co2 pullon venttiili

Mite hitossa vaihdan rikkoutuneen venttiilin, oon yrittäny vääntää ja kääntää sitä auki, mut kiinni on ja pysyy. Liian vähän ruista ranteessa?
eikös hiilari pullossa oo vasta kierteet siis toiseen suuntaan? korjatkaa jos oon väärässä ja tai jos ei noin ole ni liian vähän ruista ranteessa!!!! =)

joona/Unknown
Unit crew 05

kukkuu
EI ainakaan tietäkseni ole \"vääränpuolisia kierteitä\".

Lämmitä pullonkaulaa venttiilin alapuolelta kuumalla vedellä, jolloin tiiviste-liima \"juoksettuu\" ja venttiili lähtee irti helpommin.

Jesper

Sissos
Urho Paintball
Raksystems Anticimex
tuo se mulle! :) (salilla yhdellä kadellä 50kg:n kiekko ilmaan puristusotteella)

joo, tuo lämmittäminen auttaa...

-pasi-
/pasi
Tuo se mulle!! ( Autotallissa lenkkiavain ja Öljysuodattimen vaihtoon käytettävä avain ulos työkalupakista yhdellä kädellä )

Oikeita työkaluja saa käyttää.

- Muuli
- Muuli, PBT Urho

SISSOS Paintball gear
Urho Paintball
Raksystems Anticimex
Kierrelukitteella sotkettuja pulloja on availtu ihan tavallisella reippaan kokoisella jakoavaimella ja kunnon putkitongeilla, alle puolen metrin vääntövarrella on ihan turha yrittää ähistää auki jotain, mihin on esimerkiksi lorautettu liioiteltu määrä punaista loctiteä... Vielä kun laittaa hiukan jotain rättiä putkitonkien hampaiden väliin, niin ei tuu kovin rumia jälkiäkään pottuun.
Venttiiliä takaisin laitettaessa sinne jenkoihin on ihan turha tunkea mitään ylimääräistä, jos o-rengas on ok ja vetää kohtuullisen piukkaan niin ei se venttiili mihinkään karkaa, ja on huomattavasti kivampi avata seuraavalla kerralla.
ei lipsu ku on voimaa! ei kai... vipuvarret on loistavia tuohon hommaan muuten ja sillä öljynsuodattimen vaihtoavaimella saa vääntää ihan vapaasti pelkäämättä jälkiä (mikäli se on sellanen muovinen versio).

joo.

-pasi-
/pasi
Hoplaa, kuuma vesi vanhin voitehista. Kiitokset vaan kaikille...