Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#51 Re: Yleinen » English!?!?! » 2009-03-28 13:10:12

Hi!


I'll translate the the titles for you (and maybe Juffeli will add the translations to the forum


Splatweb:

Ylläpito tiedottaa - Maintenance informs - uppehållet anmäler

Palautteet ja ehdotukset - Feedback and propositions - Feedback och Förslag


Sponsor forums (i think theese don't need any translations)


Splatboard

Yleinen - General discussion - Allmän diskussion

Aloittelijat - beginners -nybörjare

Tekniikka - technical - teknik

Turnaukset - tournaments - turneringar

Treenit - practice - träningar

skenariopelit - scenariogames - ??

SPBL-keskustelut - Finnish paintball association discussions - finska paintball föreninges diskussioner

Myydää ostetaan vaihdetaan - For sale etc. - Säljes/köps/bytes

FXL - finnish X-ball league(this is quite old)


Muut - else - annat


Tiimikeskustelut - Teams

#52 Re: SPBL-keskustelut » Keskustelua tuomaroinnista » 2009-01-16 09:54:00

w-alfrid kirjoitti:

kehenkäkähän btw vois ottaa yhteyttä jos ois vaik kiinnostunu dumaamisesta ens kauella 3-2 divarista ilm. aikasempaa kokemusta :?:

Eiköhän niiitä tuomareita kysellä sitte ku se on ajankohtaista. Näin ainakin viimevuonna

#53 Re: Yleinen » adressi aseiden totaalikiellon vastustamiseksi » 2008-11-15 13:34:25

Mä vastustan kaikennäkösiä adresseja, ne ei edusta demokratiaa.

Nytkin ruvettiin tekemään lakiesitystä koska 60 000 ihmistä oli allekirjottanut ton käsiaseiden rajottamista koskevan adressin.

Mites ne loput 5 000 000 ihmistä? kuka kuuntelee niiden mielipidettä?

Adressi ei edusta millääntavalla demokratiaa ennenkuin siihen otetaan mukaan myös adressia vastustavien nimet.

#54 Re: Yleinen » Mutkan tuonti USA:sta » 2008-10-14 20:10:45

OSTAKAA NYT JUMALAUTA SUOMESTA!!!!

ja vois käyttää noit vanhi threadeja:

http://splatweb.net/splatboard/painttik ... tilaaminen

#55 Re: Yleinen » Miten saan fisut pulloon. » 2008-10-10 15:08:18

Jamppi kirjoitti:

Osta alkosta. Se on helppoa...

Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa

#57 Re: Turnaukset » VoittajaVeikkaus Jämsänpysäkkiin!! » 2008-09-28 16:59:29

C3 tulee olee turnauksen kuumin pelaaja, voitettas me ilmankin mutta nyt se voitto on varma

#58 Re: Turnaukset » VoittajaVeikkaus Jämsänpysäkkiin!! » 2008-09-28 15:09:47

eihän tässä oo mitään järkee, jema ilmotti noi voittajat jo oikeassa järjestyksessä tuolla toisessa threadissa. Ei pitäs enään olla mitään epäselvää

#59 Re: Turnaukset » Päätepysäkki 2008 -turnaus » 2008-09-27 12:28:13

SWAT-Tero kirjoitti:

Ja noilla edellämainituilla on korkeintaan mutkat kuumia

Sä et vaan tiedä mistä sä puhut, se annettakoon anteeksi...

#60 Re: Turnaukset » Päätepysäkki 2008 -turnaus » 2008-09-26 13:13:05

Tästä on kyl tulossa suomen kuumin tapahtuma 2008

#62 Re: Treenit / pelit / peliseura » Etsitään moniosajaaa jämsään! » 2008-09-22 04:23:21

Nemesis kirjoitti:

Mua ette ole edes kysynyt?????

Osut kyllä hyvin kuvauksenn ISO JA RUMA, mutta sä halusit pelaamaan.
Me ei oteta pelaaja, vaan huoltaja

#63 Re: Aloittelijat » amatöörin kuulat rikki piippuun » 2008-09-21 16:10:43

tarkistakaa ensin miten hyvin pallot menevät piipusta läpi, sen jälkeen luette ohjeet ja säädätte lähtönopeuksia alaspäin, se hiilidioxiidi tulee melko vakio paineella sieltä pullosta(riippuen ilmanlämpötilasta) eikä sitä tarvitse säätää.

Kylmä ilma aiheuttaa pallon kanssa ongelmaa

#64 Re: Treenit / pelit / peliseura » Etsitään moniosajaaa jämsään! » 2008-09-19 16:30:01

On se nyt kumma jos suomesta ei löydy ylläolevan kuvauksen täyttävää peinttaajaa jolla ei kyseisenä viikonloppuna ole muuta tekemistä

#65 Re: Treenit / pelit / peliseura » Etsitään moniosajaaa jämsään! » 2008-09-08 20:30:15

palkkana myös kunnia olla suomen kuumimman pelaajan(ja joukkueen) henkilökohtainen huoltaja

#66 Re: Yleinen » Paintball Manageri -peli » 2008-09-05 11:29:30

Mikkopoika kirjoitti:
coe kirjoitti:
Mikkopoika kirjoitti:
jemaliahz kirjoitti:

Hölmööhän se oliskin jos ne orjallisesti vetäis waypointteja läpi. Eihän niin tapahdu oikeassa elämässäkään.

Niin joo, mutta jos mulla on neljä pläniä, eikä meno muistuta yhtäkään niistä. Ei siis sinne päinkään, vaikka olen "pakottanut" jonkun kundin menemään johonkin.

Siel on simmonen typerä kruksi mikä pitää "savettaa", että planista tulee aktiivinen. Jokaselle erikseen, layout sivulla. Käy kurkkaat että oot tehnyt sen ja se pitää olla tehtynä tuntia ennen peliä. Kerran riittää.

Tehty luonnollisesti. Tarkoitin siis sitä, että vaikka katsoisi matsin, ei voi sanoa millä planillä se on menty. Jos jokaisen planin viereen tulisi onnistumisprosentti, olisi niitä helppo kehittää eteenpäin ja poistaa hyvältä näyttävät, mutta toimimattomat planit.

se plääni lukee siin alareunassa

#67 Re: SPBL-keskustelut » SPBL 2. kierros 26.-27.7. » 2008-07-28 09:49:36

gasflow kirjoitti:

Jos on niin herkkä tuollaisille "peli ohi"-huudoille, niin opettelee olemaan kuuntelematta niitä huutoja. Kyllä oman tiimin jätkien äänet pitäisi kuitenkin tunnistaa ja pelin päättymisestä annetaan selvä merkki muilla tavoin.

Itse sunnuntaina katsojana en olisi edes tullut katsomaan jos olisi pitänyt seistä turpa kiinni perusasennossa kentänlaidalla.

Tuo "peli ohi" huuto keskeyttää väkisinkin pelin, se ei ole tuomareiden harkinnan varassa keskeytetäänkö tuo peli sen huudon kuultuaan. Mitä jos siellä on jonku maski lähtenyt päästä? mitä jos joku on loukkaantunut pahasti?

Mielestäni tuollainen peli ohi huutelu on erittäin lapsellista. Huutakoon kukakin mitä lystää muuten, vaatikoon ofoja ym. sillä ei ole mitään väliä.

Mutta pelin kulkemiseen suuresti vaikuttavat huudot kuten "aika" "peli ohi" ym. tulee ehdottomasti jättää pois ja niistä tulee jatkossa rangaista sitä joukkuetta jonka edustaja huutaja on.

#69 Re: Tekniikka » Smart Parts Ion boardin nollaus » 2008-07-10 20:51:32

tuolta kaikki inffo mitä ionin kanssa kikkailuun tarvii

#70 Re: SPBL-keskustelut » SPBL turnausten kehitys » 2008-06-18 11:39:41

Juice kirjoitti:

Olisiko tähän joku perustelu tai näyttöä?

Itse sunnuntaina kronoa käyttäneenä tuomarina havaittuja:

*kun kronon rautalankaa, mikä toimii telineenä kronon ollessa pöydällä, heilutteli kronon edessä sai kronon näyttämään 320fps ihan kevyellä käden liikuttelulla.

*koettaessamme kuprun kanssa mutkaa joka korvakuulolla ampui selkeästi yli 14 bps saimme krono näyttämään yli 12bps vasta kolmannella kronotuksella.

nämä itse havaitsemani puutteet johtivat siis yleensä siihen että roffi oli suurempi kuin krono näytti, mutta jos kyseinen laite on epäluotettava tuohon suuntaan niin miksei myös toiseen suuntaan?

Lisäksi eräällä 2.div porukalla oli vain 5 miestä turnauksessa ja heiltä bannattiin pelaaja toisessa pelissä joten he joutuivat pelaamaan neljällä miehellä koko loppu turnauksen.


Oma mutkani ei tule ampumaan kaudella 2008 yli 11,5 palloa sekunnissa joten ei tämä nyt minua huolestuta, mutta kyllä kävi sääliksi niitä jotka matkaavat useita satoja kilometrejä ampuakseen 12,2 bps kronoon jonka käyttäjäkään ei ole varma siitä miten tarkka se on.

Ehdotankin jonkinnäköistä porrastettua rangaistusta roffiylityksille, samaan tyyliin kun liputtaja saa rangaistukset lähtönopeuksista.

esim.
12-12,5 rangaistus
12,5-13 kovempi rangaistus
13-15 vielä kovempi rangaistus
15+ kovin rangaistus

Tämä on pelkkä ehdotus, sitä ei tarvitse ottaa käyttöön ja vaikka ottaisittekin niin sitä ei tarvitse noudattaa kirjaimellisesti.

#71 Re: SPBL-keskustelut » SPBL turnausten kehitys » 2008-06-18 10:12:35

Lisäksi ehdotan että ROF säännön rangaistusta lievennetään, banni turnauksesta on melko rankkaa un kronot ei kuitenkaan ole 100% luotettavia (suoraan sanoen ne kirkkonummella käytetyt kronot oli ihan paskoja)

#72 Re: SPBL-keskustelut » SPBL turnausten kehitys » 2008-06-18 10:09:46

se että SM ja 3.div pelaa samana päivänää ja 1. ja 2. div pelaa samana päivänä tasoittaa päivien pituuksia.
kirkkonummellahan liigan finaali loppui vasta puoli kymmeneltä kun taas sunnuntain pelit loppuivat muistaakseni jo seitsemän pintaan.

Nyt voimme olettaa että molemmat päivät loppuvat viimeistään yhdeksältä. Tämä toki on sääli ajatellen että vasta 21.00 pääsee ajamaan kohti kotia ja seuraavana päivännä saattaa olla aikainen herätys töihin, toisaalta se on ainut keino saada valo riittämään molemmille päiville

#73 Re: Aloittelijat » Pieni kompura yhdistykselle... » 2008-06-13 04:47:24

Se että kompressorissa on sama moottori ei tarkoita että se on sama kompressori, kyllähän noita ahtimia pyörittää vaikka ruohonleikkurilla.

Se ahdinpuoli noissa on se mistä se laatu ja hinta tulee, ei se moottori.

#74 Re: Yleinen » Veikkaus divarin ja liigan voittajasta » 2008-06-11 11:52:39

1. Div
1 trivoga
2 Takeover
3 Game Over

SM
1 Dream Team
2 Cyclone
3 Urho Musta

#75 Re: Aloittelijat » Pieni kompura yhdistykselle... » 2008-06-10 19:16:07

mun ymmärtääkseni pankkipullo on ihan välttämätön

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB