#101 - 2008-02-01 11:36:29
Markun Nimi kirjoitti:
"mahdollisesti täysin turvallisesti käytettävää pullomallia", siis etkai sä tosissaan AT tommosta kirjoittanu? Vaihtoehtona on nimittäin ihan täysin turvallinen pullokin?
Ei muuten ole. Samalla lailla lähtee taivaalle Luxer:t ja SCI:t kun pistät vääränlaista öljyä sisään fillniplestä ja flashfillaat. Nyt on vaan tilanne se, että kukaan ei tunnusta laittaneensa öljyä pulloon eikä kompressorikaan sitä sinne ollut tunkenut, joten epäilys herää, että kyseessä voi olla jotain muutakin. Nyt jengi tarvii tietoa eikä keuhkoamista. Kaikille ei riitä se, että kolme neljästä viimeaikaisesta on ollut stakoja, se vaan pitää nyt hyväksyä eikä huudella boardilla. Nyt pitää oikeasti kiinnittää huomiota turvallisuuteen, eikä vaan osoitella kaikille paskaläjää, jonka ne näkee ja haistaa itsekkin.
Mun mielestä tässä keskustelussa on tullut esiin helkkarin paljon vaarallisempia asioita kuin joku stako:n pullo ja sen heikkoudet. Esim se että öljyä ei saa laittaa filllnippleen ei ole ollut selvä asia ennenkuin onnettomuudet tapahtuivat. Samassa väärän turvallisuuden tunnossa on myyty vanhalla leimalla pulloja. Öljyasia on ihan helkkarin tärkeä, mutta onneksi tuo leima-asia ei ole yhtä vaarallinen.
Lisäksi on haettu hyviä turvallisuusjuttuja: 2 eri fillauspaikkaa: korkeapaine ja matalapaine, jolloin tulee tauko väliin ja pullo jäähtyy. On saatettu tietouteen taas tuo pikafillaamisen vaara. On todettu että fillaus voitaisiin suorittaan 10 litran vesiämpärissä. Mun mielestä näiden toteutuminen ensi kaudella on paljon enemmän turvallisuutta lisäävää kuin joku Stako ja sen ongelmat. Toteutuakseen nuo vaan mun mielestää vaativat sekä investointeja fillaussysteemiin ja mahdollisesti muutosta peliformattiin, lähinnä erätauon pituuden osalta.
