSKA en tiedä miten ton sun kaavan voisi toteuttaa, NIIN SIKSI OLEN HILJAA!!! Säkin vaan huudat kovaa sanomatta mitään... Mullon kans tapana ollut dissaa kaikki ja rehata, mutta mä sentään välillä olen hiljaa...
-----
Sä voisit LoCCo laittaa tähän jämptin selvityksen miten sun kaava toimii, sillä mä huomasin asiassa tälläsen IISON haitan:
Eli esim. Helsingin liiga kiekalla (dumaavat joukkueet: AVR, URHO, Twi) tulee sveduista kaksi tiimiä Joikkarit ja Ignition ja yksi Suomalainen superstara päkki tiimEspoo (yhteensä kolme SM-Liigan ulkopuolista tiimiä) ja lohkot arvotaan siten, että:
a-lohko:
JOy
Ignition
Cyclone
Nokkis
Deetee
Clone
b-lohko:
Plague
Falymin
Raaka Kone
TakeOwer
Sisso
tiimEspoo
Noh sitten lohkot pelataan ja
a-lohkon tulos:
1.Ignition
2.Joy
3.DT
4.Cyclone
5.Nokkis
6.Clone
b-lohko:
1.tiimEspoo
2.TakeOwer
3.Plague
4.Raakis
5.Sisso
6.Falymin
Lopputulokset:
1.Ignition
2.TakeOwer
3.tiimEspoo
4.Joy Division
------
5.DT
6.Plague
7.Raaka Masiina
8.Nokkis
9.Cyclone
10.Sisso
11.Falymin
12.Clone
Tossa kaavassa siis dumaavat joukkueet AVR, TWI ja URHO saavat todella suuren edun verrattuna muihin kärkijoukkueisiin Cyclone ja DT koska swensonit tiputtaa ne jatkosta... Käytännössä tämän jälkeen sekä DT ja Cyclone ovat varsin heikolla ajatellen Suomen Mestaruutta, koska menettivät pisteet ja jatkopaikan SM-Liigan ulkopuoliselle taholle (svedut)
Edellä oleva teoreettinen turnaus mielestäni osoittaa, että SM-Liigan ovien avaaminen ulkopuolisille tahoille aiheuttaisi sen, että Liigassa EI ENÄÄ PELATTAIS SUOMEN MESTARUUDESTA, koska ulkopuoliset tiimit saattaisivat sotkea täysin kokopakan...
Kysymyksiä?
------
Ei karhutkaan riehu kokoaikaa.. ne syö puolukoita välillä...
-Oppii 141-
Joo kyllä mäkin diggaan pelata, mutta sijoista 5-jotain pelaaminen vielä päivän lopuksi on mielestäni ajantuhlausta...
-Oppii 141-
Ja hävetkää isot ihmiset tappelee keskenään webissä...
-Oppii 141-
blöööö...
Joo ehä olisi kaikkien edun mukasta pitää liiga samanlaisena kuin se on tähänkin asti ollut... PAITSI ne elämää hölmömmät sijoitusottelut OLISI PARASTA SKIPPAA... Vittu kyseiset pelit on ajan ja maalin tuhlausta...
esim. Meiän bändi sijouttuu oman lohkonsa 3 ja 4 joka kiekalla eli loppusija liigassa on sijalla 6-8 niin ilman, että pelataan niitä naurettavia \"täyttö otteluita\" onkos sillä mitään väliä olettekos liigassa sijalla 6 tai 8 onkos siinä mitalinhohde silmissä? Itse ainakin koen sijoitusottelut ihanpaskaksi ideaksi, joka vielä kesken kauden otetiin käyttöön... kiitos van siitäkin. Mieluummin sitä lyhentää päivää ½timmalla kun pykii jotain sijoitusottelua.
-Oppii 141-
Otetaan Nissan/Datsun Sunny 1,4 vm.82 uusi tai vähän käytetty kytkin ja uusi vasen pyyhkijän sulka...
nim.PSYKOPAATTI
-Oppii 141-
Ostetaan kuan mukanen TIPPMAN HELLHOUND tai vara/viri osia... näitä ei koskaan ole liikaa...
nim.PSYKOPAATTI
-Oppii 141-
-Oppii 141-
Beta Techno 250cc vm.94 ei rekisterissä
uudella männällä ajettu alle 10timmaa
mukaan:
-uudet yläpään tiivarit
-uudet loksut +tarrasarja
-uudet rattaat
yms...
hp. 1100€
nim.PSYKOPAATTI
-Oppii 141-
Myydään C-koppaseen Asconaan talvirenkaat:
4*100 jaolla peltivanteilla jotkut vitun misukan piikkipyörät 4kappaletta. Kunto vituillaan nastoista puuttuu about puolet.
hinta: 100€
nim.PSYKOPAATTI
-Oppii 141-
Sami kirjoitti 11.10.2002 klo 09:01:15:
Iippo:
Kuka sinne vikalle kierrokselle oikein menis jännittämään? Muuta kuin ne neljä joukkuetta? Tollanen idea vois toimia jossain yleisölajissa, muttei paintissa josta ei ikimaailmassa tule yleisölajia.
Emmä ainakaan sinne menisi jänäämään niitä pelejä, koska aikoisin olla siellä pelaamassa. Ja toi finaali olsi salettin erilaista peliä kuin aikasemmmat kierrokset, eli kyseiset joukkueet pelaisi salettiin keskittyneemmin, eikä olisi varaa mennä kentälle rehaamaan rotsi auki. Enkä myöskään ole koskaan toivonut ihmisiä katsomaan peintti turnauksia, ENNEN kun mulle siitä jaetaan massii... Se ainoo pointti oli, että 4-parasta saisi puristaa viimeisen kakistuksen.
-Oppii 141-
JiiiTeee kirjoitti 11.10.2002 klo 08:23:47:
Itellä on kans JT:n Flex-7, ja olen ollut todella tyytyväinen tähän asti. Aluks mulla oli JT Spectra thermal, mikä ei ollenkaan huono maksi ole, mutta enemmän kiintynyt mä tohon Flex-7 olen..
-Jou meitsi edustaa-
Siis mä olen aina luullut, että toi spectra ja flex olisi pitkälti yksi ja sama maski, että eroa on lähinnä face platessa, joka flexissä on pehmee.
-Oppii 141-
Villi idea:
-12 joukkueen liiga
-9 pelaa kiekalla ja 3dumaa
-Pelaavat joukkueet pelaa kaikki kaikkia vastaan (8-peliä/tiimi/päivä)
-4 rundia + Finaali kiekka (5.kiekka)
-Finaali kiekalle 4-parasta joukkuetta, jotka pelaa kaksi kertaa toisiaan vastaan (eli 6peliä/tiimi/päivä) ja pisteet lasketaan yhteen ja näin saadaan AITO finaali jännitys, kun 4-joukkuetta kamppailee Suomen Mestaruudesta. Vikan keikan dumat muista joukkueista, jotka eivät sijoittuneet 4-parhaan joukkoon, ei kuitenkaan mahdollisista "kakkosjoukkueista"
Onpahan paskaidea, mutta idea tuli noista edellämainituista lätkästä yms. urheilulajeissa, joissa on erikseen finaalit.
Haitat:
-12joukkueen liiga, eli 3-joukkuetta saisi lähteä liigasta.
Hyödyt:
-Viimisellä kierroksella olisi kovat paineet, koska kaikki lähtee vikaan turnauksen samalta viivalta.
-Viiminen ns. FINAALI olisi varmasti miellyttävämpää ja tasokkaampaa peinttä kuin SM-Liiga ylensä, koska panokset ovat niin paljon kovemmat.
-Oppii 141-
Mankka kirjoitti 10.10.2002 klo 00:03:41:
Iippo hyvä,
Järki on otettu ajat sitten käteen ja heitetty pois. Luin kesällä verkosta kertomusta siitä, kuinka joku oli menettänyt sormensa kun kuitupullosta pamahti pohja irti täytettäessä sukelluslekasta. Jos en väärin muista, niin leimat olivat voimassa ja kyseessä oli valmistusvirhe.
Mutta siinä olet oikeassa että harvemmin (yllättävän vähän) tarinoita tuollaisesta on kuullut - tuo on ainoa jonka minä tiedän. Kait ihmisillä on joku itsesuojeluvaisto etteivät yritä täyttää paineella mitään varmaa pommia - itseäni ei ainakaan hirveästi kiihota ajatus siitä että se litra 100-300 barista ilmaa, joka on pääni lähettyvillä pelin aikana, päättäisi tulla kaikki ulos kerralla.
Ja ei hymiön hymiötä tässä, kun kerta näin vakavasta asiasta keskustellaan.
Jos voisit vielä Mankka tarkentaa missä maassa moinen tapahtuma sattui? Oiskos ollut THE LAND OF THE HOPE AND GLORY? Niin suuressa ihmismäärässä (pelaajia enemmän kun Suomessa asukkaita) pakostikin joukkon eksy vielä pahempia dorkia ja friikkejä kun Suomessa. Esim. jos joku idiootti jenkki rasvaa sen ilmakamoja, VAIKKA siinä ilmalekan mittarissa lukee DO NOT OIL ja kaveri väkisinkin työntää sinne fillnipleen ÖLJYÄ (amerikaksi OIL) niin kai tämä kertoo hyvin älykkyydestä ja suuresta henkisestä kapasiteetista... Ja mä veikkaan, että toi sun mainitsema valmistusvirhe oli siinä dorkassa joka menetti sormensa, eikä siinä lekassa.
ps.Mankka ei sen ilmapullon ole tarkotus kiihottaa.
-Oppii 141-
Jon on 12joukkuetta/ sarja ja 3 aina järkkää yms. rundia niin silloinhan osa joukkueista joutuisi dumaamaan 2kertaa mun laskuopin mukaan, mikäli pelataan 5kierrosta... Tosin kai se paremmuus/huonommuus selviäis 4kin rundilla.
Olenko aivan väärässä? Mitäs vikaa 9pelaavalla joukkueella olisi pelata singeli sarjaa (kaikki vs. kaikki)?
-Oppii 141-
OIKEESTI!!! NYT SE JÄRKI KÄTEEN!!!
MILLON OLET KUULLUT KENELLÄKÄÄN ILMALEKAN RÄJÄHTÄNEEN? JA OLIKO KYSEINEN PULLO ALLE 3-VUOTTA VANHA? JOKAINEN ITSEÄÄN KUNNIOITTAVA OMISTAA ILMALEKAN JOISSA ON LEIMA KUNNOSSA. KIVA ETTÄ NE SISSOKSEN PULLOT OVAT RISKITTÖMIÄ!!! MÄ OON NIIN ONNELLINEN SUN PUOLESTA!!!
KIITOS!
-Oppii 141-
Pojat on poikia vaikka erilaisia...
-Oppii 141-
Hymiöt ovat tiedonvaltatien SYÖPÄ, joka kovertaa sitä sisältäpäin.
-Oppii 141-
...
taidan mennä narun jatkoksi kun maailma on näköjään täynnä idiootteja...
hyvästi.
-Oppii 141-
Ei kannata itkeä, kun paskat on jo housuisssa.
-Oppii 141-
Joo vetäsin aika hyvät pekalat ton mun tekstin kaa... noh perkele. eipä siinä mitään maailmaan rauhaa tavoteltukaa, joten väliäkö hällä.
-Oppii 141-
EI VITTU!!! Saasta mullon sulle aito monitori tohon Amiga500satkuun ja muutama laatikollinen pelejä + muta sälää itse koneen hakkasin paskaksi teiniangsteissa. Siis toi monitori skulaa vuoren varmasti, sillä tespasin sen futaavuutta viime talvena dvd soittimella ja kuva oli syntisen hyvä. Ja mullon vic20 (saleen harvinainen potenssiin 3 verrattuna c64) + moduulipelejä ja jotain 8-bitti nintendon pelejä, mutta ne ei oo kaupan.
-Oppii 141-
Joo Taka-Töölön Taika-Jim puhuu jälleen kerran asiaa. Ei noi nykynuoret tiiä mitään mistään. Keravalla noi \"häppärit\" on todell akovajuttu vieläkin. Noh ehkä te sitten joskus peintti turnauksissa yms.. kuulette kun isot pojjaat puhuu häppäreistä ja teillekin aukeaa ihan uusi maailma.
JYRKKÄ EI HYMÖILLE!!! (JA KEHAREILLE!!!)
-Oppii 141-
Tippman toimii nesteillä.
-Oppii 141-