Jep.
Kiitti kaikille boardipainttaajille tuesta. Turnaus oli loistava ja peli kulki meiltä hyvin. Erityisesti lämmittivät voitot kaikista \"kovista\" brittibändeistä, pro-peli Bushwackersista sekä AmA:n sarjavoittajasta Powertripistä semilohkossa.
Tuohon suomibändien tulevaisuuteen ulkomailla... Ainoa tapa menestyä Millenniumissa ja ulkomailla yleensäkin on pelata siellä säännöllisesti. Täytyy myös jaksaa hakata päätä mäntyyn tarpeeksi kauan. Katsokaapa vaikkapa viime kauden amatöörien voittajan Harcoren edellisiä kausia tai Powertripin taivalta vuodesta toiseen, Cyclonesta nyt puhumattakaan. Pelaamisella en tarkoita yksittäisiä pelaajia tai samaa joukkueen nimeä, vaan pysyvää kokoonpanoa läpi kauden. Se vaatii paljon henkilökohtaisia uhrauksia ja panostusta joukkueen pelaajilta. Takeover pelasi tällä kaudella 4 millenniumia joissa oli joka kierroksella 8 pelaajaa, paitsi nyt Lontoossa 7. Yhteensä tuossa kierrossa oli lopulta kuitenkin 10 pelaajaa. Pitkällä tähtäimellä tämä on ainoa tapa pärjätä
Suomesta olisi mahdollisuus kasata yksi kohtalaisen hyvin menestyvä pro-joukkue, joka taistelisi Ugly Ducklingsin tavoin semeihin pääsystä viivan molemmin puolin. Tämä vaatisi kuitenkin nykyisten joukkueiden rajua yhdistämistä ja hajoittamista, koska ainakin minun valitsemaani kymmenen pelaajan rinkiin tulisi pelaajia viidestä SM-liigan kärkijoukkueesta suhteessa (ylhäältä alas) 1-4-2-2-1. Tätä parempi vaihtoehto olisi saada 4-5 joukkuetta AmA:n semitasolle, josta parin vuoden sisään sitten nousisi joku joukkueista pro-tasolle. Cyclonella olisi tämän kauden joukkueella parilla muutoksella kilpailukykyinen joukkue jo nyt pro-tasolle. On varmasti kuitenkin harkittava lähteäkkö sinne \"rämpimään\" ja semipaikkoja hakemaan vai pysyäkö vielä vuosi AmA tasolla. Kyseessä on kuitenkin kova hyppäys eri sarjatasojen välillä ja \"sandbagger\" huomautuksiinhan voi aina todeta, että odotetaan nyt sitä ensimmäistä osakilpailuvoittoa ennen tason vaihtamista ;-) ;-)
Mielenkiintoista nähdä mihin Millennium ensi vuonna kehittyy. Aikamoinen kuohunta varmasti alkaa nyt heti. Mitä käy EXL:lle? Joutuvatko 7-man tiimit EXL:n \"maksumiehiksi\"? Aika paljon tilanteeseen vaikuttaa myös rapakon takaiset tapahtumat. Kumpiko jenkkiliiga tarjoa parempaa yhteistyön kättä Eurooppaan?
Kiitoksia Minun puolestani kaikille joukkueille ja suurenmoisille tyypeille joiden kanssa vietin upean kauden paintin parissa, joukkueelta kokonaisuudessaan ei vielä pillit ole pussissa, onnea Miamiin pojat!
Juho/Takeover