Et ole kirjautuneena.
Onko pelejä tiedossa pääkaupunkiseudulla ensi pe tai la?
Olen todenäköisesti tulossa sinnepäin ja voisin ottaa
pelivälineet mukaan, jos pääsee jonnekin pelaamaan.
infoa miel. suoraan postilaatikkoon:
sami piste laitala at mail piste com
tai puh 040 828 1666
sami
Ai joo... tuolla ylävalikossa lukee "Ryhmät"
ja kolme linkkiä vasempaan on "Ohje" jos
ei muuten selviä :oops:
Onxe Inferno FIELD vai joku muu malli?
Hä? Missä ja mitenkä siihen ryhmään liitytään?
Täällä yksi innokas noviisi tyrkyllä. ![]()
No jos mahtuu mukaan niin ainakin minulle sopisi tulla sinne. Pääasia että pääsee pelaamaan :-)
Asiaa! Laittaisitko yhteystietoja minulle päin niin voidaan keskustella yksityiskohdista.
vapaaehtoisia tarvitaan... tai muuten joudutaan antamaan turkulaisille luovutusvoitto :-(
Näyttää siltä, ettei oma porukka osallistu kovin aktiivisesti. Niinpä laitan avoimen kutsun ja tiedustelun tänne... Haluaisitko tulla pelaamaan Luhalahteen n. 40 km Tampereelta Parkanon suuntaan? Päivä olisi jo ensi viikonloppuna, joko PE 6.8. tai LA 7.8.
Vastaus "ei" tai "kyllä" molempiin päiviin, kiitos. Enemmän kyllä-ääniä saanut päivä valitaan pelipäiväksi, mikäli tulee tarpeeksi ilmoittautuneita. Ystäviä ja tuttavia voi kutsua mukaan. Mitä isompi porukka saadaan kasaan sitä parempi. Tulossa olisi pelaajia myös Turusta :-)
Toivottavasti mahdollisimman moni vahvistaa osallistumisensa nopeasti, etteivät vuokravälineiden varassa olijat jäisi ilman varusteita... nyt taitaa olla varusteiden vuokraussesonki, varsinkin jos säät jatkuvat aurinkoisina. Niin tai sitten ei, jos jengi lähtee uimarannalle/terassille. Jos joku vuokraajahemmokin tulee niin saa toimia virallisena mutkien, kaasujen ja kuulien toimittajana.
Pelipaikasta valikoituja kuvia netissä, osoite
http://www.esseldesign.com/sami/paintball/
katso sivua peliporukka, siellä myös kartta ja ajo-ohjeet.
Hyviä uutisia: Hyttyset ovat vähentyneet. Viime viikonloppuna oli huomattavasti vähemmän kuin vielä viikko sitten tuskin yhtään. Pelialueella sauna, jonka voi lämmittää pelien päätteeksi.
Alueella on ollut viime aikoina poikkeuksellisen kosteaa, joten kannattaa ottaa kumisaappaat mukaan (ja sadehousut, jos sellaiset omistaa). Ojien pohjille on kertynyt vettä, kengät kuraantuvat. Osassa pelialuetta on korkeahkoa pohjakasvustoa, joka pidättää kosteutta.
Ilmoitustaululta (edellämainitun sivuston yhteydessä) voit lukea tuoreimmat uutiset, sinne saa myös jättää omia kommentteja (se on jopa suotavaa).
Sami
puh 040 8281666
<!-- e --><a href="mailto:sami.laitala@mail.com">sami.laitala@mail.com</a><!-- e -->
sami62 kirjoitti:Pitäisi tietää tarkoitatko nimenomaan turnauspeliasusteita vai metsäpeliasusteita (vai yleisesti). Kummallakin päälajilla on ihan eri vaatimukset, joten yleispätevää vastausta on vaikeaa antaa.
Eiköhän niitä maastopukuja oo suunniteltu jo vuodesta miekka ja kirves...
!!!!
Mistä lähtien splättääjille on suunniteltu omia maastopukuja?
Kerro heti mistä niitä saa.
JT Elite Headshield taitaa peittää kaikkein eniten. Se suojaa myös päälaen ja osan takaraivoa, mutta sitä ei taida saada thermal-linssillä... tarkista netistä. Periaatteessa kaikki alan liikkeissä myytävät maskit ajavat hyvin asiansa.
Laita maskin alle kommandopipo. Se suojaa hyvin joka puolelta ja on sen verran paksu että vaimentaa osuman tehokkaasti. Kommandopipoja saa halvalla mm. Tuontiyhtiöstä (Helsingissä).
Pitäisi tietää tarkoitatko nimenomaan turnauspeliasusteita vai metsäpeliasusteita (vai yleisesti). Kummallakin päälajilla on ihan eri vaatimukset, joten yleispätevää vastausta on vaikeaa antaa.
Onx ketään menossa Tampereelta? Saattaisin lähteä mukaan jos pääsee jonkun kyydissä, muuten menee hankalaxi. Mulla pitäisi viimeistään ensi viikolla olla mutka ja muut vermeet kaasupulloa lukuunottamatta hallussa.
Kaasupullo pitäisi saada vuokrattua/lainattua.
Joo en käytä IE:tä, sitä ei tietääkseni saa Linuxiin.
Mutta tuolla vinkillä pääsi eteenpäin, kiitos.
Kun yritän rekisteröityä törniwebiin - eli painaa nappulaa "rekisteröidy" - niin ei tapahdu mitään. Tilapäinen häiriö tai huoltotoimenpide palvelimella..? :cry:
Molempi parempi
eli kannattaa ilman muuta kokeilla tuota sub'air-pelaamista - itsekin käytin hyväkseni ystävällisen tarjouksen käydä pelaamassa Predatorsien kanssa - ja kivaa oli. Toistekin lähtisin.
Puskapelaamista hankitaan lähinnä vain siksi ettei omaa sub'airia ole käytössä mutta oma lepikko on
Sub'airista sai hyviä ideoita myös puskapelin järjestämiseen. -sami
No minä parhaillaan organisoin omaa porukkaa Tampere/Ylöjärvi. Selaile viestejä otsikon alta "Pelialueita Tampereen lähistöllä" jonne kirjoitin jo vähän enemmän. Perustin oman postituslistan ja lähiaikoina tulee nettisivukin niin ettei tarvi samoja asioita kirjoittaa moneen kertaan. sähköpostilla tavoittaa osoitteesta sami piste laitala at mail piste com (muista kirjoittaa sukunimi oikein! - yleensä puolet porukasta kirjoittaa jotain muuta kun on kehno lukutaito :x )
Itse olen pelannut 2 kertaa, osa kiinnostuneista ei ikinä, joten ei ole tasovaatimuksia. Suurin osa käyttää vuokrakamoja joten omien kamojen puutekaan ei ole este. -sami
Onko kenelläkään tiedossa Tampereen lähimaastossa hyviä pelialueita puskan pelaamista varten? Mielellään luvallisia alueita, ettei synny suurempia riitoja maanomistajien kanssa
. Tai onko tietoa mistä sopivia alueita voisi kysellä.
Meitä on 8 hengen porukka, jotka hankki juuri omat vehkeet, eli jos tarvitsette peliseuraa niin kannattaa kysellä. Tarkoitus olisi saada järjestettyä joka viikkoinen treenipäivä viikolla, ja sitten joskus viikonloppuisin vähän isompia pelejä.
-Mati
Terveisiä Tampereelta
Olin kokeilemassa splättiä viime syksynä ja ajattelin että tätä pitää saada lisää joten olen kerännyt omaa peliporukkaa. Urheilu- yms. kavereista on tähän mennessä löytynyt kahdeksan vapaaehtoista ja varmaan vielä muutama lisää löytyy.
Kaikenlainen voimien yhdistäminen kiinnostaa.
Rantajätkät ry järjesti viime vuonna bileet omalle väelle (siellä minäkin pääsin splätin makuun) ja varmaan jossain heinäkuun lopussa-elokuun alkupuolella otetaan uudestaan. Voin tiedustella Rantajätkien halukkuutta ottaa mittaa toisesta porukasta bileiden yhteydessä.
Minulla on mahdollisuus käyttää kesämökkiä joka on vanha ränsistynyt maatila. Pelialuetta löytyy n. 120 x 250 m. Alue vanhaa peltoa, jonne istutettu jonkuin verran puita 15-10 v sen jälkeen sinne on ilmestynyt ryteikköä ihan omaan tahtiin. Tarvittaessa ryteikköä voi raivata ja rakentaa lisää esteitä paikalta löytyvästä materiaalista.
Sijaitsee 45 km Tampereelta länteen. Kuvia netissä http://www.esseldesign.com/sami/pelialue/
Viimeisessä kuvassa summittainen, käsivaralta piirretty kartta, jossa keltainen avointa maastoa, ja tummanvihreä korkeaa/tiheää puuta. Synkällä kelillä hyttysiä on kohtalaisen runsaasti ja sateella housut kastuu ilmat kunnollisia sadehousuja (korkeaa heinää riittää).
Paikalla sauna (keskellä pelialuetta, näkyy jossain kuvassa).
Jos kiinnostusta löytyy tarpeeksi niin voin perustaa firman serverille postituslistan pelitoimintaa varten ja/tai chat-tyylisen ilmoitustaulun, joka säilyttää viimeset 100 viestiä. Skripti on olemassa, ei tarvi kuin vähän modifioida ja aktivoida se netissä.
Omia vehkeitä (mutkaa ja maskia) ei ole itsellä eikä kellään tuttavapiirissä. Jossain vaiheessa olis tarkoitus hankkia käytetty Tippmann 98 (kehuttu mutka ja siinä on *auktoriteetia*..), vaan nyt rahat ovat lopussa (köyhä yksityisyrittäjäparka).
Seuraan tätä foorumia satunnaisesti, parhaiten tavoittaa sähköpostilla
sami piste laitala at mail piste com
Sitä kautta kerron puhelinnumeronkin. (Ei ole tapana panna yhteystietoja julkisille foorumeille kun ei tiedä kenen haltuun päätyvät.)
Sami