Uusi valittu hallitus palaa asiaan heti kun saa ensimmäisen kokouksen pidettyä. Alustavien tietojen mukaan Liitto pyrkisi järjestämään / järjestyttämään SM-liigan ja 1-divisioonan monierä formaatilla.
2-divisioona (3-divisioona jos joukkueita niin paljon että 2-divari täyttyy?) annetaan järjestettäväksi ulkopuoliselle taholle kuten viime vuonna. Liitto toimii katto-organisaationa. 5-man formaatilla?
Kaikkiin sarjatasoihin osallistuvilla oltava liiton lisenssi (=vakuutus), ainakin SM-liigaan ja 1-divisioonaan osallistuvat joukkueet oltava Liiton jäseniä, mahdollisesti myös 2-divisioonaa pelaavat (mahdollisesti siirtymäaika ensivuoteen asti). Liiton sivuilta löytyy hyvät ja helpot ohjeet yhdistyksen rekisteröimiseksi.
http://spbl.org/?m=julkaisut&p=paintbal ... rustaminen ja
http://spbl.org/?m=info&p=jaseneksi
Liitto varmasti tiedottaa asiasta kun ovat ensimmäisen kokouksen pitäneet ja asioista virallisesti päättäneet.
Eli kaikki yllä oleva epävirallista tietoa.