Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#226 Re: Turnaukset » Talviliiga 2004 » 2004-03-22 19:23:17

Ketkä on ilmoittautuneet ?

Millä systeemillä pelataan? vähintään 10 peliä tiimi ?

#227 Re: Tekniikka » ilmapullojen katsastus » 2004-03-16 18:13:16

Ja muistakaa että vain EU-leimattu pullo on virallisesti hyväksytty suomessa. Muilla leimoilla voi pyyhkiä persettä jos jotein vahinkoa sattuu, sillä ei EU-leimatun pullon osalta vahinko on vain ja ainoastaan sinun vikasi.

DOT - leima on hyvä ja hyödyllinen amerikassa. Ja HSE jos sattu pelaamaan englannissa.

#228 Re: Tekniikka » ilmapullojen katsastus » 2004-03-16 17:11:28

Niitä rakennepiirustuksia ei vaan saa.

Eli osta valmiiksi EU-leimattu pullo.

#229 Re: Aloittelijat » Sähkö Semi? » 2004-03-13 16:37:14

Koska olen pilkunviilaaja, korjaan tuon virheellisen ilmaisun. Oikein se kuuluisi olla:

Sähköllä toimivalla mutkalla on ylivoimaisen helppoa ampua palloja ehjänä ulos piipusta.

#230 Re: Aloittelijat » Sähkö Semi? » 2004-03-12 18:28:29

Mun on pakko tarttua tohon mikrokytkin asiaan, pilkunnussija kun olen...

Eli mikrokykin on nimike aivan tietynlaiselle kytkimelle, joka kestää samanlaisena miljoonia kytkentöjä. Tällainen on esimerkiksi tietokoneen hiiressä. Kestävyytensä takia se soveltuu myös sähköliipasimeen. Ja luulen että tuo mikrokytkimen \"signature\" naksahdus on se syy miksi aikanaan SmartParts sen ottikin omassa Schokerissa käyttöön ja muut kopioivat... :-)

Optokytkimet ovat valoportteja ja sellaisenaan käytännössä ikuisia ja niissä ei ole mitään kytkentänaksahdusta. Näillä saa aikaiseksi todella pienen liipasinliikkeen.

Sitten on vielä noita magneettisiakytkimiä ,jossa elektroniikka aistiin magneetin liikkeen. Ja korketuskytkimiä, joissa ei ole oikeastaan kytkintä lainkaan vaan metalli vastaan metalli. Molemmissa likaantuminen ja kuluminen on merkittävä ongelma.


Ja sitten alkuperäiseen aiheeseen....

Sähköllä toimiva mutka on ylivoimaisen luotettava ja helppokäyttöinen verrattuna mekaaniseen liipaisuun. Itseasiassa sähkömutka on todella hyvä jos pelaa harvoin, koska ei tarvitse opetella oikeaa liipaisua. Hommahan on niinkuin joku old-school-amerikan-pro sanoi:

\"nykyaikaisellä sähkömutkalla osaa ampua vasenkätinen apinakin\"

-hehehe

#231 Re: Ylläpito tiedottaa » Aloitusvuosi » 2004-03-12 18:17:10

Mites tuo juicen kysymys, että \"miten paljon jengiä täällä vierailee?\" päivässä , viikossa, kuussa....

ihmeen hiljaista on ollut viime aikoina....

#233 Re: Turnaukset » Talviliiga 2004 » 2004-02-28 16:19:25

URHO voitti kaikki !

1. Urho I
2. Chilli Peppers
3. Urho II
4. Quality

#234 Re: Yleinen » M: vit*n halvalla "Tilastoja Myytävistä Kulmista" » 2004-02-20 17:48:57

Locon pitääkin nyt vaan tajuta, kun se pelaa Takoevarissa, ja siellä on jo muutama vuosi vannottu treenin nimeen.

Mutta siis toi on vaan just niin että treenata pitää jos aikoo pärjätä.

Päivän mietelmä: \"Laihduttaminen sucks, koska massa on voimaa ja voima on nopeutta ja nopeista tulee ammattilaisia... tosin vain sellaisista joilla ei ole massaa...\" :-)

#235 Re: Yleinen » Liiga vaikkaus 2004 » 2004-02-17 18:15:31

Aihe oli Liiga vaikkaus 2004, jossa vaikkaus=valitus+veikkaus

Valitus: Miksi kesällä joskus sataa vettä.

Veikkaus:
1. DT (valitettavasti...)
2. Cyclone (kun koko joukkue on taas kasassa)
3. Urho (Tahto ja määrätietoinen työ)
4. Takeover (uudet pelaajat sotkee yllättäen pakan)
5. Trivoga (cycloneleirin kakkoken yllättää)
6. Quality joo (sekajumppahumppa)
7. Ärjy (valitettavasti...)
8. Coitus (vaikka painttilehtiä lukemalla divarissa pärjääkin täytyy liigassa sen lisäksi pelata... :-) )
9. Raaka Kone (kokemus tuo ne tarvittavat pari voittoa)
10. Ballrogs
11. Quality ei (ei toimi)
12. Viper (asennetta jo ties kuinka monetta vuotta)

#236 Re: Yleinen » 1. Divari kasaan » 2004-02-13 07:47:40

Ja kuten olemme aikaisemminkin mainostaneet Urho on kiinnostunut yhdistämään voimiaan pääkaupunkiseudulla pelaavan nyt miehistöpulan takia kakkoseen jäävän joukkueen kanssa. Näin voisimme yhdessä nostaa divariin vielä toisen urho-joukkueen.

Eli jos on parista ukosta homma kiinni niin yhteys vaan rohkeasti minuun tai Juiceen niin neuvotellaan.

#237 Re: Yleinen » Liigajoukkueista? » 2004-02-12 20:26:26

Nyt vaan ryhtiä peliin ja divariin kaikki joukkueet, jotka vaan kynnelle kykenee!

#238 Re: Tekniikka » A.i.r. vs preset??? » 2004-02-10 16:17:03

Sen verran heitän kyllä bensaa tähän keskusteluun, että nuo preset regujen edut ovat kyllä selvät...

...mutta se mitä harvemmin ajatellaan on, että niiden ulostulopaine ei ole mitenkään erinomaisen vakaa. Pullon paineen aiheuttama nk. käänteisilmiö johtaa noissa yleisimmissä preseteissä jopa ylisadan PSI:n vaihteluun ulostulopainessa riippuen pullon täyttöasteesta. Tämä asettaa kyllä haasteita myös etugulle paineen tasaamiseksi.

Useimmat laadukkaat säädettävät regut (esim. MaxFlow ja AngelAir) tuovat huomattavasti presettejä tasaisemman paineen eturegulle, joka taas sen seurauksena työtää tasaisemmat paineet muktaan ja siten tuloksena on myös tasaisemmat lähdöt.

Se, että onko tuo yllä kuvatttu etu hintansa väärti onkin sitten toinen juttu... :-)

#239 Re: Turnaukset » Ketkäs suomen parhaista osallistuu Milleen? » 2004-02-08 20:42:56

Kyllä taidatta Cyclonet mennä kovaan sarjaan... tuohan on siis se lohko joka vastaa PRO-lohkoa... tai siis onnea matkaan suomen ensimmäinen euro-pro-joukkue!!

Takeover kuulemma kiertää 4-5 rundia ilmeisesti div1 tasolla.

Eli suomen parhaista millessä pelaa useamman kuin 2 rundia:
-Cyclone Open Xball (melkein PRO)
-Takeover div1.
-Urho div2.
-Trivoga div2.

Hieno meininki!

#240 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Angel LCD 01 + Ilmat » 2004-02-04 21:10:01

hei ei 500 ole paha noin makeesta triggeristä, jos saa kaupanpäälle muutkin osat... :-)

#241 Re: Turnaukset » Talviliiga 2004 » 2004-02-04 07:56:08

Hey Joe, that is fair enough !  :-)

Gotta say that you have really got better and better everytime we meet on the field. That is good.

#242 Re: Yleinen » 2Divari galluppi » 2004-02-02 11:12:29

Liigassa pelanneita pelaajia oli ainakin seuraavissa joukukeissa: IsoK, OldTomGunners ja PlagueRats

Sinällään tämä vain informaationa, sillä mielestäni kuka tahansa saa valita tasonsa itse ja pelata siellä missä huvittaa. Pääasia on, että pelataan painttia !

#243 Re: Turnaukset » Talviliiga 2004 » 2004-02-02 07:18:34

Kiitoksia kaikille järjestäjille, tuomareilla ja pelaajille! Oli hyvä turnaus ja riittävästi pelejä!

Chilli Peppers on kyllä mun mielestä kehittynyt melkoisesti viimeisen vuoden aikana ja osittain siksi nekyllä yllätti ainakin meikäläiset, jotka lähti \"takki auki\" ottamaan niiltä turpaan.

Seuraavalla rundilla nähdään.

#245 Re: Turnaukset » Ketkäs suomen parhaista osallistuu Milleen? » 2004-01-30 17:57:23

Eli onks toi ne turneet jossa on ylimpänä sarjana Xball?

vai tarkoittaako Xball niissä EXL:ää ?

vai onko niissä Div1 Xball?

Niissä joissa on PremiumLegue ei ilmeisesti ole Xballoa...

#246 Re: Turnaukset » Ketkäs suomen parhaista osallistuu Milleen? » 2004-01-30 16:41:47

Laitetaampa tällainen gallup, että ketkä suomen parhaat joukkueet meinaa kiertää milleä tänä vuonna? ja missä sarjassa?

Urhon pläni olis jotain tämmöistä
Max Masters , osallistutaan
DMA, ehkä tai siis about 50-60
Toulouse, osallistutaan
Campaign, Osallistutaan

Eli 3-4 turneeta väännetään ja meinataan mennä Div2:een kun se tuntuu vastaavan meidän tasoa euroopassa tällä hetkellä.

#247 Re: Yleinen » Muistutus kilpasarjoihin ilmoittautumisesta » 2004-01-30 16:37:28

Eli ei taida kuitenkaan norja ja suomi osua päällekkäin...

#249 Re: Yleinen » 2Divari galluppi » 2004-01-29 19:31:40

Miksi ette outlanderit osallistu ykköseen?

#250 Re: Turnaukset » Talviliiga 2004 » 2004-01-26 12:19:05

Joo pelimäärä olis kiva olla mahdollisimman iso...

...toisaalta jos sen saa tietää etukäteen niin voi kasata riittävän keon riihikuivaa Hellfiren aikaansaamiseksi...:-)

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB