Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#451 Re: Tekniikka » Uusi viripalikka ioniin » 2006-11-07 14:03:49

Joo. On siin tommonen omppu kannessa ja sit siit lähtee tosi hyvin kaikki tahrat näppixelT1!

#452 Re: Tekniikka » Uusi viripalikka ioniin » 2006-11-07 12:14:39

Onneksi mulla on valkoinen kannettava. Siihen häviää isompikin satsi.

#454 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: DM4 ->400€ » 2006-11-07 10:02:00

"ja mikä blasteri ampuu vakiopiipulla anpuu?" öö mitäh big_smile

UL o vakio piippu DEMEIS.

#455 Re: Tekniikka » Mitäs piippua Ioniin ja miksi? » 2006-11-06 18:44:57

Turhaa speksaamista. Ostakaa vaan stiffi, koska videossakin joku kuuma, osaava ja tietävä sanoo, että se on haitek. next.

#456 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-11-02 21:15:25

mode: älä itke ruma lapsi!

Pappa tahdon pelaan sun kanssa!

#457 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-11-02 11:20:54

MARKKUUU!!! IXU!!! *käsisydämmiä ja peppuhalejaaaA*

#458 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-11-01 20:50:00

Ei niit tarroi voi ostaa, ne pitää persettänuolemalla ansaita!

#459 Re: Metsäpelit » Pelimuotoja » 2006-11-01 15:11:27

leukaremmit aika pakollisia varmaan tuollaisessa gliding and shootingissa smile

#460 Re: Metsäpelit » Pelimuotoja » 2006-10-31 21:10:27

Meil Tampereen suunnalla pelataan aina välillä sellasta villilännen sotapeliä, missä kaikilla on kuus palloa meidän tipsuissa ja sit ammutaan niillä niinku kunnon six shoottereilla toisiamme. Sit voittaja pääsee pelastaan astronautin kuusta.

Sit sellasta ollaan pohdittu piristämään tylsää treenaamista kun kuka ampuu nopeiten salaa omat pelaajat paskaks breikistä. Häviää jos jää kii.

moi meen nukkuun, mun panokseni on annettu.

#461 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-10-30 15:41:16

Pappalle pistetty rakkausviestiä! *käsisydän*

#462 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-10-30 09:44:44

Pappa, no höh. Voin laittaa messiin sulle tohon mun kuvan varustettuna nimmarilla ja tiputtaa roimasti hintaa just for you.

En mä kerkee pitää mun pyssyi tyynyillä tai seinillä kun pitää treenaa niin usein. Ja noi mun pyssykät (uusi pyssykkäki) on semmosia mitä on jo kaikilla ja eipä niitä ole edes mitenkään TUUNATTU, että aika boree arvosteltavaa mutkaraatiin noista saisi.

#463 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » M: Proto Matrix 05 » 2006-10-29 19:40:04

Myydään Proto Matrix vuosimallia 05.
Väri: söpön punainen.

Mukaan tulee:
- Vakiopiippu
- Cp on/off asa / raili
- CCM kiristettävä fiidi
- LP-boltin takaosa / vakiotakaosa.
- Virtue-boardi
- Vakio feedi/boardi.

Kulmassa hieman pelaamisen jälkeä eturegussa , mutta äääärimmäisen hyvin palvellut tykki. Huolettu todella säännöllisesti ja osaavasti. Tästä himaan kulma millä on ammuttu toooodella paljon pahoja ihmisiä kentillä. Testaamaan kulmaa voi tulla Adventuures Areenalle.

Hintapyyntö: 550e, mutta hinnasta voi aina neuvotella.

Yhteydenotot 0407022916 tai yv tai sähköposti: <!-- e --><a href="mailto:antti.makinen@student.hamk.fi">antti.makinen@student.hamk.fi</a><!-- e -->

Pistetään kulmasta kuva (eri piippu kyllä kuvassa) Kainulaiselle propsit kuvasta. (valitettavasti ei löydy mitään mutkatyynyllä kuvia.)


2-lahti06%20(72).jpg

ps. Karupappa tahtoisin nähdä tämän kulman sun keittiönseinällä!

#464 Re: Tekniikka » TIPPMANNIN PERÄ? » 2006-10-29 19:16:14

Kyllä mä tipilläki ammun niinku laserpyssylläni tähtäimistä huolimatta. Ero on vaan siinä, että emmä osu sillä tipillä mihinkään.

#465 Re: Tekniikka » TIPPMANNIN PERÄ? » 2006-10-29 14:02:08

Vastaanpa tähänkin, koska minulla on tylsää.

Suosittelen ostamaan Paintti-lehden kaupasta ja tsekkaamaan Tuovilan Tommin artikkelin miten paintballissa "kuuluisi" tähdätä mutkalla. Siinä on hyvin selitetty miten tähtäät ja osut tykilläsi.  Luettuasi tuon artikkelin pystyt itsekkin päättelemään vaikeuttaako perä tähtäämistä vai ei.

#466 Re: Tekniikka » TIPPMANNIN PERÄ? » 2006-10-29 13:49:59

Käyt ostamaan vanhan pystykorvan jostain armeijan ylijäämävarastolta ja sahaat siitä tipiis uuden loistavan perän. Autenttinen ja varmasti sotafiiliksen antava perä.

Toinen vaihtoehto on soittaa alan liikkeisiin. Ainakin paintball gamesilla oli Starkin juttujen mukaan aika laaja valikoima erillaisia tipin milsim kamoja. Soitteleppa sinne ja kysele. Googlella löydät yrityksen puhelinnumeron.

#468 Re: Tekniikka » UUTTA DYE MUTKAA... » 2006-10-25 07:49:29

Taistelu muovimutkien herruudesta on alkanut!

#469 Re: Tekniikka » UUTTA DYE MUTKAA... » 2006-10-24 23:02:46

Kohta alkaa oleen palstalla ionia myynnissä aika tukipuulta, söpö ionintappaja toi rail.

No pöö, aika laimee toi seiska. Joskos siel sisällä olis jotain letkeetä uutta mukavaa.

#470 Re: Yleinen » Avoimien ovien päivä Adventuures Areenalla oli menestys! » 2006-10-24 22:57:28

Joo joku lafka mikä myy Dye tuotteita niin vois lähetellä meille noita niin katotaan kestääkö noi wink

#471 Re: Yleinen » Avoimien ovien päivä Adventuures Areenalla oli menestys! » 2006-10-24 18:24:56

Ensimmäiset treeni junioreille pidetty. Yhdeksän kaveria oli ekoissa treeneissä. Aika ok:sti meni kaikki juoksuammunnat ja breikit kavereille perille. Treenien jälkeen jokainen juniori poistui naama hiessä hymy kasvoilla hallilta ja huudellen "ensi tiistaina nähdään."

Näistä jätkistä tulee niin kuumia ninjatappajia, ettei mitään rajaa! Reball Hostile Kids!

Mukava huomata, että kun keskusteli vanhempien kanssa niin he arvostivat tämänlaista liikuntamuotoa mielestäni aika paljon. Varsinkin se kun treenaaminen sisältää OHJATTUA fyysistä harjoittelua ja pelaamista sai kiitosta. Muutaman äidin suusta kuului, että "paljon parempaa tälläinen ohjattu harjoittelu kuin valvomaton airsoftin pelaaminen omalla porukalla".

Jos jengillä on himassa kaapin pohjalla droppeja tai vanhoja pullocovereita pölyttymässä niin allekirjoittanut olisi todella iloinen jos lähettäisitte minulle niitä. Ne menisivät juonioritoimintaan. Saataisiin ok pelisetuppia noille nuorille.

#472 Re: Yleinen » Painttia pokerilehdessä » 2006-10-24 18:15:15

Karupappa *käsisydän*! Mut pakko tuottaa pettymys, en mä oikeasti ole kovin hyvä pelaan pokeria. Mutta SILTI mä voitan kaikki tapahtumat.

#475 Re: Yleinen » Reball ja mutkan kuluminen » 2006-10-21 17:53:53

Jees aika tyhjentäviä aikaisemmat vastaukset ja noinhan se homma on. Miljoonatsiljoona reballia ampunut protosta ja kulma toimii aina myös oikealla pallolla. Reballeja käytettäessä hieman ehkä useammin joutuu bolttia rasvailemaan kun oikealla pallolla ammuttaessa (dm/proto pyssyissä ainakin).

Tuosta oikean piipun valinnasta voi olla montaa mieltä. Mutta jos pitää kulman lähtönopeudet siinä alle 270fps niin ainakin oman kokemukseni mukaan melko sama onko piipun bore .692:nen tai .688 (muita piippuja en omista). .684:nen taitaisi olla se kaikista "oikein" bore ampua reballeja jos tekee mieli oikeasti hifistellä. Mitään kulumista piipussa en ole huomannut.

Tulkaa kaikki vaan ampuu Toijalaan kumia. Halli on erinomaisessa kunnossa.

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB