Splatboard

Suomen paintball-skenen kohtauspaikka

Et ole kirjautuneena.

#476 Re: Yleinen » Kumpi? » 2003-08-08 09:25:56

Ja kun vielä pistimen ja äänenvaimentimen sais..

- Muuli

#477 Re: Tekniikka » mitä kuulaa automag syö? » 2003-07-30 15:03:09

Ei muuten mössää mitään kuulia foamiboltilla, siihen mitään hifi level 10:jä tarvita.

- Muuli

#478 Re: Turnaukset » Jämsän II-divisioonan tulokset » 2003-07-21 16:52:34

Timppa puhuu asiaa, jos jotakuta haluatte flamettaa dumauksesta niin flamettakaa mua. Mun piti olla päädumarina, mutta toisen harrastuksen kilpailujen siirtymisen takia päätuomaria jouduttiin vaihtamaan. Terolle homma lankesi ylimääräisten ( ei mun ) peruutusten kautta ja aivan varmaa on se, että järjestäjä peruutuksista huolimatta teki parhaansa. Sen lisäksi tuloslistaa katsomalla voi todeta että kyllä ne hyvät joukkueet on siellä kärjessä nytkin eli pelit ratkesivat värikuulalla.

- Muuli

#479 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » Myydään kiireellä » 2003-07-13 21:21:33

Skulaa se mun boltilla, mutta ei sen mutkan mukana olevalla, joku slobo hard nose jossa on liian ohut tappi. Muuten siin ei oo mitään vikaa

- Muuli

#480 Re: Turnaukset » Kolmas 2.div kierros » 2003-07-10 23:54:35

Ei tuu yllätyksiä. Hyvät jengit voittaa

- Muuli

#481 Re: Turnaukset » Syy Cyclonen "huonoon" menestykseen Toulousessa... » 2003-07-09 10:48:19

Hehe, jotkut naapurimaan joukkueet olis syyttäny salaliittoa smile

- Muuli

#482 Re: Yleinen » Missä fanit? » 2003-07-04 06:06:15

Me naureskeltiin Samin kannssa vaan toisillemme, vähiskeikka jätettiin toiselle kierrokselle.

- Muuli

#483 Re: Yleinen » 2-divariveikkaus » 2003-07-03 12:37:43

1. Breakout ( Mä tiedän jotain mitä muut ei tiedä, PGpower)
2.Iso K ( Iso kolmonen ykkösvitjalla )
3.Old Tom Gunners ( Jappe, Riku, Tuomo & Sammy = Old Toms Of Finland )
4.Furious Goblins ( Psyykkauksesta sisuuntuneena, mutta vääntö ei riitä vanhoihin diiseleihin )
5.Plague Rats ( Jokke pelaa Ratsissa!! )
6.El Fiera ( Eiköhän taitoo on ainakin tähän asti )
7.Päivi ja Pojat ( Pojista en tiedä, Päivejä lisää )
8.Nääsville Predators ( Zägää se on huonokin zägä )
9.Pbt BSE ( Ai kuka? )
10.Gaylord ( Lone Gunmen, tippmanit kaivettu pöntöstä )
11.Paranoid ( Soittakaa joku muukin biisi )
12.Team UC ( Kullankeltainen ylilataus )
13.Xistence ( Strenght and honor )
14.Quickshot Jr.


- Muuli

#484 Re: Turnaukset » Toulouse tuloksia » 2003-07-03 12:24:08

Eero.. mulla on sellainen fiilis että sua just viilattiin linssiin smile


t: Lone Gunman #1

- Muuli

#485 Re: SPBL-keskustelut » Onko X-ball paintballin tulevaisuus? » 2003-07-01 12:38:23

Pointti on tää: Ei varmana tule jos ei tehdä.

Jos tehdään ja jäädään vajaaksi tuosta hienosta visiosta niin kaikki aikaansaatu on kuitenkin kotiin päin. Tällä hetkellä meillä kun ei ole mitään. Ei tavoitteita kannata asettaa silleen että ne on helppo saavuttaa.

- Muuli

#486 Re: SPBL-keskustelut » Onko X-ball paintballin tulevaisuus? » 2003-07-01 10:25:40

Loccolla oli pointti!

Toi yhteisliiga vaan on järjestämiskustannuksiltaan sellainen, että siitä tulee väkisinkin iso ja paljon pelejä, mistä tullaan takas siihen että massia tarvitaan yksittäiseltä pelaajalta enemmän. Tää ei mun mielestä ole mikään ylitsekäymätön ongelma, pitää vaan jotenkin saada tossa rahoituspuolella ko. asia huomioitua.

Esimerkiksi voitais tehdä samoin kuin purjehduksessa. 49\'ereilla on oma lafka, joka hommaa sarjalle sponsorit, TV-sopimukset ja tuotannot, järkkää tapahtumien yhteistyökumppanit yms. Veneisiin teipataan sarjan sponsorin mainokset tiettyihin kohtiin ja tapahtumajärjestäjille on varattu oma sponssitila. Joukkueiden omat sponsorit näkyvät omassa tilassaan. Lisäksi ko. lafka Jakaa ns. ylijääneet rahat purjehtijoille matka-avustuksina, järjestää hotellimajoituksia ja laivalippuja.

Etuna on se, että kun tämä tehdään kootusti, on kiinnostavuuskin yrityksille huomattavasti kovempi. Sanotaan vaikka Paraisten paikalllishotellille, että teillä oslis täys hotelli kesäkuun yhden viikonlopun, sanotaan jollekkin liikennöitsijälle että tarvitaan kaks isoo linja-autoa ajamaan jengiä turun lauttasatamasta paraisille, Sanotaan isolle pallotoimittajalle, että tarttis pelaa x-ballia ja tarvittais turnauskuulaksi 200 Casee sopuhintaan.
Sanotaan Finnairille, että teidän vuorokoneessa silloin ja silloin on paikat täys, mitä maksaa? Eli tuotetaan sarjan ohella palvelut silleen, että peinttaajien tarvitsee tulla kentälle ja kiertää kaasu kiinni, ja tietysti Maksaa smile

Näin sarja voisi tarjota kootusti joukkueille hyvää laatua halvemmalla. Sen lisäksi jos tää yritys olis ns. player to player, niin kaikki mahdollinen voitto palautettaisiin rekisteröityineille joukkueille. Tietty tää olis jo niin iso juttu, että toimihenkilöille pitäis maksaa palkkaa ja jotain alkuinvvestointejakin pitäis tehdä. Varmaankin tarvitais sitoumus joukkueilta ja toimihenkilöiltä siihen, mitä toimihenkilölle maksetaan, jotta ei tuu tätä \"yhden ihmisen rahat pois peinttaajilta ja loppuiäksi karibialle\" -tuntua. 

Ja tietty kuten kaikissa Locconkin Ideoissa, on munkin ideassa yks gäppi: KUKA TEKEE? Tähän voitaisiin saada ehkä jopa joku ulkopuolinen taho, jolle pitäisi esittää ko. systeemin speksit ja kokeilla innostuuko joku. Tietty taas kysytään KUKA TEKEE SPEKSIT? Mä voin olla mukana speksaamassa, mutta yksin en varmasti tee ja Markkinoimaan en lähde.

Jossain vaiheesssa liitolle pitää joka tapauksessa palkata toiminnanjohtaja, joka hoitaa esim pelipaikat ja maa-luvat tietty kontakteja hyväksikäyttäen. Samoin tällaiset koordinoinnit ja kansainvälisen kehityksen seuraamiset  ja niistä tiedottaminen on aika tärkeä juttu. Samoin suhteen Urheilukattojärjestöihin , apuraha-hakemukset, lobbaus ja muu promootio olis hyvä toimminnanjohtajan juttuja. KO. henkilö vois mun mielestä toimia myös liigan päädumarina ja hallituksen kokouksien sihteerinä. tossa alakis jo nyt olla ainakin osa-aikatyöläiselle niin paljon töitä, että oikeasti kannatais maksaa jollekulle.

- Muuli

#487 Re: Turnaukset » Helsingin kiekka » 2003-06-30 14:04:50

Pakollisuus tulee hyvin yksinkertaisesta asiasta:
Jos se ei ole pakollinen, ei kukaan tule.

Huonosta tuomaroinnista kun ei oikein sanktiojärjestelmääkään voi joukkueille laittaa, niin paras tapa on yrittää edes varmistaa se tuomaroinnin taso pakollisislla koulutuksilla.

Ja turhaksi sitä ei sanonut kumpikaan, ei Kimmo enkä mä. todettiin vain että UUSIA asioita ei 10+ vuotta pelanneelle ollut hirveästi. Hyviä pikku tarkennuksia ja kertausta kyllä. Siellä istui kaikki Juicea myöten, vaikka juice noita koulutuksia on pitänyt. Yleensä omalla esimerkillä ja suhtautumisella vaikutetaan muiden suhtautumiseen kaikkein eniten. Jos Uudemmat lajin harrastajat näkevät koko porukan istumassa ja puhumassa säännöistä niin on varmasti helpompi sisäistää se, että säännöt ja niiden osaaminen on tärkeä juttu! Eli ei käskemällä ( kaikilla ei oo Naantalin paronin auktoriteettia ) vaan esimerkillä.

Tietty kehittämisen varaa on, Miltäs kuulostaisi jokaiseen ns. painttikeskukseen ( Helsinki, Turgu, Tambere, Köpiö, Jyskälä, Oulu, Imatra yms. ) sääntövastaavan nimeäminen. Ko jobista sais jonkun korvauksen kulujen katteeksi ja ko. vastaavaryhmä pitäisi nuo sääntökoulutukset kukin omalla paikkakunnallaan ennalta sovitun formaatin mukaisesti? 



- Muuli

#488 Re: SPBL-keskustelut » Onko X-ball paintballin tulevaisuus? » 2003-06-30 10:35:52

öö enhän mä x-ballin pallonkulutuksesta mitään tiedä, kunhan uskoin huhuja. Eli hyvä kun tuokin myytti seulottiin smile

Aikataulu perustui peli- ja harrastuskustannusten huomattavaan nousuun x-ballin myötä. Jos näin ei tapahdu, niin aikataulu voi olla kireämpikin. Toi aikataulu ottaa vain sponsorihankinnassa saadut kokemukset huomioon. Tietenkään mitään ei tapahdu huomenna jos ei tänään tee :9

Näkisin että ns. "kriittinen massa" olis about 6 joukkuetta, jotta xballilla olis a) kunnon kenttä hyvällä paikalla, b) media-arvo olisi edes jollain lailla kiinnostava c) järjestelykulut voitaisiin kattaa kohtuullisilla maksuilla


- Muuli

edit: ennenaikainen enterin laukeaminen ja erään suojusviittauksen poisto smile

#489 Re: SPBL-keskustelut » Onko X-ball paintballin tulevaisuus? » 2003-06-30 09:42:30

Tää olis niin fundamentaalinen muutos, että ainakaan mun lompakko perstaskussa ei ko. muutosta ja tuota nelinkertaista pallokulutusta kestä. Eli koko sarjan ja joukkueiden rahoitusrakenteen pitää mun mielestä muuttua ennenkuin mitään x-sarjaa saadaan aikaiseksi.

Näkisin kehoityskaaren karkeasti seuraavanlaiseksi:

2003 syksy: Paintball saadaan rekisteröityä suomessa viralliseksi urheillajiksi\'

2004 Kevät: Urheiluliitolta saadaan tukea jonkin verraan, ehkä joka saadaan oma \"kenttä\" näkyvälle paikalle, johon voidaan pystyttää \"pysyvä\" kenttä suojavarustuksineen

2004 Kesä: Pelataan turnauksia ja pari rundia liigaa näkyvästi hyvällä paikalla lehdistön yms medioiden tarpeek huomioiden

2004: syksy Kesän kuvasadon ja medianäkyvyyden kautta sponsoreiden mielenkiinto lajia kohtaan on noussut. koeturnaus tai pari x-ball formaatilla.

2005: Solmitaan ekat oikeat sponsorisopimukset, jolla alustavasti saadaan katettua esim liigan järjestämisen ja joillain joukkueilla liigan pelaamisen kustannukset. Medianäkyvyys ja tarjonta sponsoreille paranee, yhteistyösopimukset paranevat. Pelataan turnauksia myös x-ball formaatilla

2006: Voidaan harkita X-ball liigan perustamista, mikäli löytyy tarpeeksi sopivan rahoitusrakenteen omaavia joukkueita

Ite en ole x:ää pelannut ja äkkiseltään voisi ajatella että ko. systeemillä ei kovin taktisia hienoja pelejä pelata. Pitää varmaan kokeilla ennenkuin sanoo.

Ongelmana tulee varmasti olemaan tuomarointi. Käsittääkseni X-ball on tuomareille erittäin vaativaa, ja nykyiseltä tuomarin keskitasolta on helvetin pitkä matka x-balliin. Ei varmaankaan auta, jos tietyt henkilöt aina joutuvat dumaamaan x-ball matsit. Tarpeellista kokemusta omaavia tuomareita kun löytyy vain Cyclonesta, Urhosta, Dt:stä, Qualitystä, Plaguesta ja Takeoverista, joistain enemmän, joistain vähemmän.

- Muuli

#490 Re: Turnaukset » Helsingin kiekka » 2003-06-30 09:27:32

Niin Kimmo Charles, mulla oli kanssa ja jopa kirjoitin jotain ylöskin. Jännä juttu on vaan se, että Sulla tai mulla ei ihan niin hirveesti varmaankaan sieltä ollut opittavaa. Eli niillä joilla todelakin olis pitänyt olla kirjoitusvälieent mukana, ei asenne riittänyt sellaisia tuomaan.

- Muuli

#491 Re: Turnaukset » Helsingin kiekka » 2003-06-29 14:29:05

Mikä tahansa kuula huonosti vasrastoituna ( siis pussi auki silleen että kuula pääsee \"kuivumaan\" on kovaa kuin kivi. Siitä on ihan turha syyttää painttiliikkeitä. Kuulien taso on muutenkin nousstu tasaisesti, joten suurimmat ongelmat on just noissa pelaajien itse tekemissä varastoinneissa. Ennen pelipäivää esim kuulat jätetään autoon ja aurinkoon. Sisällä autossa tuollaista +60 ja sitten pelipäivänä ihmetellään kun on huonoja kuulia.

Se kuulista, Dumauksen _IHAN_ ykkösjuttu on Sijoittuminen. Kuten kossu sanoi tuolla koulutuksessa, niin kenttä pitää lukea myös dumareiden toimesta ja sijoittuminen pitää suunnitella. Eli kyse ei oo siitä etteikö olis sanottu, vaan taas jälleen kerran siitä että ei tehdä niinkuin sanotaan. Esimerkiksi tuolla dumakoulutuksessa en nähnyt KELLÄÄN kynää ja paperia, jolla noi hyvät vinkit olis voinu kirjoittaa ylös ja ehkä jopa muistaa kauden alkaessa.

Dumaus on asennekysymys.

- Muuli

#492 Re: Palautteet ja ehdotukset » viestien "pumppaaminen" » 2003-06-27 17:47:40

lirularuloru moni turha poru ratkiriidaksi muuttuu..

- Muuli

#493 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » O: Tippmann '98 Flatline » 2003-06-27 10:18:29

Voi olla hankalaa, mä olen nähnyt vain yhden tollasen flatline piipun suomessa livenä.

- Muuli

#494 Re: Yleinen » Haluatko PRO pelaajien oppilaaksi » 2003-06-26 06:39:22

En mä mitään osaa smile Eli Varmaan tuun vaikka ihan vaan kuuntelemaan jos ei pelikuntoa ole.

- Muuli

#495 Re: Turnaukset » Helsingin kierros. » 2003-06-25 07:59:50

Yksinkertaiset ajo-ohjeet:

Hämeenlinnan motarilta ylös klaukkalan liittymästä ja klaukkalaan päin. Samaa tietä Klaukkalan \"keskustan?\" läpi, katse tiiviisti oikealle kun maisema muuttuuu peltoiseksi. Kenttä näkyy tielle (n. 3km? keskustan jälkeen) ja Muistaakseni siinä hiekkatien kyltissä lukee jotain caravan tms. Järjestäjä varmaan tarkentaa.

- Muuli

#496 Re: Turnaukset » Helsingin kierros. » 2003-06-24 05:42:45

Viimeks kun joku whinetti yhtä aiheellisesti, niin mä sanoin aika pahasti. Tähän threadiin vois vastata samalla lailla kun siihen kakkosdivarin \"itkua ja porua\" -threadiin. Jätetään järjestämättä koko liiga, kun aina joutuu ajamaan 30 km ylimääräistä!



- Muuli

#497 Re: Tekniikka » Suomessa hyväksytyt kevlar-pullot » 2003-06-23 11:56:29

Sanos muuta. Pelkkää byrokraattien vittuilua koko lainsäädäntö. Ihan oikeasti on aika omituista, että tuollaista DOT-pulloa ei voi käydä hyväksyttämässä värikuulapelikäyttöön Suomessa.

- Muuli

#498 Re: Turnaukset » Helsingin kierros. » 2003-06-22 11:54:38

Alibi voittaa tullikamarin..

- Muuli

#499 Re: Myydään/Ostetaan/Vaihdetaan » Myydään ilmakompura!! » 2003-06-15 13:50:32

noista kompuroista lähtee vaikka 500 baria, on meinaan testattu.


- Muuli

#500 Re: Yleinen » Kokemuksia / kommentteja näistä merkkaimista » 2003-06-13 11:05:36

Koskahan sä Iippo opit oleen hiljaa kun sulla ei oo mitään sanottavaa? smile

- Muuli

Keskustelualueen alatunniste

Powered by FluxBB