Tietoa ja uutisia paintball / värikuulapelimaailmasta

Kategoria: Ulkomaiset (Page 1 of 6)

Millenium Seriesin ensimmäisen kierroksen layout

Millennium Seriesin avaukseen on aikaa jäljellä noin kuukausi. Sarja alkaa Ranskan Puget-sur-Argensissa pelattavalla Mediterranaen Cupilla 24.-26.3. Yllä on ensimmäisen kierroksen kenttäpohja ja lisää kuvia layoutista löytyy sarjan sivuilta.

Tässä vielä Millennium Seriesin tämän kauden kierrosten päivämäärät:

  • 24.-26.3.2017: Mediterranean Cup, Puget-sur-Argens, Ranska
  • 12.-14.5.2017: European Masters, Bitburg, Saksa
  • 30.6.-2.7.2017: Campaing Cup, Gatwick, Englanti
  • 15.-17.9.2017: World Cup, Pariisi, Ranska

Suomalaisjoukkueille menestystä Pietarissa

Viime viikonloppuna suomalaisia pelasi kahden joukkueen verran Pietarissa, jossa pelattiin toinen kierros Venäjän Pro-Shar-sarjaa. 1. divisioonan voitti Russian Fighters ja 2. divisioonassa AfterLife sijoittui hienosti kolmanneksi.

  • 1. divisioona:
    1. RUSSIAN FIGHTER (FIN)
    2. Bad Company (LAT)
    3. Phoenix (St.Petersburg)
  • 2. divisioona:
    1. Severniy press (St.Petersburg)
    2. RONYX (EST)
    3. AfterLife (FIN)
    4. Sharks (St.Petersburg)
  • 3. divisioona:
    1. RONYX Light (EST)
    2. Druzhina Light (Vologda)
    3. Project Alice (St.Petersburg)
    4. Fortune 2 (St.Petersburg)

Venäjän Pro-Shar-sarjan kisakalenteri tälle talvelle on seuraava:

  • 15.10.2016, Pietari
  • 12.11.2016, Pietari
  • 17.12.2016, Pietari
  • 14.01.2017, Pietari
  • 18.03.2017, Pietari
  • 22.04.2017, Pietari
  • TBD, 7 Moscow Grand Final

PBSM ensimmäinen kierros pelattu

Viikko sitten viikonloppuna pelattiin ensimmäinen kierros Ruotsin mestaruussarjaa Göteborgin eteläpuolella Kungsbackassa. Mukana mittelöistä oli Helsiki Cyclone, joka sijoittui neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla.

  • CPL:
    1. Joy Division
    2. Drammen Solid
    3. Rönnholt Blast
    4. Cyclone
    5. Mash 0313
    6. MPA Partysquad
    7. Lowlife
    8. Sthlm Ignition
    9. Devils From Mash
    10. Angry Tribe CPL
  • Division 1:
    1. Denied
    2. GK Monstars
    3. Static
    4. Gothia
    5. B.F.P
    6. Angry Tribe D1
    7. Enigma
    8. Oslo Embers
    9. Degerness Rednecks
    10. Rage
    11. Lag 1
    12. Gothenburg Rednex
  • Division 2:
    1. Hardcore
    2. Ghost Batallion
    3. Enigma Unleashed
    4. Frenzy
    5. MPA 1
    6. Outsiders
      Sthlm Dreamblasters
      TPB
      B.F.P Vikings
    7. MPA 2
    8. TPB Slamdancers 1
      Force of Color
    9. Kristiansund Oilers
    10. Rebel Scum
    11. B.F.P 2
    12. Berserk
    13. Angry Tribe D2
    14. Outcast
    15. Rednex D2
  • Division 3:
    1. Mash Effect 2.0
    2. Gothia D3
    3. Ravens Uddevalla
    4. Random Bastards
    5. Outcast Rejects
    6. Ghost Batallion D3
    7. Mariestad Maniacs
    8. Average Joe
    9. Uddevalla Ravens
    10. Outcast Minions
    11. Northmen
      Sthlm Dreamblasters 2.0
      TPB Slamdancers 2
    12. Sthlm Dreamblasters 3.0
    13. Angry Tribe D3
    14. HPA Madkings 1.0
    15. Faceless
    16. HPA Madkings 2.0
    17. Mash Effect

Seuraava kierros pelataan 18.-19.6. Jönköpingissä.

World Paintball Organization julkisti vuoden 2016 kisakalenterin

World Paintball Organization eli WPBO on NXL:n, Millennium Seriesin sekä aasialaisen PALS-turnaussarjan yhteenliittymä on julkaissut turnauskalenterin vuodelle 2016.

  • NXL: 18.-20.3.2016 – Las vegas (NV)
  • PALS: 25.-27.3.2016 – Asia & Asia Pacific Cup, Kuala Lumpur, Malesia
  • MS: 8.-10.4.2016 – Mediterranean Cup, Barcelona, Espanja
  • NXL: 29.4.-1.5.2016 – Dallas (TX)
  • MS: 20.-22.5.2016 – European masters, Bitburg, Saksa
  • PALS: 27.-29.5.2016 – Pals Singapore Cup, Singapore
  • NXL: 24.-26.6.2016 – Nashville (TN)
  • MS: 1.-3.7.2016 – Campaign Cup, Lontoo, Englanti
  • NXL: 12.-14.8.2016 – Cleveland (OH)
  • MS: 16.-18.9.2016 – World Championship, Pariisi, Ranska
  • PALS: 20.-23.10.2016 – Paintball World Cup Asia, Langkawi, Malesia
  • NXL: 3.-6.11.2016 – Kissimmee World Cup (FL)

Samoin EPBF on julkaissut mestaruusturnaukset, jotka pelataan seuraavasti.

  • 8.-10.4.2016 – Veterans World Cup, Barcelona, Espanja
  • 20.-22.5.2016 – Women’s World Cup, Bitburg, Saksa
  • 1.-3.7.2016 – Mens’ World Cup, Lontoo, Englanti
  • 16.-18.9.2016 – U19, Pariisi, Ranska

USA voitti World Cup Asian Nations Cupin

Viime viikonloppuna pelattiin Malesian Langkawissa Paintball World Cup Asia, jota tukemassa on ollut Malesian turismiviranomaiset.
Tämä on näkynyt varsinkin maineikkaimpien tiimien sosiaalisen median päivityksissä isosti. Turnauksessa pelattiin turnausvoiton
lisäksi Nations Cup. Nations Cupin voittajaksi nousi toista kertaa peräkkäin USA, joka voitti finaalissa Ranskan maajoukkueen
lukemin 4-0.

  • Nation Cup – RaceTo-4:
    1. USA
    2. France
    3. Belgium
    4. South Africa
  • Division 1 – RaceTo-4:
    1. AISAWAN
    2. Cobra Kai
    3. KTM Nemesis Legion
    4. Infernal
  • Division 2 – RaceTo-3:
    1. Inception Aisawan
    2. SPEED
    3. Lost Votolocos
    4. PC Gridlock
  • Division 3 – RaceTo-2:
    1. Imperia
    2. Outlaws Uprising
    3. Ariyaman Ladies
    4. SPEED Overshoot
  • Division 4 – RaceTo-1:
    1. WTF Dragonflyz
    2. MPJBT TIGERS
    3. RWD Jogja
    4. MPPP Resistance

Helsinki Cyclone kolmas CPS:n Beerfestissä

Champions Paintball Seriesin eli lyhyemmin CPS:n viimeinen kierros, Beerfest, pelattiin Hollannin Arnhemissa. Suomesta mukana oli Helsinki Cyclone, joka sijoittui turnauksessa hienosti kolmanneksi kukistaen pronssipelissä MLKingsin. Pronssi viimeiseltä kierrokselta tarkoitti sitä, että lopputuloksissa Cyclonen sijoittui neljänneksi.

Tulokset Beerfestiltä:

  • Pro (Super League) RaceTo-5:
    1. Camp Carnage
    2. Stavanger Mayhem
    3. Helsinki Cyclone
    4. MLKings
    5. PPARENA.CZ
  • Division 1 (League One) RaceTo-4:
    1. Kingsize Berlin
    2. Next Generation
    3. Sacramento Fun Factory
    4. Malmö Furious
    5. Assassins Cracow
  • Division 2 (League Two) RaceTo-4:
    1. Arnhem Lions
    2. Aggression The Hague
    3. Bulldogs
    4. Druid 2 Saulx les Chartreux
    5. 69ers Wiesloch
    6. Chaos Crew
    7. NKVD
    8. Red Flash Frankfurt
    9. Conflict
    10. Copenhagen Apocalypse
    11. Maddogs
    12. Biohaze Berlin
    13. Bavarian Razorbacks
  • Division 3 (League Three) RaceTo-3:
    1. Poison Templars
    2. S.T.O.
    3. London Impact
    4. Arnhem Lions 2
    5. Amsterdam Notorious
    6. Radikal Militia
    7. Hannover Redemption
    8. Copenhagen Apocalypse Purple

Sarjan lopputulokset neljän parhaan osalta per sarjataso:

  • Pro (Super League) RaceTo-5:
    1. Camp Carnage
    2. MLKings
    3. PPARENA.CZ
    4. Helsinki Cyclone
  • Division 1 (League One) RaceTo-4:
    1. Assassins Cracow
    2. Malmö Furious
    3. Sacramento Fun Factory
    4. Blacklisted
  • Division 2 (League Two) RaceTo-4:
    1. Aggression The Hague
    2. Arnhem Lions
    3. Conflict
    4. Chaos Crew
  • Division 3 (League Three) RaceTo-3:
    1. London Impact
    2. Lego-Army Fun Factory
    3. Poison Templars
    4. Collision

Täydelliset tulokset löytyvät APPAn tulospalvelusta.

CPS Europarty 2015 tulokset

Champions Paintball Series eli CPS:n toinen kierros, Europarty 2015, pelattiin Alankomaiden Arhemissa. Mukana suomalaisista joukkueista oli vain Helsinki Cyclone, joka sijoittui Pro Challengerseissa neljänneksi.

  • Pro (Super League) RaceTo-5:
    1. Camp Carnage
    2. MLKings
    3. Breakout SPA
    4. PPARENA.CZ
    5. Ramstein Instinct
    6. Red Storm
  • Pro Challangers RaceTo-5:
    1. Paintball Team BadBoys
    2. Sheriff
    3. Stavanger Mayhem
    4. Helsinki Cyclone
    5. Vienna Impact
  • Division 1 (League One) RaceTo-4:
    1. Blacklisted
    2. Assassins Cracow
    3. Sacramento Fun Factory
    4. Malmö Furious
    5. Ludwigsburg Attack
    6. Fun Factory
  • Division 2 (League Two) RaceTo-4:
    1. Aggression The Hague
    2. Arnhem Lions
    3. Conflict
    4. Next Level Arnhem
    5. Bavarian Razorbacks
    6. Chaos Crew
    7. DRUID 2 Saulx les Chartreux
    8. Wicked Chicks
    9. Oldskool
    10. Bulldogs
    11. BIOHAZE Berlin
    12. G.T.P.S
    13. TpB Spartans
    14. FL Charms
    15. Alcatraz Paris
    16. Paintball UNITED Allstars
  • Division 3 RaceTo-3:
    1. Lego-Army Fun Factory
    2. Aggression The Hague 2
    3. London Impact
    4. Collision
    5. Poison Templars
    6. Arnhem lions 2
    7. Damage Bremen
    8. Northern Germany Crew
    9. Radikal Militia
« Older posts

© 2021 Splatweb

Theme by Anders NorenUp ↑