Et ole kirjautuneena.
Kierrosten järjestäminen on iso urakka, tai ainakin siitä voi tehdä sellaisen... joukkueeni on minulle ikuisesti kiitollinen tuosta kokemuksesta.
(Hakunilan kaltainen turnaus tulisi kapitalistisessa systeemissä maksamaan noin 600,-euroa/joukkue/kierros, palkintoina vain pokaalit. Tulisiko Voodoo tai Ruotsista 7-man joukkueita tuohon hintaan?)
Järjestäjiä voi olla vain yksi/kierros, tämä järjestäjä on sitten vastuussa että homma rakentuu. Jos kaikki järjestää ja kukaan ei saa rahaa ei mikään toimi.
On sitten täysin eri asia palkkaako/pakottaako ko. järjestäjä \"tuomaroivia\" joukkueita auttamaan teknisessä järjestelyssä.
Kaikkea on jo liigassa kokeiltu:
- 9-8-7-man formaatti
- 4-5 kierrosta/kausi
- turnausmuodossa lohkoilla
- turnausmuodossa round robin
- koko kauden yhteenlaskettu kaksinkertainen round robin
Mikä näistä sitten oli paras tai mikä yhdistelmä otetaan ensi kaudelle??
Kausi 2002 tuntui henk.koht. toimivalta, onko se paras.. en tiedä.
Formaatti:
- on toistaiseksi asettunut tuohon 7-maniin ja tuskin muuttuu ainakaan ensimmäisenä
Kierrokset:
- Suomen kesässä on melko vähän viikonloppuja:
2-3 toukokuussa (Millenium, 5-man ja liiga)
2-3 kesäkuussa (Millenium, liiga)
4 heinäkuussa (Millenium, liiga, kesälomat -> ei jengiä)
4 elokuussa (Joy, liiga, Nordic, liiga)
2 syyskuussa (10-man, räntää...)
Viidellä SPBL:n kierroksella toki vähennetään mahdollisuuksia mihinkään muuhun. Toisaalta jos on vain 3 pelattavaa kierrosta voi lohkoperusteisessa systeemissä jäädä kohtaamatta montakin joukkuetta.
Yhteenveto: homma toimi kaudella 2002, varmasti sitä voi silti parantaa...
Lisää vaan ajatuksia, nämä sitten muokkaavat jotenkin pohjaa tulevalle liiga/divarikokoukselle.
Tuomarointikoulutukseen on suht valmis ja testattu sabluuna. Toivon että tässä talvella ko. koulutus järjestetään kaikille halukkaille. (mahdollisesti vaaditaan pelaajilta)
Tarvitaan vain 2-3 kouluttajaa ja paikka mihin mahdutaan, ei välttämättä edes pelipaikkaa.
Tämä \"tiimi\" voi varmaan kiertää muutamassa kohteessa pitkin Suomea niin onnistuisi parhaiten.
Eihän tuo toki kenestäkään automaattisesti huippua tee, mutta jos kaikki lukisivat säännöt edes kerran ja vieläpä samalla tavalla niin uskon että tulosta näkyisi jo ensi kesänä.
Uskon että jälleen on edessä se mikä muinakin vuosina, eli päätetään järjestää liiga ja divari sovitulla systeemillä ja sitten on vaan katsottava mitä tapahtuu. Joukkueita kuitenkin hajoaa ja yhdistyy uudelleen...
Jos divari on ensi vuonna 7-man uskon sinne saatavan 12-15 joukkuetta (liigassa 15), toki voi olla jollain pakko yhdistyä (ei välttämättä paha).
Yhdistymisten lisäksi uskon että jonkinlainen \"lainapelaaja-systeemi\" tullaan palauttamaan liigan ja divarin välille. Divarin ollessa 7-man ei enää 1-2 kpl lainattua liigapelaajaa aiheuta niin suurta muutosta kuin 5-man peleissä.
Iippo kirjoitti 14.10.2002 klo 14:56:30:
Ja vielä semmonen juttu, että saako vanhat liiga pelaajat pelata 1/2 divarissa? (taitaa kylläkin kuulua liigakokouksen päätettäväksi)
Kilpailulautakunta varmaan tuohonkin jotain säännöksiä tekee, lähinnä siis koskien pelaajien siirtoja kesken kauden tasojen välillä.
Eihän mikään kiellä pelaamasta divarissa jos ei pelaa liigassa, riippumatta pelaajan historiasta.
EGi kirjoitti 14.10.2002 klo 14:10:27:
Vakuutuksista sen verran, että _hyvin_ harva vapaa-ajan vakuutus kattaa _kilpa_urheilussa tapahtuneita vahinkoja.
Juu vaadin että pidämme yhä kiinni siitä että lisenssi on pakollinen ja sisältää ko. kilpailulajin kattavan vakuutuksen.
Lisenssivakuutus ei taida maksaa juurikaan yli 20 euroa (jos edes sitä?) ja sitten kun se nilkka/lonkka/olkapää menee nurin/rikki niin tuskin on haittaa vaikka olisi vakuutuksissa päällekkäisyyksiä kunhan joku korvaa.
Saihan sitä keskustelua tännekin kun oikein yrittää, kiitokset Loccolle lisävauhdista.
Tämä ensi kauden pelisysteemi kuitenkin päätetään sitten siinä \"virallisessa\" liiga/divarikokouksessa, joka käsittääkseni on tulossa ihan piakkoin. Kossu ilmeisesti hoitaa kokoonkutsun. Toivottavasti tuonne saadaan riittävästi asiasta kiinnostuneita joukkueiden edustajia ettei sitten tarvisi tulla myöhemmin sanomaan että \"meiltä ei kysytty tai meitä ei kuunneltu\".
Henk.koht. mielipide on yhä se että pelejä tulee olla joka joukkueelle vähintään 6 kpl/päivä (mielummin 7-8) ja itse pidän kovasti nykyisestä turnaussysteemistä finaaleineen.
Round Robin-systeemi on perustellusti tasapuolisin, mutta myös hyvin rajoittava ainakin tällä hetkellä. Meillä kun on vain se 10 tuntia aikaa ja siinä ehtii maksimissaan 50 peliä vetämään. Tämä rajoittaa pelaavat joukkueet maksimissaan kymmeneen (10) ja jos tähän päälle sitten on 2-3 tuomaroivaa joukkuetta ei mene taas kierrokset tasan...(paras oppi tulee kantapäästä)
Mikäli taas liiga tiputetaan 10 joukkueen sarjaksi voi jo ensi syksynä olla väsynyt niihin samoihin naamoihin siellä naapurikolmiossa.(historiakin opettaa jotain)
Tällä hetkellä toivon että jatketaan samalla kaavalla kuin kaudella 2002, erona se että Divari järjestetään täsmälleen samalla idealla ja 7-man formaatissa.
(varaan mahdollisuuden heittää kehiin lisää utopistisia ideoita mikäli keskustelu tuntuu hiipuvan)
locco kirjoitti 11.10.2002 klo 15:24:03:
Tiedän kuitenkin että nykysellään liigan tulevaisuus näyttää heikolta.
Voitko luetella ne uhkakuvat?
- Voodoo ei pelaa ensi vuonnakaan liigassa
- Joy Division ei tule Suomeen kesällä
- Hartwall ei sittenkään maksa Urholle sponsorirahaa vedoten siihen että \"liigan tulevaisuus näyttää huonolta\"
Oliko muita?
Henkilökohtainen mielipiteeni: Liigan ja Divarin tulevaisuus näyttää valoisalta.
Mitä haittaa \"vierailijoista\"
- tällä hetkellä liiga on pelaajilta pelaajille, sen järjestää pelaajat. Kierroksia ei voi järjestää nykyisellä tavalla mikäli osanottajamäärä voi vaihdella.
- joukkue joka panostaa liigaan ei halua pelata \"vierailijoita\" vastaan mikäli ko. peli ei merkitse mitään kauden lopputuloksessa
- kierrosten tasa-arvoisuus muuttuu jos on ns. suosittuja kierroksia ja sitten niitä pelättyjä \"kauko\" kierroksia
- jos kierrokset muuttuvat erillisiksi ulkopuolisten järjestämiksi turnauksiksi kustannukset nousevat ja laatu vaihtelee tod.näk. paljonkin
Locco haluaisi lisää joukkueita?
Eikö sitä juuri olla rakentamassa (15 liiga + 15 divari 7-man joukkuetta), ja tähän lisäksi 2.Divari 5-man joukkueilla.
Sami kirjoitti 11.10.2002 klo 14:09:04:
Empä taas jaksa kaivaa mistään, mutta eikös liigassa oo *aina* ollu mahdollista osallistua vaikka vain yhdelle kierrokselle
Nykymallissa liiga on \"suljettu\" eli joko kaikki tai ei mitään.
Vai maamme \"huippujoukkueet\" puuttuvat liigasta koska yksi kierros pelataan Kuopiossa... Tämä on toki valitettavaa, mutta ei mielestäni riitä syyksi muuttaa nykyistä käytäntöä.
Perjantain tuotos:
15 joukkuetta/sarjataso
3 tuomaroi/järjestää
12 joukkuetta pelaa
Alkusarjassa 7 peliä/joukkue
Finaaleihin kolme parasta suoraan pisteillä.
Alla olevaa taulukkoa käytettäisiin siis vastustajien määrittämiseen, lohkojaoilla ei mitään muuta merkitystä:
A B C D
a1 b1 c1 d1
a2 b2 c2 d2
a3 b3 c3 d3
A B C
a1 a2 a3
b1 b2 b3
c1 c2 c3
d1 d2 d3
A B C D
a1 a2 b3 a3
b2 b1 c1 c2
d3 c3 d2 d1
Esimerkkinä joukkueen \"a1\" alkusarja:
a1-a2
a1-a3
a1-b1
a1-c1
a1-d1
a1-b2
a1-d3
tai joukkueen \"d2\" alkusarja:
d2-d1
d2-d3
d2-a2
d2-b2
d2-c2
d2-b3
d2-c1
Tässä siis 7 kappaletta merkityksellistä alkusarjan peliä ja kaikki eri vastustajia vastaan.
Ongelma:
- alkusarjassa 42 peliä
- finaalissa 3 peliä
- yhteensä 45 peliä
kesto yhdellä kentällä n. 10-11 tuntia
turnauspäivä -> klo 9.00-19.30
Ampukaa vapaasti alas.
Tässä vaiheessa suunnittelua olisi hyvä saada mahdollisimman monta vaihtoehtoa, jotta voidaan todeta viime kauden toimineen parhaalla mahdollisella tavalla...
\"tieto lisää tuskaa\"
Ihan mukavalta kuulostava projekti, mutta eihän kukaan halua/uskalla laskea paljonko palloja kuluu.
Jos haluat lisävipstaakeja niin semmoinen suoraan euroina tulostuva kuitti pelin jälkeen ja toki kassakoneenkilahdus-efekti aina liipasinta painettaessa.
Älä ymmärrä väärin, kunnioitan kaikkia jotka ymmärtävät tekniikasta jotain. Mutta tuo pallolaskuri on ehkä se turhin esim. Angelin toiminnoista (heti vibran ja lämpömittarin jälkeen...).
Tuo \"tutka\"/krono-idea voisi olla ihan ok mikäli tarpeeksi pieni ja luotettava.
Iippo kirjoitti 10.10.2002 klo 10:28:02:
Jon on 12joukkuetta/ sarja ja 3 aina järkkää yms. rundia niin silloinhan osa joukkueista joutuisi dumaamaan 2kertaa mun laskuopin mukaan, mikäli pelataan 5kierrosta...
No niin, siihen taas kaatui tämänkin työpäivän ankarin puristus...
Jakelle: tuota järjestystä voisi vaihdella ja se vaihtuisikin kesken kauden sijoitusten mukaisesti + voidaan aloittaa niin että Cyclone on \"a1\" ja DT \"b3\", tätä voi hioa sen jälkeen kun saadaan nuo tuomaroinnit kuntoon...
Taidan liputtaa Stefun kannalla, eli ei korjata jotain mikä toimii.
Tässä ehdotus...
Molemmat sarjat:
* 7-man
* 12 joukkuetta/sarja
* viisi kierrosta, näistä jokainen joukkue pelaa neljä
* yksi järjestävä +2 tuomaroivaa joukkuetta/sarja
* 9 joukkuetta pelaa
* alkusarjassa 6 peliä/joukkue
alla \"systeemi\"
- siis minilohkoissa round robin, lohkoilla ei mitään muuta merkitystä
- paikat jaetaan kuten viime kaudellakin sijoitusten mukaisesti
A B C
a1 b1 c1
a2 b2 c2
a3 b3 c3
A B C
a1 a2 a3
b1 b2 b3
c1 c2 c3
A B C
a1 b1 c1
b2 a2 c2
c3 b3 a3
Esimerkkinä joukkueen \"a1\" alkusarja:
a1-a2
a1-a3
a1-b1
a1-c1
a1-b2
a1-c3
Alkusarjan jälkeen \"normaali\" finaali, 4 joukkuetta suoraan pisteillä, round robin.
Alkusarjassa pelejä yhteensä:
* 27 kpl
* kesto 15min
* yhteensä: 6,8 tuntia
Finaalipelit:
* 6 kpl
* kesto 15min
* yhteensä 1,5 tuntia
Koko päivä yhdellä kentällä:
* yhteensä 33 peliä
* kesto noin 8 tuntia 15 min
esim. klo 10.00 - 18.15 (palkintojenjako 18.30)
Tämä ratkaisu toisi Suomeen siis 24 kpl 7-man joukkueita kahdessa kilpasarjassa.
Kaikille joukkueille saadaan \"riittävästi\" (6 kpl) pelejä?
Silti yhä pystytään käyttämään vain yhtä kenttää ja yksi päivä riittää.
Oheinen ratkaisu siis henkilökohtainen ehdotukseni ja avoin rakentavalle kritiikille.
COOL DOWN 2002 ON PERUUTETTU
- ilmoittautuneita tuli liian vähän
- kiitos ilmoittautuneille joukkueille
Maksaneet, lähettäkää mulle tilitiedot niin palautan rahat.
Onnea muille turnausjärjestäjille!
Tilanne tällä hetkellä, listassa siis maksaneet joukkueet:
PRO-sarja(BYO):
1. URHO
2. Coitus Pro
AM-sarja(BYO):
1. Unknown
2. Coitus
NOV-sarja(turnauskuula):
1. Painballs
2. UC:Rag-Doll
3. Herpes
4. Ultimaattinen Konsepti
Valitettavasti tämä ei riitä järkevään turnaukseen...
COOL DOWN 2002 ON PERUUTETTU
Maksaneet, lähettäkää mulle tilitiedot niin palautan rahat.
Onnea muille turnausjärjestäjille!
Kiitos järjestäjille (Vellu ja muut)!!
Kiitos monipuolisille vastustajille!
Mukava treenata kerran kaudessa valmiilla kentällä.
Treeniturnaus oli hyvä ja toivon jatkossa muissakin ympyröissä vastaavaa. Ei ole aikaa kaivella munia kun pitää rytmin yllä ja tällä kertaa pysyi myös lämpö ylhäällä.
Jatketaan harjoituksia katon alla.
Urho kumartaa!
Toivotan loistavaa turnausta!
Voisiko joku (vaikkapa ZAP) järjestää turnauksen tuohon perjantaille 11.10. se on vielä vähän auki.
Tilanne tällä hetkellä, listassa siis maksaneet joukkueet:
PRO-sarja(BYO):
1. URHO
2. Coitus Pro
AM-sarja(BYO):
1. Unknown
2. Coitus
NOV-sarja(turnauskuula):
1. Painballs
2. UC:Rag-Doll
3. Herpes
Kovin näyttää siltä ettei pelaaminen kiinnosta, katsotaan nyt kuitenkin tämä viikko.
Mutta helpottaa jos todella kiinnostuneet joukkueet laittavat viestiä vaikkapa tähän threadiin niin voin katsoa kannattaako enää puristaa.
Fatty kirjoitti 01.09.2002 klo 21:55:18:
On se kumma kun ekana 2 urhon jätkää vonkaamassa 150eur ja 200eurolla
Joukkueen pääsyvaatimus ensi kaudelle on 2-3 turnausmutkaa/hlö varusteineen + 50 casea palloa/kuukausi... eli pitää alkaa ajoissa keräillä
Tilanne tällä hetkellä, listassa siis maksaneet joukkueet:
PRO-sarja(BYO):
1. URHO
2. Coitus Pro
AM-sarja(BYO):
1. Unknown
2. Coitus
NOV-sarja(turnauskuula):
1. Painballs
Kovin näyttää siltä ettei pelaaminen kiinnosta, katsotaan nyt kuitenkin tämä viikko.
Mutta helpottaa jos todella kiinnostuneet joukkueet laittavat viestiä vaikkapa tähän threadiin niin voin katsoa kannattaako enää puristaa.
Juu, matot kannattaa pitää kuivana. Homehtunut matto haisee pahalle ja terveysvaikutteetkin on miinuksella...
Suosittelen että teippaatte matot yhteen roudarinteipillä (Finnkampen), näin saatte tukevan pohjan ja pallot ei pääse mattojen alle.
Sitten aina välillä kunnon harjaus ja pitäkää huoli ettei syndien taakse jää pitkäksi aikaa maalilammikoita.
Kyselkää jos tarvii, kokemusta löytyy
Karpuze kirjoitti 25.09.2002 klo 16:54:37:
Mikäs nyt on Cool Downin kohtalo?
Tuosta ylempää selviää että odottelen osallistumismaksuja tuonne ensi viikon puoliväliin ja teen päätöksen sen mukaan.
Mikäli jokin joukkue haluaisi osallistua mutta ei millään pysty maksua kokonaisuudessaan suorittamaan 1.10. mennessä voi minuun ottaa yhteyttä ja sopia \"varausmaksusta\".
Kuten sanottu puheet on puheita..
Toivonkin että ne joukkueet jotka todella ovat turnaukseen tulossa siirtävät rahat tilille niin pääsen viimeistelemään valmistelut.
PRO-sarja(BYO):
1. URHO (maksanut)
2. Dream Team (puheita)
3. Twilight (puheita)
4. Plague (puheita)
AM-sarja(BYO):
1. Unknown (maksanut)
2. Coitus (puheita)
3. Trivoga (puheita)
NOV-sarja(turnauskuula):
1. Painballs (maksanut)
2. Team Old Tom (puheita)
Aika siirtyä sanoista tekoihin. Melko moni joukkue on kiinnostuksensa ilmoittanut mutta mun periaate on se että vain raha ratkaisee.
Osallistumismaksut:
PRO: 170,- euroa, BYO (sis. paineilma)
AM: 150,- euroa, BYO (sis paineilma)
NOV: 90,- euroa, turnauskuula (sis paineilma)
maksa osallistumismaksu tilille 103150-1995042
maksun tulee olla tilillä 1.10. mennessä
Lohko järjestetään mikäli vähintään 9 joukkuetta ilmoittautuu 1.10. mennessä, muussa tapauksessa lohko peruutetaan ja rahat palautetaan.