Muuli kirjoitti:1. tarpeeksi jäsenseuroja jotta saadaa rekisteröidyttyä urheilulajiksi ( Edut on selkeät )
Tätä on nyt tarpeeksi kauan väläytelty liitosta puhuttaessa, että on aika kysyä:
Mitä ne edut ovat?
Ja mä kysyn tota puoliksi tietämättömyyttäni, sillä en ole minkään lajiliiton hommissa ollut ja puoliksi siitä tuntumasta mikä mulla on, niin rahaa Suomessa jaetaan kahdella perusteella:
1. Juniorityö
2. Kansainvälinen kilpaurheilu
-Juniorityö on sinänsä hassu käsite, ettei se kovin helposti sovellu värikuulaan. Se 16 vuotias ei kovin kauaa ole juniori ja 10 vuotias on hiukkasen liian nuori tähän lajiin. Kuuleman mukaan juniorityötä Suomessa tekee noin kaksi tahoa ja yhteensä puhutaan muutamasta kymmenestä juniorista. Tuhansien juniorien urheilulajitkin saavat vain tuhansia euroja.
-Kansainvälistä kilpaurheilua kauheasti edistäisi jos värikuula olisi olympialaji, tai edes jos euroopassa olisi X-games tyylinen megatapahtuma ja värikuula olisi osa sitä, tai jos värikuulan kilpapelejä olisi edes televisiossa (muutoinkin kuin "taistelevissa julkkiksissa").
Muuli kirjoitti:3. SM-liigalle rahalliset tukijat (yhteityökumppanit, sponsorointi )
Tässä liitolla mun mielestä on se työsarja number one!
Ensimmäiseksi liiton tehtävänä olisi saada lajia tunnetuksi. Se perinteinen markkinointi kaikissa eri muodoissa, kuten:
1. Saatanan komeat webbisivut josta löytää kaiken. Tämän hetkinen tilanne jossa liiton sivut hukkuvat kahden (omilla tahoillaan erittäin pätevien) yksityis-yrittäjän taakse on huono. Ulkopuolisen pitäisi löytää kaikki samasta paikasta. Värikuula on vielä pitkän matkan päästä jääkiekosta, jossa SM-liigalla ja liitolla on omat sivunsa ja silti homma skulaa. Värikuulassa pitäisi keskittää voimavarat yhteiseen markkinointi-iskuun.
2. Minkään lajin SM-voitolla ei ole kovin merkittävää arvoa ellei siitä löydy tietoa mistään. En odota kokosivun Hesarin juttua kultaa voittaneen joukkueen saunaillasta, mutta niiden edes tuloksien pitäisi löytyä sieltä lehdestä. Ehkä niiden tuloksien jälkeen voimme vaatia jotain raportaasiakin.
3. Suoraan sanottuna en tiedä kuinka paljon on panostettu turnauspaikkakunnan mainontaan aikaisemmin, mutta aivan helposti voi sanoa että joko se on totaalisen riittämätöntä tai sitten laji ei kertakaikkiaan kiinnosta ihmisiä. Jos turnauksiin paikanpäälle ei tule ihmisiä, ei turnaukset pääse lehtien urheilusivuille, ei joukkueet saa sponsoreja (sponsorit maksaa kontakteista), ei liitto saa sponsoreita.
Loppujen lopuksi liiton täytyy saada rahaa muualtakin kuin jäseniltään. Liitto varmasti voisi saada itsessään pienimuotoista toiminta-avustusta valtiolta jos laji luokiteltaisiin urheilulajiksi, mutta tässäkin kohtaa puhutaan pienistä pähkinöistä, kun jäsenmäärissä ei puhuta kymmenistä tuhansista.
Olen samaa mieltä että johdossa pitäisi olla palkattu henkilö, mutta ilman sponsoreita liitolla ei ole varaa maksaa toiminnanjohtajalle.
________________________
Muuta pohdintaa:
-Metsäpeliporukoita ei pysty "jäsenmaksurahastaa" systeemillä joka perustuu jäsenmäärään. On lukemattomia yhdistyksiä (rekisteröityjä ja rekisteröimättömiä) joissa on paljon horrosta viettäviä jäseniä ja vain pari kertaa vuodessa pelaamassa käyviä jäseniä. Kumpi on sitten lajin kannalta parempi, potkia liian passiivit harrastajat pihalle vai pistää ne aktiivit harrastajat maksamaan passiivistenkin jäsenmaksut. Molempi pahempi mun mielestä.
-Metsäpeliporukoita ei kovin helpolla saa jäseniksi ennenkuin joku pystyy yksityiskohtaisesti kertomaan mitä siitä jäsenyydestä hyötyy. Mä kysyin asiasta viime kesänä ja sain vastaukseksi monta sivua vittuilua. Ei takuulla ole helppo kerätä lisää jäseniä sillä tavalla. Valtion apu ei kuitenkaan ole metsäpeliporukoille hyödyksi ja mun kuuleman mukaan ei ole ollut erityisen vaikeaa saada pelialueita käyttöön, yksityisiltä tai yhteisöiltä.
Mulla ei ole tähän mitään ratkaisua, vaikka olen kyllä miettinyt useamman vuoden asiaa. Tosiasia kuitenkin on, että yksistään kilpapelaajat eivät tässä maassa vielä pitkään aikaan (ehkei koskaan) riitä aktiivisen ja terveen lajiliiton pyörittämiseen.
-Lajista aiheutuvat kustannukset ovat sitä luokkaa, että lajin keskimääräinen harrastusaika on merkittävästi lyhyempi kuin monessa muussa lajissa. Tuo tarkoittaa sitä ettei lajin harrastajamassa pääse paisumaan kuin pullataikina. Vaikka kolme uutta kilpapelaajaa löytyykin joukkueeseen, niin samaan aikaan kaksi muuta lopettaa. Se tarkoittaa myös normaalia suurempaa vaihtuvuutta niin liiton kuin joukkueidenkin kokoonpanossa.
_________________________
BooBoo kirjoitti:mitä lajiin tulee niin tämän jauhaminen täällä tai millä vain muulla boardilla on täysin turhaa ja tyhmää. Näistä asioista: Mielipiteet, uudistukset ja kaikki muu mitä pitäisi muuttaa toiminnassa. Pitäisi keskustella yleisö/yksityistilaisuudessa johon saataisiin paljon lajin edustajia jakamaan omia mielipiteitään.
Mä en näe tämänlaisissa foorumeissa mitään muuta tyhmää kuin moderoinnin puuttumisen. Kaikennäköiset huuliveikot pystyy hyvin helposti jyvittämään keskustelut homoeroottisilla kommenteillaan hyvin nopeasti ja sen takia se oikea keskustelu ei pääse muodostumaan. Foorumikeskustelu on ainakin avointa ja se "levittää" sanomaa paljon tehokkaammin kuin joku kokous jossain. Kun pysytään asiallisina ja aiheessa, ihmiset pääsevät sanomaan ihan samat asiat, mutta pohdittuina. Tämä foorumi poistaa sen välimatkan ja aikataulujen tuskan, jonka takia varmasti Hämeenlinnan kokouskin jäi suutariksi. Ei kokouksia voi täysin korvata, mutta kyllä näistä asioista täytyy pystyä foorumillakin puhua.
J.T. kirjoitti:Meillä oli muuten vuosikokouksessa hienot ideat siitä miten lajia viedään eteenpäin aina vuodelle 2010 asti
Pistikö näitä kukaan ylös? Kehtaatko niitä julkistaa?