Hehhehe, tilanne kuumenee, kohta lauteille kutsutaan mauno, kissa ja rankku.. Josko lauottais noita henkilökohtaisuuksia ihan periaatteesta vaikka face to face. On aika halpaa vetää jonkun ominaisuuksia mukaan keskusteluun, varsinkin kun keskustelun pointti on aivan jossain muualla.
Mulle on ihan sama kuka pelaa ja millasilla syndeillä. Itse vaan aion käyttää kovapintaisia syndejä koska mun mielestä ne suojaa paremmin. Dyet olen nähny ja kokeillu, sekä polvarit ja kyynärpäät ja ne ei mun isojen luiden ja pienten lihasten takia istu mun käteen. Sen lisäks mulla ei pelkkä pehmuste riitä polvissa, kun en osaa slaidata silleen että ei sattuis. Mä oon vanha ukko joka ei kestä kipua, suokaa mulle se epäcoolius ja antakaa mun käyttää bleidausyndejä ja crossihaarniskaa, jooko :) Mun liikkuvuus on muutenkin rollaattoritasoa, joten tuollainen lisävaruste ei mun liikkuvutta huononna. Suojavarusteet on aina henkilökohtainen juttu, pakkohan ei oo käyttää muuta kuin kokomaskia korvasuojilla. Kaikki siitä eteenpäin on extraa eikä mun mielestä voi edellyttää keneltäkään minkäänlaisia merkki-valintoja tai muutakaan.
ja sitten asiaan:
Se että sanoin että joko vain kovapintaisia syndejä tai sitten mennään valmistajien mukaan tarkoitti ainoastaan sitä, että siten säännöt ovat selkeät, eikä esim Kossun tarvitse ruveta mittailemaan mitään eristepaksuuksia esim säbä-maalivahdin paidasta ( jos joku haluaa sellaisella pelata ) Tietty sääntöhän voi kuulua myös: Vain Paintball valmistajien tekemät pehmeät suojukset ovat sallittuja, muuten edellytetään kovapintaisia suojuksia. Tämäkin on sitten taas kunnon korporatismia.
Terve järki olis myös hyvä luottokohde, jos sitä esiintyisi enemmän. Säännöissä on vaan sellainen huono puoli, että jos niitä ei ole kirjoitettu, niin sovellukset tulee taas vaihtelemaan kierroksittain. Muistan mm. erään kierroksen, jossa maxflowt avattiin nahkahanskoilla kahden miehen voimin ja -50, kun säännöissä oli edellytetty lukitus ruuvia / varmistusta siitä että eivät aukea pelitilanteessa.
- Muuli